www.utrinski.com.mk
28 мај 2017 03:00
Актуелно
Архива
Контакт
Редакција
Маркетинг
Претплата
период од-до
-
23.04.2017, 14:04

Македонија влезе во Гинис со шопска салата

ФОТО: Охрид њуз

Охридскиот хотел „Гарден“ со „шопска салата“ тешка 202,86 кг влезе во Гинисовата книга на рекорди

Тоа дека сме ветена земја за превкусни гурманлаци се потврди со веста за шопска салата, со која Македонија влезе во Гинисовата книга на рекорди. Имено, во Охридскиот хотел „Гарден“ се направи џиновска „шопска салата“ со тежина од 202,86 килограми, со што успеа да се пласира во светската книга на рекорди.

Инаку, ова е прв обид шопска салата да влезе во Гинисовата книга на рекорди, а слични рекорди, ама со друг предизвик, имаа нашите соседи. Во соседна Бугарија во 2009 година беше направена грчка салата што тежеше 86 килограми.

Статијата е прочитана 2955 пати.


Испрати коментар

Електронско издание

Денот низ фотографии
 
Најнови вести
12°СкопјеВреме
Ведро
Нед21
Пон23
Вто24
Сре26
Чет27
Пет26
Саб23
Нед24
Пон25
Вто25
НајчитаниНајкоментирани
 
Заев најави обединување наместо поделби
Г7 - Шест против еден
Маљковиќ: Иднината е во регионалните лиги
     Site Meter   
период од-до
-
Редакција ул. "Васил Ѓоргов" бр.16, четврти кат Тел. 3236 900
Факс. 3236 901
E-mail: contact@utrinski.com.mk
МАРКЕТИНГ