www.utrinski.com.mk
26 мај 2017 20:57
Актуелно
Архива
Контакт
Редакција
Маркетинг
Претплата
период од-до
-
20.03.2017, 16:52

Чавков: Пратениците ќе имаат непречен пристап во парламентот„Пратениците ќе имаат безбеден и непречен пристап во парламентот!“, вели директорот на Бирото за јавна безбедност, Митко Чавков, за Дојче веле во пресрет на утрешната координативна средба во Собранието, на која треба да се утврди предлогот за состав на Комисијата за прашања на изборите и именувањата, што ќе биде основа за продолжение на конститутивната седница на парламентот. Чавков тврди дека „како и досега, така и денеска полицијата ќе биде на потребното професионално ниво за обезбедување на јавната безбедност“. 

„Во МВР функционира штаб кој непрекинато заседава и ги следи сите информации. Полицијата презема оперативни планови согласно тие информации и безбедносни процени. Врз таа основа ги димензионираме персоналните капацитети и материјално-техничките средства“, вели Чавков.

На прашањето - дали полицијата гарантира дека пратениците нема да бидат оневозможени да влезат или да излезат од Собранието, со оглед на разни најави дека учесници во протестот ќе ги блокираат приодите во законодавниот дом, Чавков е дециден: „Сигурно е дека пратениците ќе имаат безбеден и непречен пристап во парламентот!“ 

Статијата е прочитана 838 пати.


Испрати коментар
Иконен
Тежок ден за македонската политика
Документ за спас или за подлабока криза
Иванов во нови избори гледа излез од кризата
Протест пред СЈО против притворот на Сеад Кочан
Спасовски не добил покана за распит кај Зврлевски
Филип Петровски на обвинителски распит поради „Твитер“

Електронско издание

Денот низ фотографии
 
Најнови вести
15°СкопјеВреме
Обилни врнежи
Пет16
Саб21
Нед21
Пон23
Вто25
Сре28
Чет28
Пет27
Саб26
Нед27
НајчитаниНајкоментирани
 
Димитриевски и Призма првонаградени за истражувачко новинарство од ЕУ
Силиври- мал град за „непријателите“ на Ердоган
За цехот на Груевски ќе мора помош и од ММФ!?
     Site Meter   
период од-до
-
Редакција ул. "Васил Ѓоргов" бр.16, четврти кат Тел. 3236 900
Факс. 3236 901
E-mail: contact@utrinski.com.mk
МАРКЕТИНГ