www.utrinski.com.mk
26 јуни 2017 17:37
Архива
Контакт
Редакција
Маркетинг
Претплата
период од-до
-
Онлајн Вести
Димитров: Македонија ја разгледува можноста да влезе во НАТО со привременото име
Гестот има за цел да стави крај на грчкото противење и да се спротивстави н...
прочитај повеќе
Суспендирани 23 лица во МВР за крвавиот четврток
Намерни пропусти и недоследности во работата на МВР, системски недоследности, не...
прочитај повеќе
Заев : Можен е брз влез во НАТО
Прво јавно соочување на Зора Заев како премиер со новинари од осум медиуми...
прочитај повеќе
Утре свечен дочек за ракометарите на Вардар
По освојувањето на европската круна , ракометарите се враќаат во земјава утре во...
прочитај повеќе
Заев ќе има петмина заменици
Владата ја одржа првата седница: Формирани се работните тела, министрите се обвр...
прочитај повеќе
Интервју Владимир Ѓорѓевиќ: Најголема конкуренција ни е кешот
Електронските плаќања и плаќањата со картички влијаат врз зголемување на БДП, по...
прочитај повеќе
Реал Мадрид ја освои 12. титула во ЛШ
Груевски: ВМРО-ДПМНЕ брзо ќе се врати на власт
За тоа што ВМРО-ДПМНЕ заминува во опозиција Груевски ја обвини меѓународната зае...
прочитај повеќе
Врховен суд ја одложи седницата за "Монструм" за 9 јуни
Јавниот обвинител бара Врховен да ги прибави доказите за "Монструм" од СЈО...
прочитај повеќе
Жените поразени во "гладијаторската битка" за министерски места
Само четири жени предложени за министерки во новиот владин состав на мандатaрот ...
прочитај повеќе
Д-р Владимир Поповски: Нашите операции на рак на лице го привлекоа вниманието на светските стручњаци
При отстранување на карциномот на плункови жлезди успеваме да сочуваме и до 70 о...
прочитај повеќе
Д-р Владимир Поповски: Нашите операции на рак на лице го привлекоа вниманието на светските стручњаци
При отстранување на карциномот на плункови жлезди успеваме да сочуваме и до 70 о...
прочитај повеќе
Природниот прираст отиде во минус
Македонија станува земја на старци. Повеќе од 20 години наталитетот е на црвена ...
прочитај повеќе
Сеад Кочан беше на распит во СЈО
По излегувањето од обвинителството, Кочан не одговори на новинарското прашање ка...
прочитај повеќе
Петок станува неизвесен, предлогот за владата во Собрание ќе влезе викендов
Лидерите на СДСМ и на Беса Зоран Заев и Билал Касами вечерва ќе ги разгледуваат ...
прочитај повеќе
Кинезите воведуваат 100 проценти данок на трансфери во фудбалот
Новиот закон стапува на сила на 19 јуни - неизвесност околу најавените големи тр...
прочитај повеќе
Почнува 16. ОфФест - девет концерти до 28 мај
Вечерва концерти на Дамир Имамовиќ од БиХ, најпознатиот изведувач на севдах, и н...
прочитај повеќе
Антипопулистичкиот популист на Франција
Веројатно во Франција и на други места во денешно време само популист може да по...
прочитај повеќе
Одложено судењето за убиството во Охрид на Нова година
Од загаден воздух во Македонија годишно умираат 2.750 лица
Според извештајот на СЗО, во нашата земја смртноста поради загадување на воздухо...
прочитај повеќе
Богов за Утрински: НБРМ ги анализира пропустите за грабежот во НЛБ
"Доколку банката има пропусти, тоа соодветно ќе се рефлектира на нивото на капит...
прочитај повеќе
Да има посебен фонд за лекови за малигни болести
Расте бројот на случаи со тешка форма на кожен рак, а овие болни минатата недела...
прочитај повеќе
СЈО бара блокада на дел од имотот на ВМРО-ДПМНЕ
Станува збор за 12 барања и просечно во секое од нив има по три имоти кој што се...
прочитај повеќе
„Талир“, „Траекторија“ и „Тревник“ нови предмети на СЈО
Од СЈО потврдија дека во два од трите случаи првоосомничен е претседателот на ВМ...
прочитај повеќе
„Утрински“ веќе не е Весник
Денешниот 5369. број е последно издание во печатена форма, но „Утрински“ ќе прод...
прочитај повеќе
Димитриев апелира на смиреност и разумност
Поделбите не водат кон добро, сега е потребно повеќе од порано да покажеме заедн...
прочитај повеќе
СДСМ: Граѓаните да останат смирени и да не подлегнуваат на сценарија
Вознемиреност во регионот за ситуацијата во Македонија
Пред Собранието мирно, во протестите повредени над 100 лица
Курц и Заниер го осудија насилството, бараат дијалог во Собранието
И Груевски бара институциите да ги откријат виновниците
БЕСА: Граѓаните да не подлегнуваат на провокации
Повредени 45 лица во Собранието
Собранието испразнето, полицијата ги проверува просториите
Рама и Мета апелираа на воздржаност и дистанцирање од насилство во Македонија
Специјалци со шок-бомби ги вадат повредените од Собранието
Иванов апелира на смиреност, повика на лидерска средба
Според претседателот, никој друг од надвор нема да ни ги реши проблемите ако сам...
прочитај повеќе
Амбасадата на САД повика на смиреност и воздржување од насилство
СДСМ: Ќе има одговорност за крвавото насилство во Парламентот
ОМД aпелира на воздржување од насилство во Македонија
Груевски: Потребна е смиреност и присебност, ќе се бориме со демократски средства
Амбасадорите повикаа на смирување на ситуацијата
Интервју: Борис Вујчиќ, гувернер на ХНБ: Кризата во Агрокор ќе го намали хрватскиот БДП за 0,4 отсто
И во најлошите сценарија со Агрокор, капитализираноста на банките останува адекв...
прочитај повеќе
МВР: Од Собранието евакуирани 30 пратеници
ФОТО: Пред Собранието мирно, во зградата граѓани и полиција
Да бидеме хумани, да го разбудиме Павел
Голема хуманитарна акција во земјава. Деца се откажуваат од ужинката за да собер...
прочитај повеќе
Конференција на ЕФСЕ: Нови 200 милиони евра за мали бизниси во 16 земји од регионот
Во изминатите неколку месеци годинава, преку партнерски банки и институции пласи...
прочитај повеќе
Алтхаузер му одговори на Иванов: Германија е пријател на Македонија
Германската амбасадорка во земјава на обвинувањата на претседателот Иванов дека ...
прочитај повеќе
Пропадна првиот обид за судење за насилствата во Собранието
Судењето на деветмина обвинети е одложено за 23 мај...
прочитај повеќе
Џафери: Седницата за избор на влада зависи од мандатарот
Во моментот кога ќе добијам материјал ќе закажам седница. Паралелно ќе одат две ...
прочитај повеќе
Додека трае матурската треска, родителите пред банкрот
Матурската еуфортија е во полн ек, а родителите без двоумење ги празнат паричниц...
прочитај повеќе
Кинескиот Пат на свилата не е контра Берлинскиот процес
Македонија треба позитивно да гледа на најновата кинеска иницијатива "Еден појас...
прочитај повеќе
Глигоров - човекот што гледаше преку планината
еренција за улогата на првиот претседател на независна Македонија, Киро Глигоров...
прочитај повеќе
Не плаќајте откуп и не контактирајте со хакерите што го шират вирусот
До овој момент во МКД-ЦИРТ нема пристигнато пријава на инцидент предизвикан од "...
прочитај повеќе
Апел за итно продолжување на мандатот на локалната власт
Министерството за локална самоуправа апелира до парламентарните политички партии...
прочитај повеќе
Кочан згрижен на Kардиологија
Според Врховниот суд, причина за одлуката за укинување на притворот се повредите...
прочитај повеќе
Повеќе од половина година чека одговор за туѓа нега
Опериран од рак на белите дробови се жали дека крај на септември поднел барање з...
прочитај повеќе
Над 200.000 жртви во кибер нападот, погодени 150 држави, тврди Европол
Напаѓачите ќе разберат како сме ги запреле, ќе го променат кодот и тогаш повторн...
прочитај повеќе
Трамп сака брзо да именува нов директор на ФБИ, на местото на Коми
Единаесет кандидати за нов директор на ФБИ, разговорите во тек...
прочитај повеќе
Г-7: САД сакаат чесна трговија, но го задржуваат правото на протекционизам
На денешниот состанок во Бари беше потпишан манифест за сеопфатен економски разв...
прочитај повеќе
Уставен ја објави одлуката за субвенциите, Финансии бара појаснување
Од Министерството за финансии велат дека чекаат препис, но и појаснување на одлу...
прочитај повеќе
Седум кривични пријави за напаѓачите на Заев и Села
Генералниот секретар на СДСМ, Оливер Спасовски денеска изјави дека влегувањето в...
прочитај повеќе
Заев ги подготвува писмените гаранции кои ги бара Иванов
Како можни датуми за кога би се одржале локалните избори Заев ги спомена октомвр...
прочитај повеќе
Даночните експерти бараат реформа на данокот на добивка
Македонија е една од ретките земји, а можеби и единствена, каде што нивото на вк...
прочитај повеќе
Тензични избори во Лекарската комора
Гласањето за нов претседател на Собранието на комората, д-р Џабир Бајрами, за ед...
прочитај повеќе
ЕК: Умерен раст на македонската економија поради политичката криза
Големите фискални ризици го загрозуваат стабилизирањето на долгот на Македонија...
прочитај повеќе
Локалните избори најверојатно ќе се одржат во октомври
Ако нема консензус, новото мнозинство без ВМРО-ДПМНЕ ќе го определи терминот за ...
прочитај повеќе
Се намалуваат заштедите, растат кредитите
Во април депозитите повеќе се намалувале кај претпријатијата, а кредитите растел...
прочитај повеќе
Кој е Кочо Анѓушев
Бизнисменот кој се споменува како најсериозен кандидат за вицепремиер за економс...
прочитај повеќе
Соседите во шок и неверување за смртта на лекарката
Блиски на семејството во болка и неверување велат дека трагедијата се случила, т...
прочитај повеќе
Доналд Трамп го смени од функцијата директорот на ФБИ Џејмс Коми
Сменувањето доаѓа откако минатонеделно сведочење пред сенатскиот комитет, покажа...
прочитај повеќе
АХВ членка на Извршниот комитет на Европската комисија за контрола на лигавка и шап
Интервју: Новата влада итно да ја реши неликвидноста
Благица Петрески, главен економист и извршен дирекор на „Фајненс тинк“ –  И...
прочитај повеќе
Две години од Дива населба: Почит за загинатите и барање одговорност
Семејствата на загинатите ја бараат вистината, обвинетите чекаат судска разврска...
прочитај повеќе
„Бела листа“ на компании го намалува ризикот од работењето
Транспарнтноста е првата работа на која што помислуваат инвестиоротите пред какв...
прочитај повеќе
Грција ќе загуби до 1,6 милијарди евра поради Брегзит
Биткоинот достигна вредност од 1.700 долари
Уставен суд в среда ќе пресече за локалните избори
Политичките партии, по изборот на Талат Џафери за нов претседател на Собранието ...
прочитај повеќе
Шпанија: Наплаќаат долгови облечени во фракови
Кога ќе се појави маж во црн фрак, сите дознаваат дека некој не си ги платил дол...
прочитај повеќе
Дваесетгодишник загина во сообраќајка во Охрид
Сообраќајната несреќа се случи рано утрово околу пет часот на регионалниот пат С...
прочитај повеќе
Франција избира меѓу Макрон и Ле Пен
Според анкетите, поранешниот министер за економија Емануел Макрон е јасен фавори...
прочитај повеќе
Македонија втора на Балканот според резервите злато
Според Светскиот совет за злато нашата земја има 6,9 тони резерви во злато, а од...
прочитај повеќе
Обновено: Убиен градоначалникот на Боговиње
Како што се дознава, осомничен за убиството е Ќ.А., поранешен вработен во општин...
прочитај повеќе
Фото - Полета првиот кинески патнички авион од домашно производство
Се оценува дека ова е голем чекор за властите во Пекинг во нивните напори да се ...
прочитај повеќе
Приведен е Горан Ангелов од здружението „Ќосето“ кој директно му се закануваше на Заев
На информативен разговор се повикани уште четири лица учесници во насилните прот...
прочитај повеќе
Камбовски: Неопходни се политички дијалог и владеење на правото
На тие што со такви злодела го повредуваат достоинството, мирот и надежта во под...
прочитај повеќе
Во првиот квартал од годинава размената достигна 2,8 милијарди долари
Трговскиот дефицит изнесува 452 милиони долари, а вкупниот обем на размената на ...
прочитај повеќе
Села со прес-конференција наредната недела ќе се врати во политиката
Неговата состојба е значително подобрена. Не смее да се движи многу бидејќи има ...
прочитај повеќе
СДСМ: Иванов ќе добие писмо од Џафери да го даде мандатот за влада
Според СДСМ, Иванов не може да одолговлекува со неразумни оправдувања и мора да ...
прочитај повеќе
Професори бараат преиспитување на Законот за ДДВ
Со ова законско решение ќе бидат опфатени и актери, уметници, граѓани кои зарабо...
прочитај повеќе
Министерот Нухиу бара Митко Чавков да биде разрешен од БЈБ
За координатор на Оперативниот штаб со наредба е назначен Горанчо Савевски, држа...
прочитај повеќе
100 години од раѓањето на Киро Глигоров - личноста на
Киро Глигоров стапи на функцијата претседател на Македонија на 73 години, во еде...
прочитај повеќе
ССНМ: Новинарството мора да биде повторно респектaбилна професија
Самостојниот синдикат порачува дека нема да се откаже од барањата за...
прочитај повеќе
Груевски и Жерновски ќе се соочат на суд на 28 јуни
Денешното рочиштето за насилствата во Центар е одложено поради отсуство на дел о...
прочитај повеќе
МВР: Безбедносните камери открија кој прв влегол во собраниската зграда
Скопската полиција достави нови докази за истрагата за упадот на граѓани во парл...
прочитај повеќе
АХВ членка на Извршниот комитет на Европската комисија за контрола на лигавка и шап
Денот низ фотографии
 
Најнови вести
28°СкопјеВреме
Обилни врнежи
Пон30
Вто33
Сре35
Чет37
Пет37
Саб38
Нед30
Пон27
Вто26
Сре27
НајчитаниНајкоментирани
 
Чешка нуклеарна централа бираше апликантки во бикини
Фејсбук ги брише страниците на велешките спамери
Велика Британија добива малцинска влада
     Site Meter   
период од-до
-
Редакција ул. "Васил Ѓоргов" бр.16, четврти кат Тел. 3236 900
Факс. 3236 901
E-mail: contact@utrinski.com.mk
МАРКЕТИНГ