www.utrinski.com.mk
24 јуни 2017 17:37
Актуелно
Архива
Контакт
Редакција
Маркетинг
Претплата
период од-до
-
11.01.2017, 13:05
Холивудските актерки ќе протестираат против ТрампБројни холивудски актерки ќе се придружат на масовните протести против новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп, еден ден по неговата инаугурација во Вашингтон.

„ ’Протестот на милион жени’, организиран преку Фејсбук во ноември, во првите 24 часа од најавата привлече бројни истомисленички“, рекла Болб Бланд, една од организаторките на собирот од Њујорк и додала дека во главниот град на САД, на 21. јануари, очекува повеќе од 100.000 демонстранти.

Меѓу славните демонстрантки ќе се најдат: Америка Ферера, Ејми Шумер, Скарлет Јохансон, Џулијан Мур, Френсис МекДорманд, но и пејачките Кејти Пери и Шер. Низ улиците на Вашингтон во знак на протест ќе прошетаат и : Дебра Месинг, Узо Адуба, Патриша Аркет, Даниел Брукс, Дајан Гереро, Падма Лакшми, Оливија Вајлд, Констанс Ву и Зендаја. Актерката и продуцентка, Челси Хендлер истовремено ќе предводи слични демонстрации во Парк Сити во Јута.

Жените се загрижени дека Доналд Трамп би можел д аги намали или укине нивните права, па затоа планираат масовен протест во Вашингтон. Тој е рекација на ставот на Трамп кој го изнел во текот на кампањата. Трамп во кампањаа навредувал новинарки, соперничката Хилари Клинтон и други жени поради нивниот изглед, а се појавило и видео во кое се фали дека фаќал жени и им се нудел, со што повредил неколку жени. Рекол и дека абортусот треба да се забрани во повеќето случаи, а жените што веќе направиле дека треб ада се казнат. Но подоцна тоа го повлекол , објаснувајќи дека треба да се казнат лекарите што го извеле абортусот. Жените се коодринираат преку социјалните мрежи и интересот е голем во сите држави на САД.
Статијата е прочитана 1473 пати.


Испрати коментар
Возење на снег - Без нагло забрзување и сопирање
Елена Велевска се пробива во Бугарија
Кинески хороскоп - Што ни носи годината на огнениот Петел?
Холивудски двојки на кои не им пречи разликата во години - Помладо е послатко
Проектите за екологија ги работиме во континуитет
Што прават
Бебе во новата година
Мис на Хелсинки ги налути Финците
Адријана Лима на пат до смирување со бившиот сопруг

Електронско издание

Денот низ фотографии
 
Најнови вести
33°СкопјеВреме
Делумно облачно
Саб33
Нед33
Пон32
Вто32
Сре33
Чет34
Пет35
Саб35
Нед30
Пон27
НајчитаниНајкоментирани
 
Протест против евакуацијата во Лондон поради заштита од пожар
Летната школа во Охрид - македонски прозорец кон светот
Најскапи градови во светот - Скопје на дното
     Site Meter   
период од-до
-
Редакција ул. "Васил Ѓоргов" бр.16, четврти кат Тел. 3236 900
Факс. 3236 901
E-mail: contact@utrinski.com.mk
МАРКЕТИНГ