www.utrinski.com.mk
26 јуни 2017 09:00
Актуелно
Архива
Контакт
Редакција
Маркетинг
Претплата
период од-до
-
21.04.2017, 15:40

Личната драма „Реквием за госпоѓа Ј“ го отвори 20. Скопски филмски фестивал

Во „Милениум“ пред публиката се поклонија актерката Мирјана Карановиќ, која ја толкува главната улога во филмот, и режисерот Бојан Вулетиќ

Наташа Илиевска-Таневски

Во киното „Милениум“ вчеравечер со прикажување на српско-бугарско-македонско-руската копродукција „Реквием за госпоѓа Ј“ во режија на Бојан Вулетиќ се отвори 20. издание на „Скопје филм фестивал“. На проекцијата, пред публиката продуцентот Томи Салковски од „Скопје филм студио“ претстави дел од македонската екипа која работела на филмот, а како гости на прикажувањето на бината се искачија и познатата српска актерка Мирјана Карановиќ, која ја толкува главната улога во филмот, но и режисерот Вулетиќ.

„Реквием за госпоѓа Ј“ е психолошка драма во која главната јунакиња се бори со депресијата, тагата, осаменоста и желбата за самоубиство која ја обзема по смртта на сопругот. Нејзината болка и безизлезноста која ја чувствува се проектира во атмосферата која владее во општеството во кое живее: транзицискиот период во кој стариот социјалистички систем се распаѓа, а предизвиците кои ги носи новиот се тешки за совладување кај поголем дел од луѓето кои своите животи ги поминале со други вредности. Тоа визуелно моќно е претставено преку запустените и пропаднати фабрики и очајните стечајци од кои државата кренала раце, неефикасниот и корумпиран здравствен систем, неуплатените, пропаднати и незаверени стажови на работниците за кои тие работеле долги години, растурените домови во кои различни генерации живеат заедно, но со искажување на посебен револт кон личната несреќа, тага и загуба. Одличната глума на Мирјана Карановиќ ја носеше таа тешка и задушувачка атмосфера која од ден на ден (од понеделник до петок) прогресираше за да кулминира со некаков излез. Вреди ли да се живее во време во кое ни старите ни младите не можат да видат иднина, во општество кое никако да излезе од транзиционен период, е она прашање кое треба да си го одговорат протагонистите во филмот. Во филмот, покрај Карановиќ, настапуваат и Јована Гавриловиќ, Даница Недељковиќ, а мали, но забележителни улоги остваруваат и Мира Бањац и Срѓан Тодоровиќ.Пред проекцијата на „Реквием за госпоѓа Ј“, режисерот Вулетиќ, кој е и негов сценарист истакна дека „она што го инспирирало за филмот е извесна ситуација што се случила во Белград“.

„Ми се чини дека сепак таа е универзална, а не само нешто што го живеат моите познаници во Србија, туку и пошироко во регионот. Тоа е депресијата, но раскажана на еден духовит начин. Таа е некоја универзалност која е инспирирана пред се' од некои лични искуства и познанства со одредени луѓе од мојата околина“, изјави Бојан Вулетиќ посочувајќи дека „тоа е приказна за четири жени кои се обидуваат да надминат некои проблеми на духовит начин“. „Верувам дека тажното без смешното не оди, а животот секогаш е комплексен, тој е трагичен и духовит, и тоа ни дава сила да продолжиме понатаму и да постои некој оптимизам“, додаде режисерот.

„Утрински“, пак, пред прикажувањето на филмот имаше можност да ја запраша и Мирјана Карановиќ за нејзиното мислење за ликот кој го остварува. „Јас играв лик на жена која пред една година го изгубила сопругот и која не може да премине преку тоа дека останала сама. Таа не знае како да продолжи со животот“, истакна Карановиќ посочувајќи дека „транзицијата и проблемите што го прават нејзиниот живот се само некој вид сценографија за нејзиното лично неснаоѓање во животот“.

„Постојат луѓе кои наоѓаат сили и начини да преживеат разни падови и турбуленции и успеваат да се прилагодат, а има луѓе како што е госпоѓа Ј. кои просто ја немаат таа сила да се прилагодат на времето. Има луѓе кои не можат сами да живеат, а времето во кое живеат воопшто не им помага“, ни истакна Карановиќ посочувајќи дека „ликот кој го толкува е веќе во години и дека се она што госпоѓа Ј го имала во животот како поткрепа исчезнало, така што таа самата се доживува како товар, и за себе и за другите“.

„Тоа е лична приказна и е еден вид метафора за едно време и за многу луѓе кое го доживуваат тоа на сличен начин како и госпоѓа Ј“, заврши познатата актерка.

Статијата е прочитана 2154 пати.


Испрати коментар
Рациновото признание" за 2017-та врачено на Ана Стојаноска
МНТ со претставата „Копање“ го затвори Dramatikerinnenfestival во Грац, Австрија
Започна Преспанско културно лето
Рациново признание постхумно за хрватскиот професор Предраг Матвеевиќ
Археолошкиот музеј првпат ќе учествува на изложба во Обединетото Кралство
Филмот "Кога денот немаше име" на фестивали во Сиднеј и Ерусалим
Меѓународен хорски фестивал Техо во Тетово
Трибина - "Rocken'roll-от како soundtrack за новото Министерство за култура"
Кумановскиот тетар премиерно со претствата "Интрига и љубов"
Шангај подготвува циклус проекции, изложба, книга и предавање на Милчо Манчевски
Позната деталната програма за годинашниот Скопје Синема Сити
Златна камера 300 за животно дело за италијанскиот великан Џузепе Ротуно
Изложба на Мирко и Лидија Вујисиќ
Специјална проекција на победничкиот филм на 7. Филозофски филмски фестивал
Триумф на „Златната петорка“ на фестивалот на Југоисточна Европа во Париз
Ликовна изложба по повод 20 години јубилеј на училиштето "Нова"
Од утре конкурс за државната награда "Св.Климент Охридски"
„Аида“ со солисти од Турција за крај на Мајските оперски вечери
Почнува Драмскиот аматерски фестивал на Македонија
Симон Трпчески со нов албум и серија настапи
Кан: Златната палма за шведскиот филм „Плоштадот“ на Рубен Остлунд
Успешно гостување на Битолскиот театар во Торонто
Оскаровската „Ничија земја“ на сцената на Македонскиот народен театар
Битолскиот театар гостува во Канада
За Музеј на годината избрана НУ Музеј и завод Битола за "Спомен куќа на Татарчеви" во Ресен
Џеки Шепард и Коле Ангеловски почесни лауреати на "Астер
Вечерва 36 издание на "Мал Битолски Монмартр"
Хуманитарен концерт место операта "Мадам Батерфлај"
Театар комедија освои две награди на фестивал во БиХ
Македонските продуценти рамо до рамо со светските филмаџии
Шеста премиера на " Грета од Фауст" во Битолскиот театар
Полските издавачи заинтересирани за македонските автори
Во Националната галерија изложба на графики од Иван Мештровиќ
Со есклузивен концерт вечерва ќе биде отворена новата Македонската филхармонија
Македонската поезија и проза на Саемот во Варшава
Промоција на новиот објект на Македонската филхармонија в недела со ексклузивен концерт
Трпчески на примиерната изведба "Македонисимо" во Германија дури запеа
Почнува осмиот фестивал за класична гитара "Тремоло"
Во книжарницата "Бункер" ќе се делат бесплатни стрипови
Премиера на детската оперета "Пролетна приказна" во МОБ
Македонскиот виолинист Иванов ќе ја претставува Европа на светски натпревар
„Атена со пенис“ - премиера на Драмски театар
Изложба на етнолошки предмети подарени на Музејот на Град Скопје
Промоција на монографија за акварелите на Васко Ташковски
По 70-ти ќе биде послан црвениот тепих во Кан
Хуманитарна изведба на мјузиклот "Тајно моја"
Ванеса Меј приреди редок спој на класика, џез и техно
Филмот "Ах, љубов моја" на Коле Ангеловски со кино проекција во Велешкиот театар
На "Про- за Балкан" ќе гостуваат познати издавачи од Франција, Србија и ОАЕ
"Кружно патување на Марето" најдобар фил и на фестивалот "Вилмош Зигмонд"
"Хармс" влезе во главната конкуренција на фестивалот во Шангај
Премиера на Дон Жуан од Молиер во Битолскиот народен театар
Виолинистката Ванеса Меј вечерва со концерт во "Борис Трајковски"
Промовирани 14 нови преводи на стручна и научна литература
Македонскиот Културно-информативен центар во Софија годинава со амбициозна програма
Опера-реквием „Јов“ на Мајски оперски вечери
Операта „Севилскиот бербер“ вечерва на 45. „Мајски оперски вечери“
Во Велес на 9 и 10 јуни 52. „Рацинови средби“
Чествување на Конески и претставување на Османли на Саем во Солун
Модерно издание "Басни од Македонија" на здружението "Браво сине"
Нова книга на Веле Смилевски за поезијата во изминатите 45 години
Изложбата „Ана Франк – Историја за денес“ во Крива Паланка
Во Торонто промовирана монографијата „Атанас Близнаков“ од Славе Катин
Панел дискусија за 25 години од првиот договор за соработка меѓу ДПМ и Сојузот на бугарските писатели
Отворена јубилејната 10. Македонска книжевна визита во Софија
Македонска вечер во Париз
Книга на Виктор Габер за Македонија во меѓународните односи
Прва награда во Италија за снимен филм од децата од Домот „11 Октомври“
Турнеја на сплитскиот балет во Македонија
Недела на турскиот филм во Скопје
Со порака во шише се простија од Зоран Маџиров
Отворeни 45. Мајски оперски вечери со премиера на Вердиевата „Травијата"
Италијанската награда "Златен грифон" за македонскиот филм "Златна петорка"
Бил Клинтон пишува книга за задкулисните моменти во Белата куќа
Руски воени филмови во Кинотеката по повод Денот на победата
Плакатите од 9. Скопје постер фестивал патуваат за Португалија
Две награди за документарецот „Мојот превртен свет“ на SEEfest во Лос Анџелес
Јубелејни 45-ти Мајски оперски вечери
Монодрами од Холандија, Полска и Израел на фестивалот во Битола
Концерт на Владимир Василевски-Четкар во Њујорк
Почина актерот Ѓорѓи Бисерков Дампе
Промовирана монографија "Никола Мартиноски до 1945" од Кирил Пенушлиски
Почна "Скопје креатива 2017"
Исландскиот писател Браги Олафсон гостин на „Про-за Балкан"
ТВ серијата "Сенките над Балканот" на Драган Бјелогрлиќ ќе се снима и во Македонија
Изложба Охридски филиграни во Софија
Прва фото изложба на лице со даунов синдром
Мултимедијалниот проект со оган на младиот Јосифов и во Сан Франциско
Театарски перформанс на младата режисерка Нина Николиќ во Битола
Писателите ке го чествуваат делото на Гане Тодоровски
Во Скопје се снима првиот боливудски филм
"Скопје креатива" од утре до 6 мај
Три настани во чест на Никола Мартиноски
„Устата на јавето“ нова поетска книга на Раде Силјан
Во Крива Паланка пролетна школа "Етнографија на социјализмот"
Отворена постхумна изложба на Нове Франговски
Концерти на Миха Погачник за интеграција во ЕУ
Успешна изведба на „Дениција“ во Брисел
Светскиот ден на книгата и авторското право одбележан во НУБ „Св. Климент Охридски“
„Плакати“ од Михајло Арсовски на изложба во МСУ
Харлан - „Кјубрик најмногу се интересираше за политиката“
Фестивалот на монодрама Битола од 5 до 9 мај
И „Лолита“ на Скопje филм фестивал
Екипата на „Ах, љубов моја“ се поклони во „Милениум“
Светот се' уште е „гладен за книги“
Александар Поповски во жири за 62. „Стеријно позорје“
Во Охрид почна снимањето на играниот филм „Дедо и внук“
Во Брисел со „Дениција“
„Европејци“ – на сцените во Тетово и Скопје
МОБ на „Средба на балетски уметници од поранешна Југославија“
Родниот Штип го чествуваше Ацо Шопов
Дела од „Михајлово“ на изложба во Прилеп
„Ах, љубов моја“ премиерно на Скопски фестивал
Предавања на Јордан Плевнеш на Сорбона
Конференцијата „Книжевноста и Библијата“ во МАНУ
Алаѓозовски на меѓународната конференција „Културата меѓу параграфите“

Електронско издание

Денот низ фотографии
 
Најнови вести
21°СкопјеВреме
Сончево
Пон32
Вто33
Сре35
Чет37
Пет37
Саб38
Нед30
Пон27
Вто26
Сре27
НајчитаниНајкоментирани
 
Протест против евакуацијата во Лондон поради заштита од пожар
Летната школа во Охрид - македонски прозорец кон светот
Најскапи градови во светот - Скопје на дното
     Site Meter   
период од-до
-
Редакција ул. "Васил Ѓоргов" бр.16, четврти кат Тел. 3236 900
Факс. 3236 901
E-mail: contact@utrinski.com.mk
МАРКЕТИНГ