www.utrinski.com.mk
24 мај 2017 19:57
Актуелно
Архива
Контакт
Редакција
Маркетинг
Претплата
период од-до
-
20.03.2017, 13:53

Олдтајмерите на колекционерот од Алепо

Мохамед Мохидин Анис целиот живот сонувал за музеј посветен на стари автомобили, но на крајот, војната го уништи целиот негов имот, вклучително и колекцијата на олдтајмери.

Сирискиот колекционер собирал автомобилски класици, обично оние произведени кон средината на минатиот век, и стигнал до бројка од повеќе од триесет. Поради бомбардирањето го напуштил Алепо, а на крајот на минатата година, по прогласувањето на прекин на огнот, одлучи да се врати, но ја најде сопствената куќа уништена и опустошена.

За колекцијата од автомобили да не зборуваме. Она што не беше уништено во нападот, било запленето или украдено. Пред куќата и во дворот го дочекаа 13 уништени автомобили, седум автомобили биле конфискувани од полицијата, а останатите десет - украдени.

Анис се заљубил во автомобилите уште како дете. Неговиот татко тогаш возел „понтијак“ од 1950 година, кој сега е уништен. Неговиот омилен љубимец бил „кадилак“ кабриолет во 1947 година, исто така, е уништен во бомбардирањето. Анис го купил на аукција пред 12 години, а во него се возеле голем број политичари, вклучувајќи го и египетскиот претседател Гамал Абдел Насер. (Индекс.хр)Статијата е прочитана 190 пати.


Испрати коментар
Трезор
Последната епизода од сагата за Херцег-Босна во Хаг
Пак протести против полициско насилство во Париз
Бившиот управник на затворот не е виновен за грабнувањето на Милошевиќ
Свет - Вести
Внуката на Мандела против партијата на дедото
Мартин Шулц ќе ја предизвика Ангела Меркел

Електронско издание

Денот низ фотографии
 
Најнови вести
16°СкопјеВреме
Облачно
Сре22
Чет17
Пет16
Саб19
Нед21
Пон23
Вто26
Сре27
Чет28
Пет28
НајчитаниНајкоментирани
 
Путин: Внимателно следиме што се случува во Македонија
Брегзитот е огромно градилиште
Мудис го намали кредитниот рејтинг на Кина за првпат по 1989 година
     Site Meter   
период од-до
-
Редакција ул. "Васил Ѓоргов" бр.16, четврти кат Тел. 3236 900
Факс. 3236 901
E-mail: contact@utrinski.com.mk
МАРКЕТИНГ