www.utrinski.com.mk
28 јуни 2017 11:13
Актуелно
Архива
Контакт
Редакција
Маркетинг
Претплата
период од-до
-
11.01.2017, 16:10

ФОТО: Протести за поддршка на Харадинај пред француската амбасада

ФОТО: Киро Попов

Стотина албански студенти, интелектуалци и поранешни борци на ОНА денеска протестираа пред француската aмбасада во Скопје барајќи од Франција да го ослободи Рамуш Харадинај, бидејќи со одлука на Меѓународниот суд бил прогласен за невин. Француската полиција го уапси Харадинај пред неколку дена по налог издаден пред неколку години од страна на српските власти, а српското обвинителство за воени злосторства до Министерството за правда достави наредба за проширување на истрагата против него.

Белград деновиве побара засилување на безбедноста околу своите амбасади од неколку држави во светот, меѓу кои се' уште не е Македонија, објаснувајќи го тоа со можноста тие да бидат цел на албански терористи. Според српски дипломат, во ситуација како сегашната, кога се организираат демонстрации, логично е да се подигне нивото на безбедноста околу амбасадата.„Очекуваме адекватно да бидеме заштитени и Македонија да преземе тоа што е неопходно, поради Виенската конвенција и пријателските односи меѓу двете земји“, порача дипломатот со надеж дека нема да има инциденти.

Српските дипломати добиле од Белград прецизни инструкции дека мерките за безбедност се на највисоко ниво. Засега не се размислува за повлекување на персоналот, но им е сугерирано активирање посебни планови за кризни ситуации што ги има секоја амбасада. Амбасадорите се обврзани за сите контакти и движења првично да го информираат Министерството и по потреба домаќините, за да биде нивната рута обезбедена, да избегнуваат јавни настани и движењето да го сведат на најмала можна мера. Засилено обезбедување е побарано од властите во Швајцарија, Турција, Германија, Италија и Белгија.(Н.Р.)

Статијата е прочитана 1713 пати.


Испрати коментар
Формирањето влада во 1992 и во 2017 – тешка равенка
Попоски до Бушати - Погледај го својот двор
Ахмети растргнат меѓу партиското членство и Груевски
За СДСМ - Груевски е минато, за ВМРО-ДПМНЕ - Заев е историја
Неделкова без право јавно да се пожали на вонредното бодување
Скопскиот кривичен суд се' уште без термин за судење за „Пуч“

Електронско издание

Денот низ фотографии
 
Најнови вести
26°СкопјеВреме
Сончево
Сре35
Чет37
Пет36
Саб38
Нед32
Пон23
Вто25
Сре27
Чет30
Пет30
НајчитаниНајкоментирани
 
Кипар да не се инструментализира за туѓи интереси
Ахмети закажа средба, Беса одби: Не разговараме по хотели!
ЕУ: рекордна казна за Гугл за манипулирање на резултати од пребарување
     Site Meter   
период од-до
-
Редакција ул. "Васил Ѓоргов" бр.16, четврти кат Тел. 3236 900
Факс. 3236 901
E-mail: contact@utrinski.com.mk
МАРКЕТИНГ