www.utrinski.com.mk
22 февруари 2017 16:15
Актуелно
Архива
Контакт
Редакција
Маркетинг
Претплата
период од-до
-
17.02.2017, 15:41
„Кога денот немаше име“ прикажан на БерлиналеMакедонскиот филм „Кога денот немаше име“ на режисерката Теона Стругар Митевска, на 14 февруари ја имаше светската премиера на 67. „Берлински филмски фестивал“. На проекцијата во Берлин покрај режисерката Стругар Митевска и продуцентката Лабина Митевска, присуствуваа и шесте главни актери-натуршчици: Леон Ристов, Ханис Багашов, Стефан Китановиќ, Игорчо Постолов, Драган Мишевски и Иван Вртев-Шоптрајанов. Филмот, што е во продукција на „Сестри и брат Митевски“, на овој фестивал се прикажа во програмата Панорама Специјал.

Според продуцентката, „приказната во филмот ја носат шест тинејџери, а нивната ноќ на луда забава е одбележана со несреќна посета на тинејџерка проститутка, која се претвора во ненадеен конфликт“.Статијата е прочитана 475 пати.


Испрати коментар
„Виолински бравури“ со Сихана Бадивуку и Филхармонија
Избрани 37 дела на Конкурсот од областа на класичната музика
„Мајстор Чинго“ премиерно прикажан во Кинотека
„Театар, љубов моја“ се подготвува во Велешкиот театар
Почина актерот Ворен Фрост
Симпозиум „Хамлет и Европа –да се биде или не!“
„Златна мечка“ за унгарскиот филм „За телото и душата“
Берово годинешен град на културата
Друштвото на писателите на Македонија одбележа 70 години
Денови на иранска кинематографија со Шарам Мокри
„Мачорот во чизми“ во подготовка во Театарот за деца и младинци
Ѓорѓе Јовановиќ во „Захета“ во Варшава
„Фотограметријата во презентација на културното наследство“
Изложба во Велес на автори со дела и во „Скопје 2014“

Електронско издание

Денот низ фотографии
 
Најнови вести
16°СкопјеВреме
Претежно облачно
Сре12
Чет13
Пет13
Саб8
Нед11
Пон13
Вто14
Сре13
Чет13
Пет12
НајчитаниНајкоментирани
Јанева за ДВ: Доста е, време е јавноста да знае што се случува!
Популизам: анализа на еден феномен
Нема бесплатно полнење на мобилните апарати
     Site Meter   
период од-до
-
Редакција ул. "Васил Ѓоргов" бр.16, четврти кат Тел. 3236 900
Факс. 3236 901
E-mail: contact@utrinski.com.mk
МАРКЕТИНГ