www.utrinski.com.mk
21 февруари 2017 19:43
Архива
Контакт
Редакција
Маркетинг
Претплата
период од-до
-
16.02.2017, 12:25
Убедливи победи на Баерн и Реал во првите осминафинални дуели од ЛШЕкипите на Баерн Минхен и на Реал Мадрид синоќа остварија убедливи победи против Арсенал, односно Наполи во првите осминафинални натпревари во фудбалската Лига на шампиони.

На дуелот во Минхен, германскиот првак со 5:1 го совлада Арсенал, иако на полувремето резултатот беше израмнет 1:1.
Головите за Баварците ги постигнаа: Ариен Робен (11.минута), Роберт Левандовски (53), Тиаго Алкантара (56 и 63) и Томас Милер (88), додека Алексис Санчес беше стрелец на почесниот го, за Арсенал (30).

Сличен тек имаше и натпреварот во Мадрид, каде Наполи преку Лоренцо Инсиње поведе во 8.минута, а десет минути подоцна (18) израмни  Карим Бензема. Во вториот дел за само пет минути Реал обезбеди голема предност преку Тони Крос (49) и Каземиро (54) за конечен резултат Реал – Наполи 3:1.

Во вторникот беа одиграни првите две средби во кои победи остварија домаќините:
ПСЖ - Барселона со 4:0,
Бенфика – Борусија Дортмунд 1:0.

Реванш натпреварите од овие четири пара ќе се играат на 7 и 8 март, додека на 21 и 22 февруари на програмата се првите средби од дуелите меѓу: Баер Леверкузен - Атлетико Мадрид, Манчестер Сити – Монако (21 февруари), Севиља – Лестер и Порто – Јувентус (22 февруари).
Статијата е прочитана 481 пати.


Испрати коментар
Федерер - Би сакам да играм во дубл со Надал
Македонија во Полска за 3 до 5 евра
Лазаров - Македонија има загарантирана иднина за следните 10 години
Шпанскиот суд ја одби жалбата на Нејмар
Лакрабер и следната сезона ќе настапува за Вардар
Запад го победи Исток во меч со рекорден број поени
Прва титула на Карпош Соколи во Купот на Македонија
Победи за Вардар и Шкендија
Второ злато за Хиршер на Светското првенство во Сент Мориц
Фени Индустри против Карпош Соколи во финалето на Купот
Голема победа за ракометарите на Вардар против ПИК Сегед
Илчо Ѓорѓиоски едногласно реизбран за претседател на ФФМ
МЗТ Скопје Аеродром последен полуфиналист во Купот
Лазаров и Ристовски дел од триумфот на Барселона над Шафхаузен
Карпош Соколи прв полуфиналист во кошаркарскиот куп
Ибрахимовиќ и Џеко ѕвезди на вечерта во Лига Европа
Лекиќ уште две сезони во ЖРК Вардар
Ѓорѓиоски избран за член на Организацискиот комитет на ФИФА
Кот победник на денешните скокови во Кореја
Одлуката од Лозана за Адеми дури на 17 март
Крафт победник на ски-сковите во Пјонгчанг
Триумф на Кливленд на гостувањето кај Минесота
ПСЖ убедлив во првото осминафинале против Барселона во ЛШ
Дамјановски четврти на „Мавровскиот меморијал“ и со „А“ норма за ЗОИ во Пјеонгчанг
Симјановска сепак ќе се натпреварува во велеслаломот во Сент Мориц
„Винсенте Калдерон“ домаќин на финалето на шпанскиот куп
Ерни сензационален победник во комбинација на СП во Швајцарија
Ентони го предводеше Њујорк до важна победа над Сан Антонио
Червар - Македонија живее за ракометот

Денот низ фотографии
 
Најнови вести
4°СкопјеВреме
Облачно
Вто8
Сре12
Чет12
Пет12
Саб11
Нед10
Пон15
Вто12
Сре14
Чет10
НајчитаниНајкоментирани

Караџовски: Судиите може да се жалат пред Врховниот суд
„Брегзит“ – промена на ветерот?
Пет загинати во авионска несреќа во Мелбурн
     Site Meter   
период од-до
-
Редакција ул. "Васил Ѓоргов" бр.16, четврти кат Тел. 3236 900
Факс. 3236 901
E-mail: contact@utrinski.com.mk
МАРКЕТИНГ