www.utrinski.com.mk
27 јуни 2017 18:06
Актуелно
Архива
Контакт
Редакција
Маркетинг
Претплата
период од-до
-
11.05.2017, 23:58

Отворена јубилејната 10. Македонска книжевна визита во Софија

Софија - Со голем поетски митинг вечерва во Македонскиот културно-информативен центар во Софија започна јубилејното 10-то издание на „Македонска книжевна визита“, чија цел е афирмација на македонската литература во соседна Бугарија и градење врски меѓу двата книжевни света.
Пред присутните се обрати директорот на Македонскиот културно-информативен центар Васко Шутаров кој истакна дека за овие 10-тина години се изорани многу нови бразди на препознавање, зближување и вистинско партнерство меѓу двете соседски култури, особено на планот на книжевноста преку создадените десетици и десетици нови пријателства и проекти, нови книги.

- Оваа визита, 10–та по ред, помогна и го поттикна преведуваштвото и книгоиздаваштвото, но најнапред создаде вистински и трајни релации меѓу мајсторите на зборот од двете земји, истакна Шутаров.

Владимир Цветкоски уредник во книгоиздателството „Макавеј“ од Скопје кое е организатор на книжевната визита во соработка со МКИЦ, изрази задоволство што оваа културна манифестација чија мисија е афирмација на македонската литература во странство и создавање поголеми контакти меѓу македонските и бугарските писатели, поттикнала и други слични иницијативи.

- Наша гордост се оние 70-тина томови кои што во текот на овие 10 години заедно со поетитети и писатели од Бугарија и од Македонија успеавме да придонесеме кон едно поголемо вмрежување и се поголемо заемодејствие меѓу двата културни света, рече Цветкоски.

Од името на Сојузот на бугарски писатели и од Друштвото на писатели на Македонија кои годинава одбележуваат 25 години од првиот договор за соработка обраќања имаа Димитар Христов и Кристина Николовска.

- Првиот договор кој беше склучен меѓу две културни институции меѓу двете држави по прогласувањето на независноста на Македонија беше догоорот меѓу СБП и ДПМ. Тоа беше еден огромен гест на пријателство во време во кое се слушаа најразлични гласови. Но, тие гласови стивнаа, а пријателството продолжува. Благодарност до сите оние кои во изминатите 25 години, односно во 10-те години од македонската книжевна визита работеа и на свои плеќи го изнесоа она што значи организација, финансирање и откривање на таленти, оти без тие таленти не може да се потхранува едно вистинско пријателство. Голем дел од нив се вечерва тука со нас, рече Христов.
Македонската поетеса Николовска потсетувајќи на јубилејот 70 години од ДПМ, оцени дека воспоставената соработка меѓу книжевниците, преведувачите на двете земји е антологиска со своја длабока порака.

- Ние сите вечерва сме порака и ќе бидеме порака неколку дена, оти конкретни проекти, конкретни вистини и пораки му кажуваме на светот и оти светот е само реплика на големите поезии. Ние го осмислуваме, преосмислуваме светот преку поезија и на најубав начин покажуваме што е тоа синергија во двете грандиозни култури, што е тоа дијалог, соработка, што е тоа златен преплет и како нашите духовни води се преплетуваат заедно. Се поклонуваме пред тие наши најдлабоки соработки пред она што ќе остане милениуми после нас од име на сите проекти, сите манифестации што досега сме ги направиле, истакна Николовска.

Во чест на јубилејната 10-та Македонска книжевна визита пред културната јавност во Софија на поетскиот митинг со свои стихови се претставија дваесетина бугарски и македонски истакнати поети од сите генерации. Меѓу нив и Радован Павловски, Петар Караангов, Гордана Михаилова Бошнакоска, Никола Инџов, Ристо Василевски, Георги Константинов, Георги Барбаровски, Надја Попова, Кети Бозукова, Данило Коцевски, Роман Кисјов, Бранко Цветкоски, Димитар Христов, Кристина Николовска, Николај Шопов, Иван Џепароски, Поли Муканова, Братислав Ташковски, Вања Савова, Зоран Јакимоски, Владимир Левчев и Марина Мијаковска.

Големиот бугарски поет и венценосец на СВП Љубомир Левчев, во неможност да пруствува на манифестацијата, до учесниците на визитата упати поздравно писмо со порака дека „посакува низ овие средби да ја види иднината на нашите литератури овенчана со уште поголемо духовно почитување“. – Патот кој го минува македонската литература е тежок. Нашиот бугарскиот, може е различен, но не е полесен. Нека слободниот пат на иднината не зближува и инспирира, напиша Левчев.

Според програмата на манифестацијата, утре ќе се одржи панел дискусија со која ќе биде одбележана и 25-годишнината од потпишувањето на првиот договор за соработка меѓу Сојузот на бугарските писатели и Друштвото на писателите на Македонија. Пред љубителите на пишаниот збор утревечер на книжевната визита во Софија, ќе биде претставен книжевниот портрет на современиот македонски поет, критичар, филизоф и естетичар Иван Џепароски, за чие творештво ќе говорат македонските писатели Данило Коцевски и Бранко Цветкоски и бугарскиот поет и преведувач Димитар Христов.

Традиционално, и на оваа Македонска книжевна визита во Софија ќе биде доделена наградата „Македонски книжевен Дедал“ на бугарски автор-преведувач, кој значајно придонесол за афирмацијата на македонската литература во Бугарија и за унапредување на соработката меѓу писателите од двете земји. Годинашен носител на ова признание е преведувачката и писателка Тања Попова, која во својот опус има десетина преведени книги од македонски писатели на бугарски јазик.

Статијата е прочитана 552 пати.


Испрати коментар
Рациновото признание" за 2017-та врачено на Ана Стојаноска
МНТ со претставата „Копање“ го затвори Dramatikerinnenfestival во Грац, Австрија
Започна Преспанско културно лето
Рациново признание постхумно за хрватскиот професор Предраг Матвеевиќ
Археолошкиот музеј првпат ќе учествува на изложба во Обединетото Кралство
Филмот "Кога денот немаше име" на фестивали во Сиднеј и Ерусалим
Меѓународен хорски фестивал Техо во Тетово
Трибина - "Rocken'roll-от како soundtrack за новото Министерство за култура"
Кумановскиот тетар премиерно со претствата "Интрига и љубов"
Шангај подготвува циклус проекции, изложба, книга и предавање на Милчо Манчевски
Позната деталната програма за годинашниот Скопје Синема Сити
Златна камера 300 за животно дело за италијанскиот великан Џузепе Ротуно
Изложба на Мирко и Лидија Вујисиќ
Специјална проекција на победничкиот филм на 7. Филозофски филмски фестивал
Триумф на „Златната петорка“ на фестивалот на Југоисточна Европа во Париз
Ликовна изложба по повод 20 години јубилеј на училиштето "Нова"
Од утре конкурс за државната награда "Св.Климент Охридски"
„Аида“ со солисти од Турција за крај на Мајските оперски вечери
Почнува Драмскиот аматерски фестивал на Македонија
Симон Трпчески со нов албум и серија настапи
Кан: Златната палма за шведскиот филм „Плоштадот“ на Рубен Остлунд
Успешно гостување на Битолскиот театар во Торонто
Оскаровската „Ничија земја“ на сцената на Македонскиот народен театар
Битолскиот театар гостува во Канада
За Музеј на годината избрана НУ Музеј и завод Битола за "Спомен куќа на Татарчеви" во Ресен
Џеки Шепард и Коле Ангеловски почесни лауреати на "Астер
Вечерва 36 издание на "Мал Битолски Монмартр"
Хуманитарен концерт место операта "Мадам Батерфлај"
Театар комедија освои две награди на фестивал во БиХ
Македонските продуценти рамо до рамо со светските филмаџии
Шеста премиера на " Грета од Фауст" во Битолскиот театар
Полските издавачи заинтересирани за македонските автори
Во Националната галерија изложба на графики од Иван Мештровиќ
Со есклузивен концерт вечерва ќе биде отворена новата Македонската филхармонија
Македонската поезија и проза на Саемот во Варшава
Промоција на новиот објект на Македонската филхармонија в недела со ексклузивен концерт
Трпчески на примиерната изведба "Македонисимо" во Германија дури запеа
Почнува осмиот фестивал за класична гитара "Тремоло"
Во книжарницата "Бункер" ќе се делат бесплатни стрипови
Премиера на детската оперета "Пролетна приказна" во МОБ
Македонскиот виолинист Иванов ќе ја претставува Европа на светски натпревар
„Атена со пенис“ - премиера на Драмски театар
Изложба на етнолошки предмети подарени на Музејот на Град Скопје
Промоција на монографија за акварелите на Васко Ташковски
По 70-ти ќе биде послан црвениот тепих во Кан
Хуманитарна изведба на мјузиклот "Тајно моја"
Ванеса Меј приреди редок спој на класика, џез и техно
Филмот "Ах, љубов моја" на Коле Ангеловски со кино проекција во Велешкиот театар
На "Про- за Балкан" ќе гостуваат познати издавачи од Франција, Србија и ОАЕ
"Кружно патување на Марето" најдобар фил и на фестивалот "Вилмош Зигмонд"
"Хармс" влезе во главната конкуренција на фестивалот во Шангај
Премиера на Дон Жуан од Молиер во Битолскиот народен театар
Виолинистката Ванеса Меј вечерва со концерт во "Борис Трајковски"
Промовирани 14 нови преводи на стручна и научна литература
Македонскиот Културно-информативен центар во Софија годинава со амбициозна програма
Опера-реквием „Јов“ на Мајски оперски вечери
Операта „Севилскиот бербер“ вечерва на 45. „Мајски оперски вечери“
Во Велес на 9 и 10 јуни 52. „Рацинови средби“
Чествување на Конески и претставување на Османли на Саем во Солун
Модерно издание "Басни од Македонија" на здружението "Браво сине"
Нова книга на Веле Смилевски за поезијата во изминатите 45 години
Изложбата „Ана Франк – Историја за денес“ во Крива Паланка
Во Торонто промовирана монографијата „Атанас Близнаков“ од Славе Катин
Панел дискусија за 25 години од првиот договор за соработка меѓу ДПМ и Сојузот на бугарските писатели
Македонска вечер во Париз
Книга на Виктор Габер за Македонија во меѓународните односи
Прва награда во Италија за снимен филм од децата од Домот „11 Октомври“
Турнеја на сплитскиот балет во Македонија
Недела на турскиот филм во Скопје
Со порака во шише се простија од Зоран Маџиров
Отворeни 45. Мајски оперски вечери со премиера на Вердиевата „Травијата"
Италијанската награда "Златен грифон" за македонскиот филм "Златна петорка"
Бил Клинтон пишува книга за задкулисните моменти во Белата куќа
Руски воени филмови во Кинотеката по повод Денот на победата
Плакатите од 9. Скопје постер фестивал патуваат за Португалија
Две награди за документарецот „Мојот превртен свет“ на SEEfest во Лос Анџелес
Јубелејни 45-ти Мајски оперски вечери
Монодрами од Холандија, Полска и Израел на фестивалот во Битола
Концерт на Владимир Василевски-Четкар во Њујорк
Почина актерот Ѓорѓи Бисерков Дампе
Промовирана монографија "Никола Мартиноски до 1945" од Кирил Пенушлиски
Почна "Скопје креатива 2017"
Исландскиот писател Браги Олафсон гостин на „Про-за Балкан"
ТВ серијата "Сенките над Балканот" на Драган Бјелогрлиќ ќе се снима и во Македонија
Изложба Охридски филиграни во Софија
Прва фото изложба на лице со даунов синдром
Мултимедијалниот проект со оган на младиот Јосифов и во Сан Франциско
Театарски перформанс на младата режисерка Нина Николиќ во Битола
Писателите ке го чествуваат делото на Гане Тодоровски
Во Скопје се снима првиот боливудски филм
"Скопје креатива" од утре до 6 мај
Три настани во чест на Никола Мартиноски
„Устата на јавето“ нова поетска книга на Раде Силјан
Во Крива Паланка пролетна школа "Етнографија на социјализмот"
Отворена постхумна изложба на Нове Франговски
Концерти на Миха Погачник за интеграција во ЕУ
Успешна изведба на „Дениција“ во Брисел
Светскиот ден на книгата и авторското право одбележан во НУБ „Св. Климент Охридски“
„Плакати“ од Михајло Арсовски на изложба во МСУ
Харлан - „Кјубрик најмногу се интересираше за политиката“
Фестивалот на монодрама Битола од 5 до 9 мај
И „Лолита“ на Скопje филм фестивал
Екипата на „Ах, љубов моја“ се поклони во „Милениум“
Светот се' уште е „гладен за книги“
Личната драма „Реквием за госпоѓа Ј“ го отвори 20. Скопски филмски фестивал
Александар Поповски во жири за 62. „Стеријно позорје“
Во Охрид почна снимањето на играниот филм „Дедо и внук“
Во Брисел со „Дениција“
„Европејци“ – на сцените во Тетово и Скопје
МОБ на „Средба на балетски уметници од поранешна Југославија“
Родниот Штип го чествуваше Ацо Шопов
Дела од „Михајлово“ на изложба во Прилеп
„Ах, љубов моја“ премиерно на Скопски фестивал
Предавања на Јордан Плевнеш на Сорбона
Конференцијата „Книжевноста и Библијата“ во МАНУ
Алаѓозовски на меѓународната конференција „Културата меѓу параграфите“

Електронско издание

Денот низ фотографии
 
Најнови вести
29°СкопјеВреме
Претежно облачно
Вто31
Сре35
Чет36
Пет37
Саб38
Нед31
Пон25
Вто26
Сре29
Чет31
НајчитаниНајкоментирани
 
ЕУ: рекордна казна за Гугл за манипулирање на резултати од пребарување
Меркел најави признавање на истополните бракови во Германија
Холандија соодговорна за смртта на 350 муслимани во Сребреница
     Site Meter   
период од-до
-
Редакција ул. "Васил Ѓоргов" бр.16, четврти кат Тел. 3236 900
Факс. 3236 901
E-mail: contact@utrinski.com.mk
МАРКЕТИНГ