www.utrinski.com.mk
23 април 2017 12:04
Архива
Контакт
Редакција
Маркетинг
Претплата
период од-до
-
21.04.2017, 15:44

По булеварите ќе „никнат“ 4.000 заштитни столпчиња

Досега се поставени околу 2.000, и тоа на булеварите „Метрополит Теодосиј Гологанов“, „Св. Климент Орхидски“, „Партизански одреди“...

Околу 4.000 заштитни столпчиња ќе никнат по тротоарите на булеварите како би се зголемила безбедноста на пешаците и на велосипедистите. Поставувањето на столпчињата е во тек, односно започна кон крајот на минатата година. На терен работите ги изведуваат екипи од ЈП „Улици и патишта“ од каде што посочуваат дека првите столпчиња биле поставени во ноември, во делови на булеварот „Партизански одреди“.

„Досега се поставени околу 2.000 столпчиња, а до крајот на годинава ќе поставиме уште толку. Во првиот бран од акцијата сконцентрирани сме на ‘Партизански одреди‘ и делови од централното градско подрачје. Акцијата, во периодов што следи ќе продолжи интензивно“, најавува Синиша Ивановски, директор на „Улици и патишта“. Тој појаснува дека сега столпчињата се поставуваат побавно, со оглед на тоа дека за работа екипите имаат на располагање само една машина која ги прави ископите за монтирање на столпчињата. Наскоро, претпријатието ќе набави уште две идентични машини, па ќе може да се работи истовремено на три фронта.

Досега, столпчиња се поставени на булеварите „Метрополит Теодосиј Гологанов“, „Св. Климент Орхидски“, „Партизански одреди“, „Кузман Јосифовски Питу“, како и на улиците „Димитрие Чупоски“ и „11 Октомври“ (кај градската општа болница „Свети Наум Охридски“).

На булеварот „Партизански одреди“ покрај столпчињата, се изградени и сообраќајни „острови“, а се поставени и огради на пешачките премини со цел да се зголеми безбедноста на пешаците и на велосипедистите. „Островчиња“ се изградени на вкрстувањето на булеварот со улицата „Ленинова“, кај Порта Буњаковец и на вкрстувањето со улицата „Костурски херои“ (поранешна „29 Ноември“), спроти Универзална сала. (Д.Т.Д.)

Статијата е прочитана 504 пати.


Испрати коментар
(ФОТО) Принцезата од Тајланд во посета на Македонија
Протест во Париз пред првиот круг од изборите
Миноски - Нови 72 милиони евра за малите и средните бизниси
ЕЛЕМ нема да бара поскапување на струјата
Референдум во Гевгелија за рудниците за злато
Франција на претседателски избори од кои зависи иднината на ЕУ
Комисии ќе ги испитуваат штетите кај овошните и лозовите насади
Вонредна владина седница за штетите од ниските температури
Македонија дел од одбележувањето на Светски ден на планетата Земја
СДСМ - Трајановски веднаш да го смени директорот на Водовод
Повредени двајца полицајци при претрес на осомничен нарко дилер
Тодоров - Вакцините се безбедни, родителите да не го одложуваат вакцинирањето
Пациенти во поликлиниката „Ѓорче Петров“ нападнале полицаец
Брисел препорачува реформи и соработка во Западен Балкан, наместо опасни изјави
СДСМ - Спречувањето на мирен трансфер на власта значи блокада на државниот систем
ВМРО-ДПМНЕ - Нема да се реализира тиранската платформа затоа што граѓаните ја осудуваат
ММФ и Светска банка - Македонската економија е стабилна и покрај политичката криза
Прва средба на Трамп и Гутереш во „добра дискусија“
Дванаесет лица загинаа во насилства и грабежи во Каракас, 1.500 уапсени од почетокот на протестите
Најмалку 140 авганистански војници убиени во напад на талибанците
Јужна Африка - Во сообраќајна несреќа загинаа 20 деца
„За заедничка Македонија“ бара избори за излез од кризата
Собранието во понеделник ќе ја продолжи конститутивната седница
Џорџ Сорос следната недела во посета на седиштето на ЕУ
Дипломатите бараат да запре незаконското пополнување на амбасадите
Кукан гледа сериозна политичка криза во Македонија
И Тиквешијата е против отворање рудници под Кожуф
(ФОТО) Оган проголта три бараки на „Партизански одреди“ во Скопје
Новиот Луна-парк ќе биде отворен наредното лето
Крадци на акумулатори нападнале полицаец во Прилеп
Ограбен манастирот „Света Богородива Балаклија“ во Делчево
Нигерија - Електричен кабел усмрти 30 навивачи на Манчестер јунајтед
Горат бараките карши Педагошка
Ученик нападнал наставник во училиште во Гостиварско
Французин со полициско досие го извршил нападот во Париз
„Џудишал воч“ со тужба на Стејт департментот бара одговори за тоа како се трошеле парите во Македонија
ВМРО-ДПМНЕ - Заев не смее да осуди ниту една антидржавна изјава
СДСМ - Со блокадата на Парламентот се загрозуваат државните интереси
Вашингтон се подготвува за формално обвинение и апсење на Џулијан Асанж
Ахмадинеџад дисквалификуван од претседателската трка
Уапсен бомбашот од Дортмунд
Инвеститорот тврди дека рудникот во Казандол нема да ја загрози животната средина
Студено утро со негативни температури, снег во Маврово и Крушево
Албанската опозиција најави радикализација на протестите
Продолжува конститутивната седница на Собранието
Трамп се премисли и за ЕУ, сега ја сака силна

Електронско издание

Денот низ фотографии

Најнови вести
15°СкопјеВреме
Облачно
Нед16
Пон17
Вто21
Сре23
Чет23
Пет24
Саб20
Нед17
Пон17
Вто18
НајчитаниНајкоментирани

Конфронтации во Келн: Жестоки протести против АФД
Македонија на чекор до неславниот рекорд на Холандија
Германија не е виновна што извезува толку многу
     Site Meter   
период од-до
-
Редакција ул. "Васил Ѓоргов" бр.16, четврти кат Тел. 3236 900
Факс. 3236 901
E-mail: contact@utrinski.com.mk
МАРКЕТИНГ