www.utrinski.com.mk
24 јуни 2017 17:37
Актуелно
Архива
Контакт
Редакција
Маркетинг
Претплата
период од-до
-
11.01.2017, 13:03
Мис на Хелсинки ги налути ФинцитеИзборот на Мис на Хелсинки предизвика невидено внимание на корисниците на социјалните мрежи и разни форуми, кои одлучиле жестоко да го критизираат изборот за најубава девојка на главниот град на Финска.

Имено, за Мис на Хелсинки е прогласена африканската мигрантка Сефора Илкалаба (19), која била единствената црномурна девојка на Изборот.

„Целата земја е лута. Со пријателите денес не зборувам за ништо друго осзвен за тоа. ’Нормалните’ Финци не ја избраа оваа мисица“ - напишал еден фински гледач во коментарите на еден форум.

Многу коментатори, кои с ејавуваат од цела Европа, сметаат дека Сефора не ја заслужила победата и велат дека либерализмот се претворил во расизам.

„Ова е одвратно, расизам во полна форма. Мислите дека сте толерантни и космополити, но оваа одлука е заснована на расизам и исклучување на белите жени. Победи само затоа што е Црнка“ - гласи еден од бројните вбесни коментари.

„Која е поентата на ова: Дали некогаш ќе видиме русокоса и синоока Мис на Нигерија? Ако да, зошто?“ - се прашал еден од корисниците на социјалните мрежи.
Статијата е прочитана 1295 пати.


Испрати коментар
Возење на снег - Без нагло забрзување и сопирање
Елена Велевска се пробива во Бугарија
Кинески хороскоп - Што ни носи годината на огнениот Петел?
Холивудски двојки на кои не им пречи разликата во години - Помладо е послатко
Проектите за екологија ги работиме во континуитет
Што прават
Бебе во новата година
Холивудските актерки ќе протестираат против Трамп
Адријана Лима на пат до смирување со бившиот сопруг

Електронско издание

Денот низ фотографии
 
Најнови вести
33°СкопјеВреме
Делумно облачно
Саб33
Нед33
Пон32
Вто32
Сре33
Чет34
Пет35
Саб35
Нед30
Пон27
НајчитаниНајкоментирани
 
Протест против евакуацијата во Лондон поради заштита од пожар
Летната школа во Охрид - македонски прозорец кон светот
Најскапи градови во светот - Скопје на дното
     Site Meter   
период од-до
-
Редакција ул. "Васил Ѓоргов" бр.16, четврти кат Тел. 3236 900
Факс. 3236 901
E-mail: contact@utrinski.com.mk
МАРКЕТИНГ