www.utrinski.com.mk
29 април 2017 21:31
Актуелно
Архива
Контакт
Редакција
Маркетинг
Претплата
период од-до
-
20.03.2017, 14:37

Ќофтиња од модар патлиџан

Потребно: 300 г мелено месо, 1 кифла, млеко, 1 модар патлиџан, 1 голема главица кромид, 1 чешне лук, презла, брашно, 1 јајце, масло, неколку ливчиња оригано или босилек, 2 лажици пармезан, сол и црн пипер.

Приготвување: исечканата кифла навлажнете ја со млеко. Излупете и исечкајте го кромидот, а модриот патлиџан исечете го на коцкички. Заедно пржете десет минути. Излупете го лукот, измешајте го со ориганото, или босилекот и тоа додајте му го на модриот патлиџан. Со миксер изгмечете го сето тоа во каша и малку мешајте на пареа, додека не се згусне. Измешајте го со месото, исцедената кифла, сол, црн пипер, 2 лажици пармезан и презла за да се поврзе се'. Обликувајте ќофтиња, истркалајте ги во брашно и пржете.Статијата е прочитана 1270 пати.


Испрати коментар
Што прават денеска
Вкусен агол
Во Македонија не постои естрада
„Несериозна“ пунџичка и патец на страна
Концерт на Влатко Стефановски и „Биг бенд оркестар“ на словенечката војска
Миша Бартон - Моите најголеми стравови се остварија
Шон Пен со ултиматум го спасил синот од зависност

Електронско издание

Денот низ фотографии
 
Најнови вести
20°СкопјеВреме
Облачно
Саб23
Нед17
Пон22
Вто24
Сре25
Чет23
Пет22
Саб22
Нед23
Пон21
НајчитаниНајкоментирани

ЕУ единствена околу преговорите за разводот од Лондон
Зошто на Македонија, и покрај политичкиот хаос, не ѝ се заканува граѓанска војна
Даночната реформа на Трамп е осудена на неуспех
     Site Meter   
период од-до
-
Редакција ул. "Васил Ѓоргов" бр.16, четврти кат Тел. 3236 900
Факс. 3236 901
E-mail: contact@utrinski.com.mk
МАРКЕТИНГ