www.utrinski.com.mk
28 мај 2017 03:08
Актуелно
Архива
Контакт
Редакција
Маркетинг
Претплата
период од-до
-
04.05.2017, 14:42

Принцот Филип, сопругот на кралицата Елизабета се повлекува

Војводата од Единбург, принцот Филип, сопруг на британската кралица Елизабета Втора, наесен се повлекува од сите кралски задолженија. Ова го соопшти Бакингамската палата. Во периодот до август тој ќе ги заврши сите обврски и нема да прифаќа нови.

"Одлуката сам ја донесе принцот Филип и поддршка за тоа доби од кралицата Елизабета", изјави портапрол на Бакингемската палата.

Принцот Филип, ќе наполни 96 години идниот месец, и во 2016 година имаше 110 денови исполнети со обврски. ". Во ноември тој и кралицата ќе слават 70 години од венчавката.

Тој е член, покровител или претседател на повеќе од 780 органзиации и ќе продолжи со соработката со нив, но "нема повеќе да игра активна улога со исполнување обврски", соопшти Бакингемската палата. Во соопштение, портпаролот рече дека војводата "се уште може да одбира дали ќе учествува во јавни настани од време на време".


Статијата е прочитана 538 пати.


Испрати коментар
Чижов
Наставници од Стоматолошкиот факултет со отворено писмо до ректорот Јанкуловски
ВМРО-ДПМНЕ
Телохранителот на Дијана ја обвинува кралицата Елизабета за нејзината смрт
Изложба Охридски филиграни во Софија
Прва фото изложба на лице со даунов синдром
Камбовски
Светска банка и додели заем на Србија за елементарни непогоди, прв од ваков вид
Еве што прават денес девојките од Тату
Врачена државната награда „Гоце Делчев“ за 2016 година
Хан
Откриен ветувачки лек за ХИВ
Во првиот квартал од годинава размената достигна 2,8 милијарди долари
ВМРО-ДПМНЕ
Ранг листа на ФИФА
Во првиот квартал од годинава размената достигна 2,8 милијарди долари
Врховиот суд ја уважил жалбата на исклучените синдикати од ССМ
Писмото стигна кај Иванов, Заев пак ќе оди по мандатот
Актерите на "Кум" се собра по 45 години
Вечерва Македонија - Исланд, прв тест за Гонзалез
Северина ја освои американската публика
Се отвораат ли апетитите во ВМРО-ДПМНЕ за челната позиција
Мултимедијалниот проект со оган на младиот Јосифов и во Сан Франциско
Бугарското Собрание го избра Бојко Борисов за нов премиер
Повторно одложено рочиштето за случајот „Поткуп“
Штрајк на австралиските новинари
Театарски перформанс на младата режисерка Нина Николиќ во Битола
Писателите ке го чествуваат делото на Гане Тодоровски
Села со прес-конференција наредната недела ќе се врати во политиката
Службен весник
Џафери во Брисел-средба со Хан и Могерини
Игуаин двоен стрелец за победата на Јувентус против Монако
ЈОРМ поднесе предлози за притвор и мерки на претпазливост
СДСМ
Почнува акцијата „Цел Центар на точак“
Франција

Електронско издание

Денот низ фотографии
 
Најнови вести
12°СкопјеВреме
Ведро
Нед21
Пон23
Вто24
Сре26
Чет27
Пет26
Саб23
Нед24
Пон25
Вто25
НајчитаниНајкоментирани
 
Заев најави обединување наместо поделби
Г7 - Шест против еден
Маљковиќ: Иднината е во регионалните лиги
     Site Meter   
период од-до
-
Редакција ул. "Васил Ѓоргов" бр.16, четврти кат Тел. 3236 900
Факс. 3236 901
E-mail: contact@utrinski.com.mk
МАРКЕТИНГ