www.utrinski.com.mk
23 април 2017 12:04
Архива
Контакт
Редакција
Маркетинг
Претплата
период од-до
-
21.04.2017, 16:30

„Не за селфи на воз - вреди да живееш“

„Македонски железници“ почна кампања за подигнување на свеста кај учениците да не се фотографираат на вагони

„Не за селфи на воз - вреди да живееш“, е новата кампања на „Македонски железници“ преку која ќе се подига свеста кај учениците да не се фотографираат на вагоните и со тоа да не си го доведуваат животот во опасност. Поводот за кампањата се неколкуте несреќи што се случија месецов, при што едно момче загина, а две се здобија со сериозни повреди. Акцијата почна со делење флаери во средното училиште „Владо Тасевски“ во скопската населба Аеродром.

„Ќе дејствуваме едукативно кон младите луѓе да го користат возот како превозно средство, а не за качување на покривите и правење фотографии. Има многу поубави места за фотографии во возот и во Македонија каде што можеме да отидеме со воз, да излеземе надвор и да направиме фотографии“, изјави Игор Коруноски, директор на „МЖ Транспорт“.

Од „Железници“ апелираат до младите да бидат внимателни и одговорни, а родителите да им укажат дека не треба да се качуваат на вагоните и возовите во депоата на МЖ и во кругот на станичните места над кои поминува електрична мрежа под висок напон од 25.000 волти.

„Најголем дел од децата, па и возрасните не знаат дека не мораат да ги допрат жиците што се под напон за да ги удри струја. Тие зрачат и создаваат струјно коло што ги зафаќа сите што се на растојание од околу два метри. Значи, доволно е само да се исправиме над вагонот и да се доближиме до водовите, па да не' спржи струја од 25.000 волти“, објаснуваат вработени во „Македонски железници“.

Несреќите што се случија во депото на МЖ во населбата 11 Октомври го запалија алармот во јавноста, кај родителите, надлежните и кај самите деца. Водени од трендот што го зафати целиот регион, тие се качуваат на вагоните, но доближувајќи се до електричниот вод под висок напон, ги удира струја. Во неделата почина 15-годишно момче, а двајца негови врсници се здобија со изгореници од втор и трет степен. (Х.Р.)

Статијата е прочитана 1403 пати.


Испрати коментар
Централното греење многу ќе го намали загадувањето во Скопје
Околу 800 ученици „Возеа кон иднината“
(ФОТО) Концерт на Влатко Стефановски и Биг бендот на оркестарот на словенечката армија - Музичко обединување на два темпераменти
Серена Вилијамс по породувањето ќе се врати на теренот
Австрискиот канцелар разнесуваше пици
(ВИДЕО) Грчки „летачки поп“ стана хит на интернет

Електронско издание

Денот низ фотографии

Најнови вести
15°СкопјеВреме
Облачно
Нед16
Пон17
Вто21
Сре23
Чет23
Пет24
Саб20
Нед17
Пон17
Вто18
НајчитаниНајкоментирани

Конфронтации во Келн: Жестоки протести против АФД
Македонија на чекор до неславниот рекорд на Холандија
Германија не е виновна што извезува толку многу
     Site Meter   
период од-до
-
Редакција ул. "Васил Ѓоргов" бр.16, четврти кат Тел. 3236 900
Факс. 3236 901
E-mail: contact@utrinski.com.mk
МАРКЕТИНГ