www.utrinski.com.mk
22 јуни 2017 14:06
Актуелно
Архива
Контакт
Редакција
Маркетинг
Претплата
период од-до
-
18.05.2017, 13:45

Најбогатите луѓе загубија 35 милијарди долари за еден ден

 

Најбогатите луѓе во светот изгубиле 35 милијарди долари во средата, кога глобалните берзи беа потресени од политичките превирања во САД, покажува „Блумберг Билионеир Индекс“.
Бил Гејтс, најбогатиот човек во светот со богатство кое се проценува на 86,8 милијарди долари, изгубил 1 милијарда долари, откако цената на акциите на најголемиот холдинг „Мајкрософт“ забележаа пад од 2,8 отсто.
Коосновачот на „Амазон.ком“ , Џеф Безос, на кого претходно оваа недела му недостигаа само 4 милијарди долари за да го надмине Гејтс на лидерското место на најбогатите, падна на третата позиција, губејќи 1,7 милијарди долари поради падот на цената на акциите на компанијата за 2,2 отсто.
Шпанскиот магнат, Амансио Ортега, изгуби 355 милиони евра до крајот на средата, издигајќи се на второто место на листата со богатство од 83,2 милијарди долари.
Глобалните берзански индекси паднаа откако политички превирања ја зафатија Белата куќа, поради истрагата околу односите на  претседателот Доналд Трамп со Русија, како и разрешувањето на директорот на ФБИ, Џејмс Коми. Акциите забележаа најголем пад од септември наваму, па технолошкиот „Несдек Компосит“ падна за 2,6 отсто. „МСЦИ Ол Кантри Ворлд Индекс“ се намали за 1,2 отсто, а банкарскиот сектор се претстави најлошо.
Основачот на „Фејсбук“, Марк Цукерберг, беше најсилно погоден од турбуленциите, губејќи 2 милијарди долари, откако акциите на гигантот на социјалните медиуми поевтинија за 3,3 отсто. Цукерберг е петти човек по богатство на планетата со 62,3 милијарди долари, покажува индексот.
Трамп – првиот милијардер кој станал претседател на САД, поседува нето богатство од 3 милијарди долари и не е дел од индексот на „Блумберг“, кој секојдневно ги проценува 500 - те најбогати луѓе во светот. Нивното вкупно богатство изнесува 4,9 илјади милијарди долари и е зголемено за 455 милијарди долари во споредба со лани.

Статијата е прочитана 763 пати.


Испрати коментар
„Свет без граници“ - нов спот на Каролина Гочева
Почина Адам Вест, првиот Бетмен
Цветни букети во канти за отпадоци во Њујорк
Џорџ и Амал Клуни добија близнаци
Денови на шведска храна од 7 до 16 јуни
ВРВНИ ГЛУМЦИ,А НЕМААТ ЗАВРШЕНО НИТУ СРЕДНО УЧИЛИШТЕ
Белград доби нова музичко - светлосна фонтана на плоштадот Славија
Лондон со најскап јавен превоз-155 евра месечно
Пиво се пие се помалку
Пет години од смртта на Стив Џобс
Аријана Гранде и многу музички ѕвезди настапија за жртвите на тероризмот во Манчестер
Билетите за концертот на Стинг од 1.990 до 3.990 денари
Хајди Клум позираше гола и од фотографиите направи книга (фото)
Германски мотоциклист "посеал" илјадници евра на автопат
"Златна палма" во Кан за шведскиот филм "Плоштадот" на Остлунд
Доаѓа Стинг во Скопје
Стогодишнина од раѓањето на Џон Кенеди
Што ќе се случи ако Земјата почне побрзо да се врти?
За само 430.000 долари продаден авионот на Елвис Присли
Научниците конечно открија што ја уништило древната цивилизација Астеките?
Марк Цукерберг конечно дипломира на Харвард
ЧОКОЛАДЕН КОЛАЧ СО ВИШНИ
Том Круз најави втор дел на "Топ Ган"
Таен инвеститор „освојува“ парцели во Црниче
Дрејк со најмногу награди на Billboard Music Awards
Кои ке го наследи Богаството на Принс
Драма на филмскиoт фестивал во Кан
Музичкиот талент Дамјан Димевски освои Гран при на фестивал во Турција
Кан 2017: Гламурот на црвениот тепих
Антонио Бандерас ќе го глуми ликот на Ламборгини
По трет пат ќе се доделат алтернативни награди за музика
Милион Македонци "висат" на Фејсбук
Синот на легендарниот Војо Стојаноски - Дамјан, го сними првиот видеоспот
Славните U2 со јубилејна турнеја во Америка
необјавните скапи филмови на "Волт Дизни" на удра на хакери
Ѕирнете во најскапата куќа во Беверли Хилс
Младата Мартија со нова песна
Македонката убавина триумфира на Изборот за убавина на Кипар
Пол Макартни ќе глуми во "Пиратите од Карибите"
„Скопје сака птици“ - по повод Светскиот ден на птиците преселници
Португалија надмоќно победи на Евросонгот, Бугарија втора
Британка ќе добие 583 милиони долари од разводот со нафтен магнат
Отворен ден на Машинскиот факултет во Скопје
Шесто издание на „Мариово офф роуд искуство“
Италијанците се најздрава нација на светот, Македонците на 44 место
ри корпорејшн во Скопје на 20 јуни
Се снимаат последните кадри од филмот "Дедо и внук" на Пиперкоски
Јана Бурческа остана без Евровизиско финале, но доби венчален прстен
Јана Бурчевска со „Dance alone" настапува вечерва на Евровизија
Почина познатиот ДЈ Роберт Мајлс
Принцот Хари и неговата идна принцеза веќе не се кријат
Се снима втора сезона на тв серијалот Преспав
Паднаа првите прогнози за Евросонг 2017, Бурчевска настапува в чевтрток
Шпанија најдобрата туристичка дестинација за 2017
Авантуристи се венчаа на Монт Еверест
Дејвид Линч веќе никогаш нема да снима филмови
Легенарниот Ален Делон се збогува од филмот
Адел најплатена британска пејачка
Каролина Гочева судбоносно да кажа во романтичниот Париз
Италијанец се "ожени" сам со себе
Рекорден број алпинисти годинава ќе го освојуваат Монт Еверест
Хотелот „Калифорнија“ од легендарната песна навистина постои, но го чека тужба од „Иглс“
Во Перу 1.459 лица носат имиња од серијалот "Војна на ѕвездите"
Јана Бурческа ја снима разгледницата за Македонија на Евровизија!
Телохранителот на Дијана ја обвинува кралицата Елизабета за нејзината смрт
Принцот Филип, сопругот на кралицата Елизабета се повлекува
Еве што прават денес девојките од Тату
Откриен ветувачки лек за ХИВ
Актерите на "Кум" се собра по 45 години
Северина ја освои американската публика
Почина најстариот човек на светот на 146 години
Бред Пит со прва фотосесија по разводот
Јана Бурческа преставничаката на Евровизија задоволна од првата проба
Моника Белучи - Нов доказ за сексапил
Жизел Бундшен - Враќање на огнената Бразилка
„Демофест 2017“ со богата програма и ѕвезди
Кире Лазаров и Пере - „Нокаут“ на ручек во Барселона
Фолк-фест „Филиграни“ се сели во лето
Елтон Џон во болница поради инфекција
(ФОТО) Концерт - Кога Наум пее, нема одење рано
Џек Николсон го прослави 80. роденден
Ерин Моран почина на 57 години
Македонија влезе во Гинис со шопска салата
Централното греење многу ќе го намали загадувањето во Скопје
„Не за селфи на воз - вреди да живееш“
Околу 800 ученици „Возеа кон иднината“
(ФОТО) Концерт на Влатко Стефановски и Биг бендот на оркестарот на словенечката армија - Музичко обединување на два темпераменти
Серена Вилијамс по породувањето ќе се врати на теренот
Австрискиот канцелар разнесуваше пици
(ВИДЕО) Грчки „летачки поп“ стана хит на интернет

Електронско издание

Денот низ фотографии
 
Најнови вести
29°СкопјеВреме
Делумно облачно
Чет31
Пет33
Саб32
Нед33
Пон32
Вто32
Сре32
Чет33
Пет33
Саб33
НајчитаниНајкоментирани
 
Самит: ЕУ излегува од критичната состојба
Има ли крај на падот на цената на нафтата?
Популизмот пред стручноста му „пресуди“ и на автопатот Кичево-Охрид
     Site Meter   
период од-до
-
Редакција ул. "Васил Ѓоргов" бр.16, четврти кат Тел. 3236 900
Факс. 3236 901
E-mail: contact@utrinski.com.mk
МАРКЕТИНГ