www.utrinski.com.mk
24 мај 2017 19:57
Актуелно
Архива
Контакт
Редакција
Маркетинг
Претплата
период од-до
-
20.03.2017, 14:29

Пак протести против полициско насилство во Париз

Во Париз се одржаа уште едни протести против полициско насилство, а за време на маршот на повеќе од 7.000 луѓе, што беше организиран на покана на антирасистички здруженија, организации за заштита на човековите права и синдикатите, избија судири помеѓу маскираните демонстранти и силите на редот, се јавуваат француските медиуми. За време на протестите во неделата биле искршени прозорци во некои продавници и банки.

Учесниците на маршот носеа маски, маски, капи и темни очила, мавтајќи со анархистички знамиња и повремено фрлајќи чадни бомби. Тие извикуваа „Нема правда, нема мир“ и „Во вонредна состојба, полицијата неказнето убива“, пренесе АФП.

Некои од нив носеа и цртежи со ликови на 13 лица, за кои тврдат дека биле жртви на полициска бруталност.

Во француската престолнина се одржуваат протести веќе неколку недели како поддршка на 22-годишниот Тео, кој имал африканско потекло и кој наводно бил силуван од полициски службеници во февруари со пендрек. За време на протестите, одвреме-навреме доаѓа до судир меѓу демонстрантите и полицијата, јавуваат агенциите.

Статијата е прочитана 159 пати.


Испрати коментар
Трезор
Последната епизода од сагата за Херцег-Босна во Хаг
Бившиот управник на затворот не е виновен за грабнувањето на Милошевиќ
Свет - Вести
Внуката на Мандела против партијата на дедото
Мартин Шулц ќе ја предизвика Ангела Меркел
Олдтајмерите на колекционерот од Алепо

Електронско издание

Денот низ фотографии
 
Најнови вести
16°СкопјеВреме
Облачно
Сре22
Чет17
Пет16
Саб19
Нед21
Пон23
Вто26
Сре27
Чет28
Пет28
НајчитаниНајкоментирани
 
Путин: Внимателно следиме што се случува во Македонија
Брегзитот е огромно градилиште
Мудис го намали кредитниот рејтинг на Кина за првпат по 1989 година
     Site Meter   
период од-до
-
Редакција ул. "Васил Ѓоргов" бр.16, четврти кат Тел. 3236 900
Факс. 3236 901
E-mail: contact@utrinski.com.mk
МАРКЕТИНГ