www.utrinski.com.mk
23 април 2017 12:04
Архива
Контакт
Редакција
Маркетинг
Претплата
период од-до
-
21.04.2017, 16:31

И Тиквешијата е против отворање рудници под Кожуф

Околу 60 илјади тиквешани стравуваат за водата за пиење. Од еколошкото друштво „Екоживот“ од Кавадарци апелираат на референдумско изјаснување и во Кавадарци, доколку е вистина дека може рудник да се отвори и во кавадаречкиот дел од планината

Кавадарци - Тиквешијата е против отворање рудници под Кожуф. Околу 60 илјади тиквешани стравуваат дека со експлоатација на руда може да биде загрозена водата за пиење која од пазувите на планината се носи педесетина километри до општините Кавадарци, Неготино и Росоман. Вака реагираа вчера од еколошкото друштво „Екоживот“ од Кавадарци.

„Јавно застануваме во борба против рудници на планината Кожуф. Ние екологистите сме против сеча на стотици хектари шума која ги претставува белите дробови на овој регион. Не сакаме минирање и уништување на биодиверзитетот. Како регионален еколошки центар и член на Движењето на екологистите на Македонија, ја даваме целосната поддршка на активистите од „Спас за Гевгелија“ и нивниот референдум. Истовремено, доколку е вистина дека се планира ископ на руда и на тиквешкиот дел од планината Кожуф, апелираме и Кавадарци, исто така референдумски да се изјасни по ова прашање. Планината е заедничка и со заеднички сили ќе направиме се' што е во наша можност да не се случи масакр на оваа природна рајска убавина, последно природно катче на јужната граница недопрено од човекот“, нагласи Роберто Паризов, претседател на друштвото.

Според информациите со кои располагаат екологистите, во кавадаречкиот дел на планината Кожуф, рудник бил планиран во месноста Гладница.

„Типот на рудници кои се споменуваат за отворање во срцето на планината, според мене, се и тоа како опасни за екологијата, особено за изворите за вода. Па, ние од Кожуф пиеме вода. Шумата е филтерот кој значи живот за Гевгелија и за Кавадарци“, дециден е Паризов.

Од еколошкото друштво се против складирање илјадници тони токсичен отпад, кој, како што беше нагласено, е можен загадувач на водата за пиење и на се' што е живо во јужниот регион. Оттаму нагласуваат дека ставот против рудници на Кожуф е заеднички на сите членки во Движењето на екологистите на Македонија. (Св.Д.)

Статијата е прочитана 2533 пати.


Испрати коментар
(ФОТО) Принцезата од Тајланд во посета на Македонија
Протест во Париз пред првиот круг од изборите
Миноски - Нови 72 милиони евра за малите и средните бизниси
ЕЛЕМ нема да бара поскапување на струјата
Референдум во Гевгелија за рудниците за злато
Франција на претседателски избори од кои зависи иднината на ЕУ
Комисии ќе ги испитуваат штетите кај овошните и лозовите насади
Вонредна владина седница за штетите од ниските температури
Македонија дел од одбележувањето на Светски ден на планетата Земја
СДСМ - Трајановски веднаш да го смени директорот на Водовод
Повредени двајца полицајци при претрес на осомничен нарко дилер
Тодоров - Вакцините се безбедни, родителите да не го одложуваат вакцинирањето
Пациенти во поликлиниката „Ѓорче Петров“ нападнале полицаец
Брисел препорачува реформи и соработка во Западен Балкан, наместо опасни изјави
СДСМ - Спречувањето на мирен трансфер на власта значи блокада на државниот систем
ВМРО-ДПМНЕ - Нема да се реализира тиранската платформа затоа што граѓаните ја осудуваат
ММФ и Светска банка - Македонската економија е стабилна и покрај политичката криза
Прва средба на Трамп и Гутереш во „добра дискусија“
Дванаесет лица загинаа во насилства и грабежи во Каракас, 1.500 уапсени од почетокот на протестите
Најмалку 140 авганистански војници убиени во напад на талибанците
Јужна Африка - Во сообраќајна несреќа загинаа 20 деца
„За заедничка Македонија“ бара избори за излез од кризата
Собранието во понеделник ќе ја продолжи конститутивната седница
Џорџ Сорос следната недела во посета на седиштето на ЕУ
Дипломатите бараат да запре незаконското пополнување на амбасадите
Кукан гледа сериозна политичка криза во Македонија
(ФОТО) Оган проголта три бараки на „Партизански одреди“ во Скопје
По булеварите ќе „никнат“ 4.000 заштитни столпчиња
Новиот Луна-парк ќе биде отворен наредното лето
Крадци на акумулатори нападнале полицаец во Прилеп
Ограбен манастирот „Света Богородива Балаклија“ во Делчево
Нигерија - Електричен кабел усмрти 30 навивачи на Манчестер јунајтед
Горат бараките карши Педагошка
Ученик нападнал наставник во училиште во Гостиварско
Французин со полициско досие го извршил нападот во Париз
„Џудишал воч“ со тужба на Стејт департментот бара одговори за тоа како се трошеле парите во Македонија
ВМРО-ДПМНЕ - Заев не смее да осуди ниту една антидржавна изјава
СДСМ - Со блокадата на Парламентот се загрозуваат државните интереси
Вашингтон се подготвува за формално обвинение и апсење на Џулијан Асанж
Ахмадинеџад дисквалификуван од претседателската трка
Уапсен бомбашот од Дортмунд
Инвеститорот тврди дека рудникот во Казандол нема да ја загрози животната средина
Студено утро со негативни температури, снег во Маврово и Крушево
Албанската опозиција најави радикализација на протестите
Продолжува конститутивната седница на Собранието
Трамп се премисли и за ЕУ, сега ја сака силна

Електронско издание

Денот низ фотографии

Најнови вести
15°СкопјеВреме
Облачно
Нед16
Пон17
Вто21
Сре23
Чет23
Пет24
Саб20
Нед17
Пон17
Вто18
НајчитаниНајкоментирани

Конфронтации во Келн: Жестоки протести против АФД
Македонија на чекор до неславниот рекорд на Холандија
Германија не е виновна што извезува толку многу
     Site Meter   
период од-до
-
Редакција ул. "Васил Ѓоргов" бр.16, четврти кат Тел. 3236 900
Факс. 3236 901
E-mail: contact@utrinski.com.mk
МАРКЕТИНГ