www.utrinski.com.mk
19 февруари 2017 12:48
Архива
Контакт
Редакција
Маркетинг
Претплата
период од-до
-
11.01.2017, 15:19

Пунктот за бездомни лица во Момин Поток отворен 24 часаПунктот за бездомни лица во Момин Поток ќе биде отворен 24 часа се' додека трае студениот бран, со цел да им излезе во пресрет на луѓето кои немаат каде да се засолнат во деновите кога температурите паѓаат под нулата. Во пунктот има тимови кои со возило ги преземаат бездомниците од местата каде што се лоцирани. Тим може да се повика на телефонскиот број 3139-578 во Дирекцијата на Црвениот крст на Скопје.

Пунктот во Момин Поток функционира веќе 8 години. Градот набави и целосно опреми два контејнера со 16 кревети и бања. Отворен е преку целата година, а во него бездомните лица можат два пати неделно да одржуваат хигиена, да добијат медицинска заштита и лекови, облека, психолошка поддршка, правна помош, фризерски услуги и дневен оброк кога лицето е во пунктот. (С.Р.)Статијата е прочитана 324 пати.


Испрати коментар
Дијабетичарите бараат редовно да има инсулин
Прихрана на животните во Национален парк „Пелистер“
Замрзна браната на езерото „Младост“

Електронско издание

Денот низ фотографии
 
Најнови вести
4°СкопјеВреме
Обилни врнежи
Нед5
Пон6
Вто7
Сре11
Чет12
Пет14
Саб9
Нед10
Пон11
Вто11
НајчитаниНајкоментирани

Лавров: НАТО е институција од Студената војна
Грција: Данок на изнајмувањето станови на туристите
Охридско Езеро со ниво под законскиот минимум, кој е виновен?
     Site Meter   
период од-до
-
Редакција ул. "Васил Ѓоргов" бр.16, четврти кат Тел. 3236 900
Факс. 3236 901
E-mail: contact@utrinski.com.mk
МАРКЕТИНГ