www.utrinski.com.mk
25 мај 2017 09:05
Актуелно
Архива
Контакт
Редакција
Маркетинг
Претплата
период од-до
-
16.05.2017, 15:24


По 70-ти пат ќе биде послан црвениот тепих во Кан

 


Вечерва започнува јублејното издание на Канскиот филмски фестивал, кој ќе трае до 28-ми мај. Кан по 70-ти пат црвените тепих ќе ги прими љубителите на филмската уметност, а домаќин на фестивалот ќе биде Моника Белучи. Утре вечер со новиот филм "Les Fantimes d'Ismail" (Духовите на Исмаил), на режисерот Арноа Деплешен започнува јублејното издание на најзначајната филмска смотра во светот-Канскиот филмски фестивал, кој ќе трае до 28-ми мај.

Зза престижната награда "Златна палма" ќе се натпреваруваат 19 филмови - по четири од Франција и САД, два од Јужна Кореја и по еден од Унгарија, Австрија, Русија, Украина, Грција, Британија, Германија и Јапонија. Главната награда, која инаку е изработена од 118 грама чисто злато и вреди 20.000 евра, поради јубилејно издание, ќе биде украсена и со дијаманти, а за изработката е ангажиран познатиот бренд "Шопар".Во текот на фестивалот ќе бидат прикажани вкупно околу 50-тина долгометражни филмови,а со високореномираното жири ќе преседава големиот шпански режисер Педро Алмодовар.

Во рамки на програмата "Кан класици" ќе биде прикажано и остварувањето кое победи во 1967 година "Собирачи на пердуви" на Александар Петровиќ.

Освен програмата, изминатиов период многу се зборуваше и за постерот на фестивалот. Како што е веќе познато, искористена е фотографија од Клаудија Кардинале од 1959 година. Но, тоа не е спорно, забелешките беа насочени кон обработката на истата, со што познатата актерка е намалена за еден конфекциски број и ставена "во модерни рамки", како што пренесуваат светските медиуми.

Многумина беа разочарани што совршената појава на таква актерка воопшто била предмет на "средување". Половината и нозете на новиот постер се послаби, нешто што за светската јавност е навредувачки и непотребно. И самата Кардинале смета дека измените се непотребни.

Ова е листата на 19-те остварувања за "Златна Палма":

1.The Beguiled (Измамени), режија Софија Копола

2. Nelyubov (Без љубов), режија Андреј Звјагинцев

3. Good Time (Добри времиња), режија Бени и Џош Сафди

4. The Square (Квадрат), режија Рубен Остлунд

5. You Were Never Really Here (Никогаш не бевте навистина овде), режија Лин Ремси

6. L'Amant double (Двоен љубовник), режија Франсоа Озон

7. Jupiter Holdja (Месечината Јупитер), режија Корнел Мандруцо

8. Aus dem Nichts (Од никаде), режија Фатих Акин

9. The killing of a sacred deer(Убиството на светиот елен), режија Јоргос Лантимос

10. Hikari, режија Наоми Кавасе

11. Geu Hu (Ден потоа), режија Хонг Санг-су

12. Le Redoutable (Страшни), режија Мишел Азанависиус

13. Wonderstruck (Зачуден), режија Тод Хејнс

14. Happy End (Среќен крај), режија Михаел Ханеке

15. Rodin (Роден), режија Жак Доајон

16. 120 battements par minute (120 отчукувања во минута), режија Робен Кампијо

17. Okja (Окџа), режија Бонг Џун-хо

18. The Meyerowitz Stories - New and Selected (Приказните на семејствотоМејеровиц - Нови и избрани), режија Ное Баумбах

19. Krotkaya (Нежна), режија Сергеј Лозница

Филмот "Насоки" на бугарскиот режисер Стефан Командарев, со учество на македонските продуценти Владимир Анастасов и Ангела Несторовска ќе биде прикажан во програмата "Извесен поглед", втора по важност компетитивна програма.

За филмот да го изоди патот до црвениот тепих во Кан, заслужни се и македонската костимографка Жаклина Крстевска и потписникот на шминката Мартин Павловски.

Жанровски, "Насоки" е драма, снимена на бугарски јазик. Инаку, Командарев е еден од водечките бугарски и европски режисери.Филмот е поддржан и од Македонската агенција за филм.

Во конкуренција со филмот "Насоки" се селектирани уште петнаесет филмски остварувања, меѓу кои на режисерите Мишел Франко, Куросава Кијоши, Анарита Замбрано.

Минатата година престижната "Златна палма" ја доби британскиот режисер Кен Лоуч за филмот "Јас, Даниел Блејк".


Статијата е прочитана 508 пати.


Испрати коментар
Џеки Шепард и Коле Ангеловски почесни лауреати на "Астер
Вечерва 36 издание на "Мал Битолски Монмартр"
Хуманитарен концерт место операта "Мадам Батерфлај"
Театар комедија освои две награди на фестивал во БиХ
Македонските продуценти рамо до рамо со светските филмаџии
Шеста премиера на " Грета од Фауст" во Битолскиот театар
Полските издавачи заинтересирани за македонските автори
Во Националната галерија изложба на графики од Иван Мештровиќ
Со есклузивен концерт вечерва ќе биде отворена новата Македонската филхармонија
Македонската поезија и проза на Саемот во Варшава
Промоција на новиот објект на Македонската филхармонија в недела со ексклузивен концерт
Трпчески на примиерната изведба "Македонисимо" во Германија дури запеа
Почнува осмиот фестивал за класична гитара "Тремоло"
Во книжарницата "Бункер" ќе се делат бесплатни стрипови
Премиера на детската оперета "Пролетна приказна" во МОБ
Македонскиот виолинист Иванов ќе ја претставува Европа на светски натпревар
„Атена со пенис“ - премиера на Драмски театар
Изложба на етнолошки предмети подарени на Музејот на Град Скопје
Промоција на монографија за акварелите на Васко Ташковски
Хуманитарна изведба на мјузиклот "Тајно моја"
Ванеса Меј приреди редок спој на класика, џез и техно
Филмот "Ах, љубов моја" на Коле Ангеловски со кино проекција во Велешкиот театар
На "Про- за Балкан" ќе гостуваат познати издавачи од Франција, Србија и ОАЕ
"Кружно патување на Марето" најдобар фил и на фестивалот "Вилмош Зигмонд"
"Хармс" влезе во главната конкуренција на фестивалот во Шангај
Премиера на Дон Жуан од Молиер во Битолскиот народен театар
Виолинистката Ванеса Меј вечерва со концерт во "Борис Трајковски"
Промовирани 14 нови преводи на стручна и научна литература
Македонскиот Културно-информативен центар во Софија годинава со амбициозна програма
Опера-реквием „Јов“ на Мајски оперски вечери
Операта „Севилскиот бербер“ вечерва на 45. „Мајски оперски вечери“
Во Велес на 9 и 10 јуни 52. „Рацинови средби“
Чествување на Конески и претставување на Османли на Саем во Солун
Модерно издание "Басни од Македонија" на здружението "Браво сине"
Нова книга на Веле Смилевски за поезијата во изминатите 45 години
Изложбата „Ана Франк – Историја за денес“ во Крива Паланка
Во Торонто промовирана монографијата „Атанас Близнаков“ од Славе Катин
Панел дискусија за 25 години од првиот договор за соработка меѓу ДПМ и Сојузот на бугарските писатели
Отворена јубилејната 10. Македонска книжевна визита во Софија
Македонска вечер во Париз
Книга на Виктор Габер за Македонија во меѓународните односи
Прва награда во Италија за снимен филм од децата од Домот „11 Октомври“
Турнеја на сплитскиот балет во Македонија
Недела на турскиот филм во Скопје
Со порака во шише се простија од Зоран Маџиров
Отворeни 45. Мајски оперски вечери со премиера на Вердиевата „Травијата"
Италијанската награда "Златен грифон" за македонскиот филм "Златна петорка"
Бил Клинтон пишува книга за задкулисните моменти во Белата куќа
Руски воени филмови во Кинотеката по повод Денот на победата
Плакатите од 9. Скопје постер фестивал патуваат за Португалија
Две награди за документарецот „Мојот превртен свет“ на SEEfest во Лос Анџелес
Јубелејни 45-ти Мајски оперски вечери
Монодрами од Холандија, Полска и Израел на фестивалот во Битола
Концерт на Владимир Василевски-Четкар во Њујорк
Почина актерот Ѓорѓи Бисерков Дампе
Промовирана монографија "Никола Мартиноски до 1945" од Кирил Пенушлиски
Почна "Скопје креатива 2017"
Исландскиот писател Браги Олафсон гостин на „Про-за Балкан"
ТВ серијата "Сенките над Балканот" на Драган Бјелогрлиќ ќе се снима и во Македонија
Изложба Охридски филиграни во Софија
Прва фото изложба на лице со даунов синдром
Мултимедијалниот проект со оган на младиот Јосифов и во Сан Франциско
Театарски перформанс на младата режисерка Нина Николиќ во Битола
Писателите ке го чествуваат делото на Гане Тодоровски
Во Скопје се снима првиот боливудски филм
"Скопје креатива" од утре до 6 мај
Три настани во чест на Никола Мартиноски
„Устата на јавето“ нова поетска книга на Раде Силјан
Во Крива Паланка пролетна школа "Етнографија на социјализмот"
Отворена постхумна изложба на Нове Франговски
Концерти на Миха Погачник за интеграција во ЕУ
Успешна изведба на „Дениција“ во Брисел
Светскиот ден на книгата и авторското право одбележан во НУБ „Св. Климент Охридски“
„Плакати“ од Михајло Арсовски на изложба во МСУ
Харлан - „Кјубрик најмногу се интересираше за политиката“
Фестивалот на монодрама Битола од 5 до 9 мај
И „Лолита“ на Скопje филм фестивал
Екипата на „Ах, љубов моја“ се поклони во „Милениум“
Светот се' уште е „гладен за книги“
Личната драма „Реквием за госпоѓа Ј“ го отвори 20. Скопски филмски фестивал
Александар Поповски во жири за 62. „Стеријно позорје“
Во Охрид почна снимањето на играниот филм „Дедо и внук“
Во Брисел со „Дениција“
„Европејци“ – на сцените во Тетово и Скопје
МОБ на „Средба на балетски уметници од поранешна Југославија“
Родниот Штип го чествуваше Ацо Шопов
Дела од „Михајлово“ на изложба во Прилеп
„Ах, љубов моја“ премиерно на Скопски фестивал
Предавања на Јордан Плевнеш на Сорбона
Конференцијата „Книжевноста и Библијата“ во МАНУ
Алаѓозовски на меѓународната конференција „Културата меѓу параграфите“

Електронско издание

Денот низ фотографии
 
Најнови вести
13°СкопјеВреме
Обилни врнежи
Чет18
Пет15
Саб20
Нед21
Пон23
Вто26
Сре27
Чет27
Пет27
Саб27
НајчитаниНајкоментирани
 
Путин: Внимателно следиме што се случува во Македонија
Брегзитот е огромно градилиште
Мудис го намали кредитниот рејтинг на Кина за првпат по 1989 година
     Site Meter   
период од-до
-
Редакција ул. "Васил Ѓоргов" бр.16, четврти кат Тел. 3236 900
Факс. 3236 901
E-mail: contact@utrinski.com.mk
МАРКЕТИНГ