www.utrinski.com.mk
26 јуни 2017 17:23
Актуелно
Архива
Контакт
Редакција
Маркетинг
Претплата
период од-до
-
12.06.2017, 11:33

СЈО до крајот на месецов ќе поднесе најмалку 15 обвиненијаСпецијалното јавно обвинителство до крајот на месецов планира да поднесе најмалку 15 обвиненија. Уште неделева најверојатно во Кривичниот суд ќе пристигнат обвиненија за предметите "Тенк", односно за набавката на "мерцедесот" од 600.000 евра, и за "Таргет", односно за незаконското прислушување во УБК,а можно е да има обвиненија и за "Тортура", Титаник".

Во изминатиов период повеќе лица, меѓу кои владини функционери и партиски членови, беа повикани на распит во СЈО.,а ако бидат прифатени најновите обиненија ова значи дека во наредниот период пред судот ќе треба да се појават членови на највисокото раководство и на ВМРО-ДПМНЕ и други високи државни функционери.

Денеска околу пладне се очекува во ова обвинителство да се појават лицата што се опфатени во случајот "Талир",во кои 14 функционери на ВМРО-ДПМНЕ се сомничат за незаконско финансирање на партијата.

Две лица од претходната Влада се сомничат за злоупотреба на службената положба и овластување со набавката на службениот "мерцедес". Во случајот "Тенк" две лица при набавката ја фаворизирале фирмата која го добила тендерот. Во прислушуваните разговори објавени од СДСМ набавката на ова возило била договарана помеѓу поранешниот премиер Никола Груевски и поранешната министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкуловска.

И за случајот "Таргет" се очекува неделава да биде покренато и обвинение.

Овој случај се однесува на неовластеното прислушување на УБК на телефонските разговори на повеќе од 20 илјади граѓани во период од неколку години. Во овој период биле прислушувани бинзисмени, новинари, политичари, директори на јавни претпријатија, лекари, уметници, амбасадори, љубовници и сопруги...Според Законот за јавно обвинителство, СЈО може да поднесе обвиненија до 30 јуни. Единствено пратениците со двотретинско мнозинство може да го продолжат рокот, но ВМРО-ДПМНЕ повеќепати досега јавно соопшти дека нема да гласа за продолжување на мандатот.

Досега СЈО има покренато две обвиненија за кои се водат судски процеси. Првото обвинение опфаќа седум лица, вработени во Петтата управа на МВР, меѓу кои и поранешниот началник Горан Грујевски, за уништување документи за работењето на опремата за прислушување.Вториот случај се однесува за насилството во Општина Центар од 1 јуни 2013 година, каде што меѓу осомничените се и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, и поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески.


Статијата е прочитана 1828 пати.


Испрати коментар
НАТПРОСЕЧНО ВИСОКИ ТЕМПЕРАТУРИ ЗА ОВОЈ ПЕРИОД ОД ГОДИНАТА
Заев го екипира владиниот тим
Во Собранието седници на две комисии
Столтенберг
Гувернерот Богов очекува широк консензус за избор на вицегувернер на НБМ
ССМ
Обвинетите во "Диво насеље" и денеска го бојкотираа судењето
Средба Заев-Хан
Пластични пари од 10 и од 50 денари
Царинска измама во вредност од над милион денари
Во Црна Гора свечено подигнато знамето на НАТО
Во април 10.000 турски туристи ја посетиле Македонија
Котевски дополнително ќе ги разгледува доказите од СЈО
Заев - Могерини
Бензините поевтини за 1,5, дизелот за 2,5 денари
Иво Котевски пристигна во СЈО, се очекува да дојдат и други функционери на ВМРО-ДПМНЕ
КХВ даде согласност за именување на директори за управување со инвестициски фондови
Притвор за лице кое 5 години фалсификувало лични карти
„Икеа“ во август отвора стоковна куќа во Белград
Димитров
Заев во Брисел на средби со високи претставници од ЕУ и НАТО
Патот Маврово Дебар денес во прекин
Ахмети доби поддршка од Тачи за реформите и за евроатланските процеси
Успешен референдумот во Богданци
СЈО подготвува обвинение за набавката на „Мерцедесот“
Коѕиас
Избори во Франција
НСДП
Анѓушев
Премиерот Зоран Заев утре на средби со Туск, Могерини, Хан и Столтенберг
Спасовски – „Јавноста да знае за луксузите на претходната власт“
Страшно невреме во Демир Хисар
„Алибаба’ прогнозира раст од 49 проценти
ДУИ ќе има заменици министри во МВР, одбрана, финансии и образование
Протести во Лондон за оставка на Тереза Меј
СДСМ и ВМРО ДПМНЕ за падот на невработеноста
„Мерцедесот“ од 600 илјади евра пред очите на јавноста
ВМРО-ДПМНЕ
Заев
За и против продолжување на породилното боледување
И Миле Јанакиески на распит во СЈО
Димитриев и Рангелова на распит во СЈО за случајот "Талир"
Од насилна смрт лани умреле 497 лица
ДИПЛОМИТЕ НА МАКЕДОНСКИТЕ ПРОФЕСИОНАЛНИ ВОЗАЧИ ЌЕ БИДАТ ПРИЗНАТИ и во ЕВРОПА И ВО РЕГИОНОТ
СТЕМ Академија започнува со MICROSOFT едукативни програми
Невработеноста падна за 1,6 отсто
Формиран Републички штаб за реформи во ВМРО-ДПМНЕ
Македонски Телеком со 4G до уште подобар мрежа секаде низ Македонија
Посвоените деца да знаат која е нивнта биолошка мајка
Пазарот на електрични автомобили се зголемил на 2 милионa за 5 години
Рацинови средби по 54-ти пат
Почнува Театарски фестивал "Војдан Чернодрински"
Почнува летниот распуст за учениците
Воскреснаа заканите на ИСИС кон Балканот
Конзервативците во Британија го загубија апсолутното мнозинство
Завод за статистика: Во Македонија има 1.037 дивоградби
Одложена денешната јавна седница за "Монструм"
Замрзната приватизацијата на НЛБ
Германија загубила над 30 милијарди евра од финансиски манипулации
Скопска Апелација ја прифати жалбата на СЈО за гаранцијата на Кочан
Од 1 јули пониски цени за роаминг со Србија, Црна Гора и БиХ
Нула раст на македонската економија
ВМРО-ДПМНЕ ќе остане запаметена по потрошените 55 милиони евра на центарци за „Скопје 2014“
ВМРО-ДПМНЕ
Економијата на ЕУ е стабилна во првиот квартал
Извештајот на МВР за "крвавиот четврток" спремен за во обвинителство
За поврат на ДДВ се исплатени две милијарди евра
Советот на јавни обвинители во вторник ќе расправа за смена на Зврлевски
Враќање на евтината струја - граѓаните сакаат, Владата ветува, а енергетските компании молчат
За три месеци измените на Законот за стечајци на хартија
Средба Салији - Бејли
Петиција за Фатиме Фетаи да биде Јавен обвинител на Македонија
Сугарески
Иницијатива за преиспитување на лектирата за основното и средното образование
Борисов
Грчки"Актор" кој го гради автопатот "Демир Капија -Смоквица" казнет за перење пари со 50 милиони евра
Апанажа бараат 39 пратеници
Македонската дипломатија на прва средба со Хан
Ќе се обештетат штетите од поплавите во тетовскиот регион
„Шарли ебдо” на карикатура ја обезглави Тереза Меј
Иницијативата за продолжување на породилното не помина во Собранието
Средба во Владата со делегација на Енергетската заедница
Наставниците од Стоматолошки факултет најавија бојкот
Директорот на ЕЛЕМ Христијан Мицковски се повлече од местото соработник на Владата за енергетика и од член во две комисиии
Жерновски повторно ќе се кандидира за градоначалник, чека поддршка од СДСМ
Прибе повторно ќе ја скенира Македонија
Од топлото време луѓе колабираат на улица
Смената на Зврлевски во правен лавиринт
Инфлација во мај од 1,2 отсто
Голем интерес за купување на „Алиталиа“
Српски активисти се против префрлање на урната на Никола Тесла од музеј во црква
„Итириум“ - најголемиот ривал на биткоинот
ФРОДЕМ
Анѓушев
ВМРО-ДПМНЕ
Општините потранспарентни од министерствата и Владата
Дали ќе биде запрена продажбата на NLB ?
НОВ БРАН ТРОПСКИ ТЕМПЕРАТУРИ
Ципрас и Заев разговарале за европската перспектива на Македонија и за спорот за името
Екологисти
Од полноќ ќе се нормализира железничкиот сообраќај
Новата Влада во Буџетот затекнала 6 милиони евра
Евтина струја до крајот на годинава
Заев : Можен е брз влез во НАТО
Заев идната недела ќе ги посети Брисел и Софија
Заев ги посети поплавените места во тетовско
Алжирски студент со чекан се обиде да убие полицаец во Париз
Иницијатива за продолжување на породилното отсуство
Повеќе министерства ќе формираат комисија за утврдување на штетите во тетовско
ВМРО-ДПМНЕ со реакција зa разрешувањето на Зврлевски
Заев до Марковиќ
Шекеринска најави реформи и поголем буџет за АРМ
Владата поведе постапка за разрешување на Зврлевски
Кремливи пилешки кофтиња со лимон
Македонија со најниска просечена плата од бившите ЈУ земји
Величествен пречек за ракометарите на „Вардар“
Се уште непрооден патот Тетово Јажинце
Движењето БЕСА бара итно да се процесираат случаите “Монструм” и “Сопот”
Попладне нестабилно со пороен дожд и грмежи
Зголемени трошоците за градење нови станови
"Тројката" која ќе носи странски инвестиции
Руски хакери го пробиле американскиот избирачки систем
Камион пропадна во подната фонтана на плоштад „Македонија"
Ракометарите пречекани од стотици фанови на скопскиот аеродром
Криза во Заливот
Од денеска блокада на железничкиот сообраќај
Се е подготвено за пречек на ракометарите
Шехтански го информира Заев дека сите одлуки на општините после 24 март се запрени
СЈО ги "чешла" дивоградбите во Чаир
„Фајненс тинк“ – министерот за финансии треба да одговори на многу клучни прашања
Поројска река однесе еден мост
Утре свечен дочек за ракометарите на Вардар
Ребаланс на буџетот ќе има наесен
Црна Гора и официјално стана членка на НАТО
Кривична пријава за девет лица за насилствата во Собранието
Заев ќе има петмина заменици
Силно невреме ја зафати Македонија
Да се врати довербата меѓу лекарите и пациентите
Владата ја одржува првата седница (ГАЛЕРИЈА)
Бизнисмените бараат змени на Законите за нотаријат и за извршители
Од оградата на Владата ќе се прават клупи и настрешници
Средба Заев - Жбогар: Нема поважна цел од ЕУ и НАТО
Цената на златото расте четврта недела по ред
Заев - Ќе ја вратиме евтината тарифа на струјата
Интервју Владимир Ѓорѓевиќ: Најголема конкуренција ни е кешот
Плата по учинок за лекарите ќе има, но нема да има казни
СЈО во исчекување - ќе се продолжи ли рокот за поднесување обвиненија
СВЕТСКИ ДЕН НА Екологија годинава под мотото "Поврзување на луѓето со природата“
Истрага за вмешаност на Хилари Клинтон во корупциска афера
Одбиено барањето на СЈО за замрзнување на имотот во случајот "Триста"
Голем пад на цената на нафтата
Јубилеј на Лекарската комора на Македонија- 25 години постоење
Денеска Црна Гора станува 29. членка на НАТО
Денес прва седница на новата влада
Повторно штрајк на МЖ „Транспорт“
Светска банка: Македонската економија годинава ќе има раст од 2,8 отсто
Утре прва седница на новата влада
МТСП
МНР
Бројот на жртвите во нападите во Лондон се зголеми на седум, осуди од светските лидери
Заев до ракометарите на Вардар
За ВМРО-ДПМНЕ новата влада е антиреформска
Терористички напад во Лондон
Иванов-Вучиќ
Реал Мадрид ја освои 12. титула во ЛШ
Вардар ја победи Барселона
Словенија и Хрватска ќе работат на зачленување на земјите од западен Балкан во ЕУ
Валандовчани на референдум ќе се изјаснуваат за рудникот Казандол
Субвенциите и понатаму приоритет за земјоделците
Успешно заврши првата операција за промена на пол во Македонија
Бранимир Јовановиќ ќе биде дел од тимот на новиот министер за финансии
Завршија фалбите за Таравари, ВМРО-ДПМНЕ му порачува да се "приземји"
Се повлекува од продажба млекото за доенчиња Novalac 1
Иванов и Димитров на Процесот "Брдо Бриони"
Русија укина дел од забраната за увоз на храна од Турција
Груевски
Притвор од 30 дена за дедото на Тамара
Таравари и официјално влезе во министерскиот кабинет
МОФ
Советници на Трамп најавија оставка по одлуката за напуштање на Парискиот договор
Пратеникот Артан Груби доживеа сообраќајна несреќа, нема повредени
Обвинителството бара притвор за напаѓачот на Тодоров
ВМРО-ДПМНЕ
Сузбиен меѓународен канал за трговија со дрога
Светските лидери се против одлуката на Трамп за Климатскиот договор
МОН: Екстерното е укинато
Габриел: Западниот Балкан не смее да се оттргне од ЕУ
Сообраќајот на граничните премини со Грција се одвива нормално
За првпат во Македонија операција на промена на полот во "Аџибадем Систина"
Укинато екстерното тестирање
Лекарска комора
Спасов
Груевски
Инцидентот го одложи примопредавањето меѓу Тодоров и новиот министер Таравари
Укинување на плата по учинок на лекарите- приоритет на новиот министер Таравари
Канелони со пилешко
Мајката на Тамара шокирана, го осудува чинот на татко и
Партиите го осудија нападот на Тодоров
Напаѓачот со денови го чекал Тодоров пред Министерството за здравство
Заев ја презеде премиерската функција
Во првиот квартал имало 7.871 слободно работно место
Создаден ултра силен антибиотик за супербактериите
Само 3 проценти од земјоделците ги познаваат законските решенија
Обод за убиство на поранешниот министер Никола Тодоров
Први јуни - Ден на македонската статистика
За 3 години Албанија добила 260 милиони евра неповратни средства од ЕУ
Шекеринска
Министрите и Заев на прв прием кај Иванов
Невработеноста во ЕУ падна на 7,8 отсто
САД го честитаа изборот на новата македонска Влада
Министрите за внатрешни и за образование први ги превземаа функциите
АМСМ
ЕУ во соработка со Владата и со опозицијата ќе ја враќа Македонија на реформскиот пат
Зоран Заев
Нова етапа во Македонија, избрана Владата на СДСМ
Груевски
СЈО
Триесет дена притвор за лекарот поради земање поткуп
Нов декан и продекани на Факултетот за безбедност-Скопје
Нема санкции за веледрогеријата со спорната адреса
Обвинителството бара притвор за лекарот поради земање поткуп
"Неможам да ја разбудам мама"
Во мај пад на инфлацијата во еврозоната
Нов тарифник за книговодствени услуги од 1 јули годинава
НБРМ
Од иднaта школска година учениците ќе имаат бесплатни оброци и овошје
Директорот на Неврохирургија ќе биде изведен пред јавен обвинител
Обвинителството за организиран криминал се вклучува во истрагата "крвавиот четврток"
Димовски
Починатата Тамара од Велес стана аргумент на ВМРО-ДПМНЕ
Збогум за екстерното тестирање
Швајцарија ќе додели 19,5 милини евра за поддршка на македонската екномија
ЕУ ќе го зголеми својот буџет за 2 милијарди евра
Во Македонија дневно од рак умираат по 13 луѓе
Џафери експресно ја заврши дискусијата за Комисијата за избори и именувања
Силно невреме ги поплави охридските улици
Раскол во Демократската партија на Албанија, се бара смена на лидерот Баша
Директорот на Неврохирургија повикан на разговор во полиција
Дебатата се врати во Собранието
Македонската амбасадорка во Белград повикана во српското МНР
Акционерите на Стопанска банка Скопје ќе поделат 36 милиони евра дивиденда
Директорот на Неврохирургија во полиција поради поткуп
Ибраими
МВР ја прошири истрагата за настаните во Собранието
Шок цени
Србите на храна и пијалок трошат помалку од две евра дневно
Димовски
Поднесени над 1.300 барања за субвенции за велосипеди
Грчките железничари ќе штрајкуваат само в чеврток
Се помалку тинејџери посегнуваат по цигари
Се помалку тинејџери посегнуваат по цигари
Зошто Тодоров ненадејно реши да стане адвокат
Заев најави нов концепт на одговорна и ефикасна влада
Пад на индустриското од 1,9 отсто
Во Македонија има најмногу трговски фирми
Шпанија меѓу економиите со најголем раст
Од петок пороен дожд и грмежи
Турски блогери ќе го промовираат туризмот во Македонија
Зоран Заев -Нема да делам, ќе обединувам
Врховен суд ја одложи седницата за "Монструм" за 9 јуни
За ВМРО - ДПМНЕ, Џафери останува само пратеник
Србија е шеста во Европа според бројот на новоотворени работни места
Почина генерал Мануел Антонио Нориега
Дачиќ
Никола Тодоров се повлекува од пратеничката функција
ВМРО-ДПМНЕ ќе присуствува на седницата за избор на влада
Груевски
Сугарески, Николовски и Бектеши - економски тим за ефикасни реформи
Идентификување и поголемо искористување на извозните потенцијали
Кочо Анѓушев - меѓу бизнисот и политиката
Лиле Поповска повторно во Собрание, ќе троши шести мандат
Продолжува истрагата за веледрогеријата со спорната адреса
Обвинетите за "Дива населба" отстранети од судница
Заев
Лајчак
Претседателот Иванов се сретна со амбасадорите на земјите членки на ЕУ
Трудо и Макрон се уште далечни за Македонија
Жените поразени во "гладијаторската битка" за министерски места
Драган Тевдовски – ќе има ли волшебна формула за јавните финансии
И Бугарија „плаче“ за сезонци
ВМРО-ДПМНЕ не дојде на координацијата кај Џафери за избор на нова влада
Повторно одбиено барањето за замрзнување на имотот во случајот "Талир"
Таравари- министер без багаж, но во жежок ресор
Бензините поскапуваат за денар, дизелот за 1,5 денари
За Ахмети локалните избори поважни од реформите во владата
ВМРО-ДПМНЕ бара што поскоро да се распишат локалните избори
Македонците четврти во светот според пушење на цигари
Почина поранешниот грчки премиер Константин Мицотакис
Претседателот на Собранието Талат Џафери закажа седница за избор на нова влада во вторник
Алијансата за Албанците ќе биде дел од новата влада- Таравари министри за здравство
Мандатарот Зоран Заев го објави новиот владин состав
Меркел
Беса објави дека нема да учествува во новата влада
ВМРО-ДПМНЕ- Парламентарното мнозинство се однесува неодговорно
Нимиц ја чека новата Влада за да ги активира преговорите со Грција
Зборот „арена“ отстранет од имињата на сите стадиони во Турција
Централниот одбор на ДОМ ја потврди поддршката за новата Влада
СДСМ
Во истрагата за обидот за преврат во Турција досега во притвор вкупно 50.136 лица
ВМРО-ДПМНЕ
Портрет на Јован Павловскки во ДПМ
Намалена предноста на конзервативците на Меј над лабуристите по нападот во Манчестер
Села- Ако не бев жив денес, Македонија ќе беше во војна
ДУИ предложи кандидати за министри-Хазби Лика, Бујар Османи, Крешник Бектеши, Булент Салиу, Садула Дураку, Рамиз Мерко
Германски Лутекс во Велес ќе произведува индустриски текстил за извоз
„Шпигел“
Груевски- Во СДСМ ги гледам истите луѓе што ги препознаваме по корупција
Зоран Заев реизбран за претседател на СДСМ- вети еднкави шанси за сите
Заев-Ќе изградиме едно единствено општество за сите
Семејството Трајкови добија нов дом, донација на Фондацијата проф. д-р Ванчо Чифлиганец
ВМРО-ДПМНЕ
Почна полагањето државна матура
СДСМ го одржува дваесет и вториот конгрес
Д-р Владимир Поповски: Нашите операции на рак на лице го привлекоа вниманието на светските стручњаци
Почина Збигњев Бжежински
Лидерите на Г-7 потпишаа Декларација за борба против тероризмот
Трка со време за да се укине екстерното
СЈО повторно бара замрзнување на дел од имотот на ВМРО-ДПМНЕ
МВР ги идентификува пратениците кои ги отворија вратите на Собранието
Претседателот Иванов на прием кај папата Франциско
Веледрогерија добила тендер, а на адресата на седиштето ја нема
Богоевски, Јовановиќ и Мехмети го демантираат Дачиќ
Албански државјанин меѓу приведените за нападот во Манчестер
Кривична пријава за скопјанецот со импровизирана бомба во Собранието
Српската амбасадорка повикана во МНР
Природниот прираст отиде во минус
Над 17.000 основци учествуваа во проектот за безбедни и здрави школски денови
Доделени наградите ан ЕУ за истражувачко новинарство
Кои се 30-те најпаметни луѓе на денешницата
За влада ќе почекаме, СДСМ очекува да го договори кабинетот викендов
Сеад Кочан беше на распит во СЈО
Раст на невработеноста во Црна Гора
Швајцарија со нова тригодишна стратегија за поддршка на Македонија
Дачиќ го правда влегувањето на офицерот на БИА во Собранието
Утре почнува полагањето државна матура
Еврото да се воведе во цела ЕУ?
Поранешниот грчки премиер Лукас Пападимос повреден во експлозија на писмо-бомба во Атина
Зетот на претседателот Трамп под „специјална проверка“ на ФБИ
Италија по четврти пат домаќин на Самитот на Г-7
Најмногу дожд во Струмица, 71 литар на метар квадратен
Леброн го мина Џордан на листата најдобри поентери во НБА плеј-офот
Во Кумановскиот суд продолжи рочиштето за смртта на четиригодишниот Алмир Алиу, мајката најави нови сведоци
Силно невреме во Струмица- дваесетина граѓани побарале помош од институциите
Села-Нападот беше нарачан од функционери, а новата влада целосно ќе ја поддржиме
Почина великанот на македонското сликарство Владимир Георгиевски
НБМ
Даринка Дамјановиќ е новиот извршен директор на Централен депозитар за хартии од вредност
Веста која е шокантна заслужува да го види светлото на денот
Петок станува неизвесен, предлогот за владата во Собрание ќе влезе викендов
Од 1 јуни возот Белград-Скопје-Солун повторно ќе вози
Приоритети на новата Лекарска комора - Продолжување на времетраењето на прегледот и укинување на плата по учинок
СДСМ в сабота ќе избира партиски лидер
Расте интересот кај Македонците за егзотични туристички дестинации
Кинезите воведуваат 100 проценти данок на трансфери во фудбалот
Новата влада пред многу економски предизвици
Мудис го намали кредитниот рејтинг на Кина за првпат по 28 години
Новиот дом на Филхармонија: Чудо меѓу чудовиштата на македонската архитектура
Поради ревитализација на главниот топловод на потегот позади Народна банка на булеварот „Кузман Јосифовски Питу“ ќе се вози по изменет режим
Ахмети и Џафери не дојдоа на судењето против Богоевски за "Маѓар Телеком"
Албанија ја напуштаат приближно онолку лекари колку што дипломираат
Бесплатни содржини и услуги за корисниците на Телеком кои имаа прекин на услугите
Почнува 16. ОфФест - девет концерти до 28 мај
Осумнаесет сообраќајки за два дена во Скопје
Синдикатите не прифаќаат бизнисмен да биде економски вицепремиер
Денеска најмногу дожд - над 45 литри на квадрат
Каква заштита од злоупотребите на Интернет
Заев: На почетокот на идната недела Македонија треба да има нова реформска Влада
Антипопулистичкиот популист на Франција
Фановите на Бибер го молат да ја одложи турнејата
Кошарка
Пехарот од Лигата на Европа оди во Манчестер
Ариана Гранде се врати во Америка, откако ја откажа турнејата поради терористичкиот напад
Челси ја откажа шампионската парада по нападите во Манчестер
Уапсен помалиот брат на напаѓачот од Манчестер
Меланија и Иванка Трамп со црни превези на главите кај папата
Трамп
Ќе има ли време да се укине екстерното, министерот им порача на учениците да учат
Заев се сретна со Могерини
Македонија ги празнува Светите браќа Кирил и Методиј
Груевски
Средба Путин - Иванов, Русија следи што се случува во Македонија
Ахмети
Заеднички состанок и билатерални средби на премиерите и мандатарот од Западен Балкан со Могерини
Манчестер
Метеоролозите со ново предупредување - дожд и грмежи и во наредите денови
Со поддршка од Еуролинк отворена изложбата на склупторот Боро Митриќески-Митрич
Со поддршка од Еуролинк отворена изложбата на скулпторот Боро Митриќески- Митрич
Кривичниот совет го одби барањето на СЈО, нема замрзнување на имотот на ВМРО-ДПМНЕ
Калина Гривчева-Старделова е новиот претседател на Лекарската комора
За преговорите со СДСМ Беса се консултира со аналитичарот Владимир Божиновски
Почина Роџер Мур, познат по улогите на Џемс Бонд
Гвардиола во шок
Прелиена пита со месо
Од загаден воздух во Македонија годишно умираат 2.750 лица
Заев ќе ја информира Могерини за преговорите за новата влада
"Тврдина 2"
Македонците се чувствуваат поздраво од Швеѓаните ,Норвежаните, Романците
Пивница на местото на Мекдоналдс во центарот на Скопје
Могерини го покани Заев на премиерската вечера во Брисел
Реакција на Пивара Скопје АД за одлуката на КЗК
Шврговски
КЗК им изрече казни на Скопска и на Прилепска пиварница
Деветмина насилници од Собрание пуштени на слобода со условни казни
Мачки, кучиња и кози се „терапевти“ во јапонските фирми
Богов за Утрински
Исламистите го најавиле нападот во Манчестер четири часа пред експлозијата?
Во нападот во Манчестер загинаа 22 лица, напаѓачот мртов
Еуролинк ја поддржа изложбата по повод 70-годишното творештво на академик Боро Митриќески Митрич
Објавени снимки од безбедносните камери од Собранието- кој ги отворил вратите на парламентот
Откриена меѓународна криминална група за компјутерски криминал
Груевски
Две докторки во трка за прв човек на Лекарска комора
Официјално Кочо Анѓушев кандидат на Стопанската комора на Македонија за вицепремиер
Да има посебен фонд за лекови за малигни болести
Заев по средбите со Ахмети, Села, Касами:Ги приближуваме ставовите за новата влада
Само 0,5 отсто од земјоделските површини се под органска храна
Врховниот суд ја одложи расправата за правниот аспект на "бомбите"
Трамп
СЈО бара блокада на дел од имотот на ВМРО-ДПМНЕ
Села
Аранжманите за Грција поскапи за 10 до 20 отсто
Поднесена кривична пријава за прилепчанецот што го нападна Заев во Собранието
Заев ќе се сретне со Села во Тетово
Просечната плата во март е 22.445 денари
„Талир“, „Траекторија“ и „Тревник“ нови предмети на СЈО
Агрогор ја продава луксузната јахта на Тодориќ за 2 милиони евра
СЈО побара продолжување на рокот за истраги и обвиненија
Хуманитарен пикник (Фото)
Трамп пристигна во посета на Израел и палестинските територии
Врховен повторно ќе расправа дали "бомбите" може да бидат доказ
Во Швајцарија изгласан закон против нуклеарки
Кривични пријави за прилепскиот градоначалник Марјан Ристески и екс министерот Диме Спасов
Локални избори во Хрватска
IN MEMORIAM
СДСМ
СЗО троши повеќе на службени патувања, отколку на борба против болестите
Независниот полициски синдикат бара одговорност и од Чавков
Неделна пауза за партиските преговори за нова Влада
Ибрахими
Најголем пад на доларот во последните 6 месеци
Изградбата на плоштадот "Скендербег" поскапе за нови 300.000 евра
СЗО
Изгласана резолуција за правата на Македонците во Албанија
Возете внимателно- наместа патиштата влажни и со одрони
Сеат Кочан останува да се брани од слобода
Одбележан Денот на пожарникарите
СДСМ и БЕСА разговарле за принципите,а не за поделба на ресорите
Малиот Павел се пробуди од вештачката кома
Течат преговорите меѓу БЕСА и СДСМ
Уставниот суд се премисли и ја симна забраната за барок на ГТЦ и МОБ
За поголема безбедност челични одбојни огради на патот Охрид- Св. наум
Бизнис заедницата со предлог за вицепремиер за економски прашања
СДСМ ги подготви измените за укинување на болничката партиципација
Иванов
Лицата со посебни потреби пак кампуваат за да бидат видени и слушнати
Полицискиот синдикат бара командна одговорност
СЈО инсистира на притвор за Кочан - може да го повтори делото
Ревијална трка "Вози право, вози здраво"
Италија воведува задолжителна вакцинација на децата
Иванов на Светски економски форум во Јордан
Суспендирани 15 вработени во МВР за инцидентите во Собранието
Триглав осигурување со добивка од 22,3 милиони евра го продолжува трендот на добро работење
Од недела нов влажен бран
Трансмет" на Сеад Кочан доби уште тендер од ЕЛЕМ
Сметководителите со тарифник за минимален надомест за услугите
Ристовски
СДСМ најавува битка за принципи, не за ресори
Лица со посебни потреби повторно ќе кампуваат за да бидат видени и слушнати
„ВИП Комбо бокс“, нов пакет на оне.Вип
Новата влада ќе го преиспита договорот за нов клинички центар
Тодоров на заминување потпиша договор за изградба на новиот Клинички центар
Коцијанчич: Решението на кризите во Македонија и во Албанија е резултат на силна работа
Пица ролат
СЈО се жали на одлуката да нема притвор за Сеад Кочан
Раст на цената на нафтата на светските берзи
Интервју
МВР
Грција очекува кинески инвестиции од 40 милијарди долари
КХВ
Еуролинк први на пазарот со осигување преку мобилен
„Македонија 2025“ со поддршка за политичка стабилизација
Села од понеделник се враќа на политиката
Да бидеме хумани, да го разбудиме Павел
Матурска парада на плоштадот „Македонија“
Заев и Ахмети денеска ќе го кројат владиниот тим
МПС
Груевски
Нетранспарентноста на Судскиот совет главен проблем
Борисов
Трамп
Дали за прв човек на Лекарска комора ќе се борат две докторки?
Лани 150.111 возрасни посетувале образование
Конференција на ЕФСЕ
Сообраќајка во центарот на Скопје - во автомобилот бил Богдан Илиевски
Се наѕираат првите контури на владиниот кабинет
Мониторинг
Стејт департмент за Балканот
СЗО
Сеад Кочан останува на слобода, дал гаранција од еден милион евра
Исплатени парите за субвенции за земјоделците
Алтхаузер му одговори на Иванов
Почина Крис Корнел, пејачот на "Soundgarden" и "Audioslave"
Охридската цреша – прв национален бренд
Пропадна првиот обид за судење за насилствата во Собранието
Ји
Facebook казнет за лажни информации со 110 милиони евра
Конференција на ЕФСЕ
Могерини ги повика на средба премиерите од Западен Балкан
Касами
Нов масовен кибер напад
Иванов предлага помилување на учесниците во собраниските инциденти
Заменик амбасадорот Швеицер Блум
БЕСА
Тодоров
СЈО повторно побара притвор за Кочан, одбраната тврди дека е сериозно болен
Ахмети
„Фајненс тинк“
„За заедничка Македонија“ го оспори изборот на Талат Џафери пред Уставен суд
Џафери
Заев
Заев: Да ги оставиме разликите
Остри напади врз Иванов за мандатот
Помалку и бракови и разводи
Расте општествената одговорност кај компаниите
Дивите депонии треба итно да се затворат
Дурловски си заминува и од МОБ и од Факултетот за музичка уметност
Могерини и Хан го поздравија доделувањето на мандатот на Заев
Могерини и Хан го поздравија доделувањето на мандатот на Заев
Додека трае матурската треска, родителите пред банкрот - еден скромен матурант чини најмалку 300 евра
Заев го доби мандатот, за 20 дена треба да состави влада
Во април зголемено производство на нафата
Бугарија со просечна плата од 516 евра
Американски "Форд" ќе згасне дури 2.000 работни места
Земјоделските субвенции ќе може да се исплаќаат
Иванов на пладне ќе му го додели мандатот на Заев
Бесплатен влез на три изложби во МСУ на Светскиот ден на музеите
Ји
Талат Џафери ќе даде исказ во Обвинителство за инцидентите во Собрание
Кинескиот Пат на свилата не е контра Берлинскиот процес
Македонската тенисерка Лина Ѓорческа ќе игра на Ролан Гарос
Грција повторно блокирана од штрајкови
алку туристи ја посетиле Македонија
Глигоров - човекот што гледаше преку планината
ВМРО-ДПМНЕ
Во Македонија нема од загаденото пилешко месо од Бразил
ССК
Вангеловски
Рокот за мандатот истекува, гаранциите никако да се усогласат
Над 90 отсто од жртвите на семејно насилство се жени
Мемети
Помалку договори на македонските градежници во странство
Трета среќа за избор на шеф на скопското обвинителство на 25 мај
Кочан останува на болничко лекување, засега нема потреба од стентирање
ВМРО-ДПМНЕ
СДСМ
Од 330 илјади блокирани сметки на Хрвати, стечај побарале 924 граѓани
Поднесени 11.000 барања за проценка на штетите од измрзнувањето
Хелсиншки
Градоначалниците и советниците од денеска ќе работат без мандат
Убиен познат мексикански новинар кој пишувал за трговијата со дрога
Ердоган пристигна во Вашингтон
Хојт Ји ја повика албанската опозиција да учествува на изборите
Не плаќајте откуп и не контактирајте со хакерите што го шират вирусот
субвенциите ништо нема ни неделава
Албанија заплени пилешко месо увезено од Бразил
Европарламентот повторно го одложи усвојувањето на Резолуцијата за Македонија
Претприемаштвото може да ја намали невработеноста кај младите
Пoчина најпознатиот хрватски квизоман Мирко Миочиќ
Жбогар
Шекеринска
Меморандум меѓу Македонија и Кина од областа на трудот и социјалата
Зијадин Села замина на лекување во Тирана
Макрон пристигнува во Берлин на договор за иднината на ЕУ
Анкета ИРИ
Кривични пријави за петмина поранешни градоначалници
(Обновено) Во НЛБ банка затечени, за истрагата на ОЈО дознале од медиумите
Ако сакате работа на море -Хрватска нуди илјадници работни места за сезонци
Локални избори на 15 октомври?
Статистика
Бесплатни обуки за претприемништво за млади до 29 години
СТОПАНСКА БАНКА СО НОВА АКЦИЈА "ВОЗИ ПРАВО, ВОЗИ ЗДРАВО"
Сеад Кочан задржан на Кардиологија заради градна болка
Анкета ИРИ: Половина од граѓаните незадоволни од градоначалниците
Апел за итно продолжување на мандатот на локалната власт
Бензините поевтинуваат за 3, а дизелите за 2 денара
Последно предупредување на СДСМ до Иванов да го даде мандат
Кочан згрижен на Kардиологија
Според Министерството за финансии се уште нема законска основа за исплата на субвенциите
Лилиан Батенкорт најбогата жена на светот според „Форбс“
Џафери одржува координација, ВМРО-ДПМНЕ го бојкотира
СДСМ најавува реизбор во судството, а ВМРО-ДПМНЕ „вето" против негова партизација
Басеску бара одгововоност од властите за смрните случаи со морбили во Романија
Четири лица пријавени за исчезнати
Обновено: Бомбата е закана и обид за убиство на моите родители, вели Милошоски
Кина вети 124 милијарди долари за новиот „Пат на свилата", ќе има ли место за Македонија
Емануел Макрон официјалнo претседател на Франција
Повеќе од половина година чека одговор за туѓа нега
ВМРО-ДПМНЕ: Одржувањето на локалните избори нема никаква врска со формирањето влада
СДСМ
Најмалку четири жртви откако излета воз од шини во Грција
Над 200 илјади жртви на кибер нападот, погодени 150 држави, тврди Европол
Во Скопје почувствуван земјотрес
ВМРО-ДПМНЕ
Трамп сака брзо да именува нов директор на ФБИ, на местото на Коми
Г-7
Алсат-М
Тевдовски на средба со работници од источниот дел на Македонија
Адвокатската комора одбележува 72 години независна јавна служба
Претставници на партиите на средба кај Претседателот на Собранието
Мајкрософт поради вирусот WannaCry пушти апдејти на застарени оперативни системи
Кој е компјутерскиот вирус кој предизвика хаос во светот
Лани во Македонија на работно место загинале 19 лица
Министерство за здравство
Ахмети не гледа пречки да се формира нова влада
Нивоата на реките двојно пониски од просекот за мај
СДСМ
ВМРО-ДПМНЕ
Хојт Ји
Голем хакерски напад - зафатени 99 држави, цел и компјутери во Македонија?
Потврдена пресудата 16 години затвор з капетанот на „Коста Конкордија“
РТЛ
Регионот во паника поради видео игра што ги тера младите да се самоповредуваат
Охридска банка со добивка од 7 милиони евра
Уставен ја објави одлуката за субвенциите, Финансии бара појаснување
Интервју Талат Џафери
нските сестри во Македонија малку платени и деградирани
ВМРО-ДПМНЕ нуди три датуми за локални избори
Портрет Димитрова: „Савка веќе не е Европа“, заминува во пензија
Трет циклус на саеми за вработување
ДИК ги повикува граѓаните да направат увид во избирачкиот список
Седум кривични пријави за напаѓачите на Заев и Села
Вила „Адора“, зелен рај за релаксирано и здраво домување
ЕП
Заев ги подготвува писмените гаранции кои ги бара Иванов
Лидерот на СДСМ сведочеше за "крвавиот четврток"
Македонците најмногу јадат пиперки и домати, најмалку јагнешко месо
Хан
ВМРО-ДПМНЕ
СДСМ
Долгот на „Агрокор“ достигна 5,4 милијарди евра
Даночните експерти бараат реформа на данокот на добивка
Тензични избори во Лекарската комора
Европската комисија ја одобри продажбата на словенечката НЛБ
Oбука за вработување на долгорочно невработени лица
ВМРО-ДПМНЕ
Јанева
Македонски и турски компании ќе ја зајакнуваат соработката
Могерини
Заев ќе даде гаранции за унитарноста, но Платформата нема да ја спомене
Повисока минимална плата не може да биде политичка одлука- предупредуваат бизнисмените
УЈП изброи 4.400 должници
ЕК
НЛБ Банка лани остварила добивка од 25,7 милиони евра и ќе исплати дивиденда 16 евра по акција
Миноски
Ќе се бара итно усогласување на сите политички партии за мандатот на градоначалниците
Џафери
Џафери
СДСМ
Дитман
Таткото и синот во притвор поради обид за убиство на Зијадин Села
Како изгледа новиот дом на Анџелина Џоли
Судот го замрзна имотот на бизнисменот Сеад Кочан
Груевски
Локалните избори најверојатно ќе се одржат во октомври
ЕВН „Македонија“ го отвори првиот изложбен центар за струја
Се намалуваат заштедите, растат кредитите
Кој е Кочо Анѓушев
Груби
Уставниот суд даде зелено светло за земјоделските субвенции
АХВ членка на Извршниот комитет на Европската комисија за контрола на лигавка и шап
АХВ членка на Извршниот комитет на Европската комисија за контрола на лигавка и шап
АХВ членка на Извршниот комитет на Европската комисија за контрола на лигавка и шап
Министерството за локална самоуправа бара решение за општините
Во Германија за три месеци отворени над милион работни места
Соседите во шок и неверување за смртта на лекарката
Изборот на Џафери пред Уставен суд
Иванов очекува Заев да го исполни зборот за унитарноста на државата
Македонија искористила над 12 милиони евра преку Еразмус плус програмата
И Дојрачани се против рудникот Казандол
Хојт Ји во Тирана, во обид за дијалог
Обновено: Обвинителството отвори истрага за две лица за „убистцво во обид“ врз пратеникот Зијадин Села
Три златни медали за македонски готвачи во Измир
Уставниот суд се прогласи ненадлежен за мандатот на градоначалниците
Бебе пронајдено мртво со траги од крв на телото
СДСМ бара побрзо мандат, ВМРО-ДПМНЕ обвинува за иредентизам
Зоран Јакимоски, добитник на наградата „Јован Котески“ за 2017
Обвинителството ја истражува смртта на докторката
Грција продолжува со продажба на државните компании
Доналд Трамп го смени од функцијата директорот на ФБИ Џејмс Коми
Уставниот суд ќе одлучува за мандатот на градоначалниците и за субвенциите
Челси Менинг следната недела излегува од затвор, сака да им помага на другите
Обновено: Лекарка пронајдена мртва со убодни рани во нејзиниот дом во Скопје
Франсоа Оланд ќе има месечна пензија од 15.000 евра
Вработени во Гугл, Фејсбук, Мајкрософт... одат на работа во автобуси на Ван Хол од Македонија
СДСМ демантира, имињата за новата влада протекуваат
Обвинителството ја префрла топката кај МВР
Ни плати ни свадби ако не се најде решение за мандатот на градоначалниците
Штетата во Собранието ќе ја покрие осигурителна куќа
СДСМ бара одговорно постапување од Јавното обвинителство
Биткоинот достигна вредност од 1.700 долари
Биткоинот достигна вредност од 1.700 долари
Ајтов
Почина познатиот музичар Зоран Маџиров
Марковиќ
Грција ќе загуби до 1,6 милијарди евра поради Брегзит
Грција ќе загуби до 1,6 милијарди евра поради Брегзит
Советот на обвинители за Ѓешковска ќе одлучува на 16 мај
Престижен медал за „Александрија розе“ на Тиквеш
ЕУ појадок по повод Денот на Европа
Новата влада итно да ја реши неликвидноста
Две години од Дива населба
Потпишан Колективен договор помеѓу оне.Вип ДОО Скопје и Синдикалната организација на компанијата
Македонија ги одбележува Денот на Европа и победата над фашизмот
Џафери објавен во Службен весник, на потег Иванов
Макрон поднесе оставка од функцијата претседател на движењето „Напред“
Кого ќе казнат гласачите на локалните избори – ХДЗ или Мост?
Одлуката за изборот на Џафери објавена во Службен весник
Обновено: Анѓушев, Меџити, Спасовски, Димитров... во барабанот за новата влада
Дванаесет претстави во трка за награди на МТФ „Војдан Чернодрински“
Џафери- Бејли- Тимоние
Нухиу
Заглавена терапијата за ретки болести
„Бела листа“ на компании го намалува ризикот од работењето
Судовите преплавени со тужби за навреди на Фејсбук
ЕДУКАЦИЈА ПРЕКУ ПРОЕКТ НА „МАКЕДОНИЈА 2025“
Охрид ќе биде домаќин на Европскиот конгрес за блатни екосистеми
Валандовчани собраа потписи за референдум
Светот му ја честита победата на новиот претседател на Франција
Хрватите си одат од родителите на 33 години
Обвинителен предлог за деветмина учесници во собраниските нереди
Иванов молчи, Заев чека средба
Уставен суд в среда ќе пресече за локалните избори
Вангеловски се сретна со Жбогар
Започна изградбата на „Турски поток“
Пленковиќ
Турција ќе гради ѕид долж границата со Иран
Илјада најбогати жители на Британја поседуваат 658 милијарди фунти
СДСМ бара мирен трансфер на власта
Еврото зајакна во однос на доларот и јенот по изборот на Макрон за француски претседател
Обновено: Емануел Макрон избран за нов претседател на Франција
ЦДУ на Меркел победи на изборите во провинцијата Шлезвит- Холштајн
Шпанија
Приведено уште едно лице за нередите во Собранието
Петмина повредени во четири сообраќајни несреќи во Полошко
Дваесетгодишник загина во сообраќајка во Охрид
Нигерија
Концерт по повод Денот на победата над фашизмот
ВМРО-ДПМНЕ
Франција избира меѓу Макрон и Ле Пен
Македонија втора на Балканот според резервите злато
ЗЕЛС
ВМРО-ДПМНЕ
Вардар против Букурешт во четвртиот обид за финале во ЛШ
ДУИ бара да се расветлат мотивите за убиството на Идризи
Панел диксусија на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“
Потребен е ефикасен систем за справување со сообраќајните незгоди
Анкета
Иванов се обрати на Глобалниот лидерски форум во Истанбул
Здруженија на граѓани за ретки болести бараат редовно добивање лекарства
Обновено
СДСМ
Трамп ја доби првата битка во укинувањето на Обамакер
Да се работи и да се студира истовремено
Лидерите на ЕУ му посакаа среќа на Макрон во вториот круг од изборите
Одложено судењето за убиството во Охрид на Нова година
Одложено судењето за убиството во Охрид на Нова година
Цените на храната на светско ниво паѓаат
Фото- Полета првиот кинески патнички авион од домашно производство
Финансиските резултати од работењето на “Винер Лајф” за 2016 година
Јункер
Високите тротоари им го блокира движење на лицата со посебни потреби
Хелсиншки
На фирмите не им фалат програмери, бараат обични работници
Приведен е Горан Ангелов од здружението „Ќосето“ кој директно му се закануваше на Заев
Заев и Ахмети ги почнуваат преговорите за нова влада, ДУИ останува на барањето за осум министерски места
Во недела изменет сообраќаен режим на ЈСП поради Скопскиот маратон
Џеф Безос продаде акции од 1 милијарда долари, ќе инвестира во вселенското летало „Њу Шепард“
Адеми
Судскиот процес за "Тврдина 2" одложен за 23 мај
Уставниот суд наредната среда ќе одлучува за мандатот на градоначалниците и за земјоделските субвенции
Могерини му порача на Џафери дека треба да работи во интерес на сите граѓани
СДСМ
ВМРО-ДПМНЕ
Телефонски раговор Коѕиас-Заев
Чижов
ВМРО-ДПМНЕ
Камбовски: Мора да има одговорност за настаните во Собранието
Светска банка и додели заем на Србија за елементарни непогоди, прв од ваков вид
Хан: Собранието непречено да работи, а опозицијата да биде конструктивна
Во првиот квартал од годинава размената достигна 2,8 милијарди долари
Врховиот суд ја уважил жалбата на исклучените синдикати од ССМ
Писмото стигна кај Иванов, Заев пак ќе оди по мандатот
Се отвораат ли апетитите во ВМРО-ДПМНЕ за челната позиција
Бугарското Собрание го избра Бојко Борисов за нов премиер
Штрајк на австралиските новинари
Села со прес-конференција наредната недела ќе се врати во политиката
Службен весник
Џафери во Брисел-средба со Хан и Могерини
ЈОРМ поднесе предлози за притвор и мерки на претпазливост
СДСМ
Почнува акцијата „Цел Центар на точак“
Франција: ТВ дебатата на Макрон и Ле Пен жестока и полна со навреди
Професори бараат преиспитување на Законот за ДДВ
Ерол Ризаов за Киро Глигоров
Над 30.000 граѓани се потпишаа за полесен живот на лицата со посебни потреби
„Домот ми е таму“- најнова кампања на Комерцијална банка
Една од најголемите банки на светот „бега“ од Лондон
Министерот Нухиу бара Митко Чавков да биде разрешен од БЈБ
ВМРО-ДПМНЕ
100 години од раѓањето на Киро Глигоров - личноста на македонската државност
Пониски пензии за Хрватките помлади од 55 години
Жбогар
ССНМ
Груевски и Жерновски ќе се соочат на суд на 28 јуни
Муслиу
Оставка на Игор Илиевски од директорската позиција во ВВ "Тиквеш"
Андов
Талат Џафери влезе во претседателскиот кабинет
ВМРО-ДПМНЕ: изборот на претседател на Собранието е насилство врз институциите
Вардарци преку Барселона до трофејот во Лигата на шампионите
Во продажба билетите за првиот концерт на Филхармонијата во новата сала
„Тиквеш“ им ги исплати парите на лозарите за последната берба
Внимавајте на здравјето, доаѓаат летни горештини
Пад на странските инвестиции од 12,4 милиони евра
На средбата со Путин Меркел ја нарече Русија „важен партнер“
Македонија има 100.000 астматичари
Горивата поевтинија за 1,5 денари
ЕУ со осуда за заканите и кршењето на правата на новинарите
ВО ОХРИД ПРИСТИГНАА ПРВИТЕ ТУРИСТИ ОД ХОЛАНДИЈА
Казна од Општина Центар за изведувачот на улицата на Кеј
Зијадин Села за неколку дена излегува од болница
Груби
Ново задолжување од 49,4 милиони евра
Мисовски
МВР
ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе кривична пријава против Мисовски и Мухиќ
Беса бара итна истрага за „крвавиот четврток“
СДСМ
Една банка на 138 илјади жители
Хан
Џафери и Вељаноски во битка за претседателскиот кабинет
Илир Мета нов претседател на Албанија
САД со осуда за нападите во македонскиот Парламент
Димитриев апелира на смиреност и разумност
Чавков
Министерот за внатрешни работи Агим Нухиу најави оставка
Ни Заев ни Ахмети не сакаат лидерска средба кај Иванов
„Утрински“ повеќе не е Весник
Вознемиреност во регионот за ситуацијата во Македонија
СДСМ - Граѓаните да останат смирени и да не подлегнуваат на сценарија
БЕСА - Граѓаните да не подлегнуваат на провокации
И Груевски бара институциите да ги откријат виновниците
Курц и Заниер го осудија насилството, бараат дијалог во Собранието
Пред Собранието мирно, во протестите повредени над 100 лица
Собранието испразнето, полицијата ги проверува просториите
Повредени 45 лица во Собранието
Рама и Мета апелираа на воздржаност и дистанцирање од насилство во Македонија
Специјалци со шок-бомби ги вадат повредените од Собранието
Иванов апелира на смиреност, повика на лидерска средба
Амбасадата на САД повика на смиреност и воздржување од насилство
СДСМ - Ќе има одговорност за крвавото насилство во Парламентот
ОМД aпелира на воздржување од насилство во Македонија
Амбасадорите повикаа на смирување на ситуацијата
Груевски - Потребна е смиреност и присебност, ќе се бориме со демократски средства
(ФОТО) Пред Собранието мирно, во зградата граѓани и полиција
МВР - Од Собранието евакуирани 30 пратеници
Могерини и Хан повикаа на смиреност и воздржаност
Осуммина повредени примени во Градска болница
Тензично во и пред Собранието
Поддржувачи на „За заедничка Македонија“ влегоа во Собранието
Заев
Милошоски - Заев повикува на конфликт и државен удар
Нотаријат - Со вклучување на адвокатите се усложнува нотарската постапка
Врховен ја одложи расправата за прислушуваните разговори како доказ
Заев побара да се гласа за претседател, за Вељаноски тоа е кршење на Деловникот
Алтхаузер - Кризата трае предолго и треба да се реши
Хардинај - Ова е победа на Албанците
Ослободен Рамуш Харадинај, одбиено барањето на Србија за екстрадиција
Во Собранието дваесетто продолжение на конститутивната седница

Електронско издание

Денот низ фотографии
 
Најнови вести
28°СкопјеВреме
Обилни врнежи
Пон30
Вто33
Сре35
Чет37
Пет37
Саб38
Нед30
Пон27
Вто26
Сре27
НајчитаниНајкоментирани
 
Чешка нуклеарна централа бираше апликантки во бикини
Фејсбук ги брише страниците на велешките спамери
Велика Британија добива малцинска влада
     Site Meter   
период од-до
-
Редакција ул. "Васил Ѓоргов" бр.16, четврти кат Тел. 3236 900
Факс. 3236 901
E-mail: contact@utrinski.com.mk
МАРКЕТИНГ