www.utrinski.com.mk
23 април 2017 12:02
Архива
Контакт
Редакција
Маркетинг
Претплата
период од-до
-
21.04.2017, 20:32

Собранието во понеделник ќе ја продолжи конститутивната седница

Собраниската конститутивна седница на чиј дневен ред се изборот на Комисијата за прашања на изборите и именувањата и изборот на претседател на Парламентот ќе продолжи во понеделник.

Попладневниот дел од денешното 16. продолжение на оваа седница помина во реплики, контрареплики и процедурални забелешки на пратениците поврзани со тиранската платформа, и кој и зошто има корист од политичката криза во земјата.

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ побараа од пратениците на СДСМ да се откажат од платформата, а решението го гледаат во одржувањето нови избори. Според нив, СДСМ треба да одговори што договориле со прифаќањето на тиранската платформа.

Пратениците од СДСМ пак побараа да се зборува за точката од дневниот ред на седницата. За нив најважно е деблокирањето на Собранието и изборот на нов собраниски претседател.

Даниела Рангелова од ВМРО-ДПМНЕ рече дека со „Тиранската платформа“ се подгрева само национализам и се игра со националните чувства на сите граѓани. Иако денес СДСМ кажуваат дека промените се неизбежни, како што рече Рангелова, тие мора да се променат, да ги променат своите размислувања и да вклучат повеќе разум и свест во своето однесување.

Нејзината сопартијка Весна Дамчевска Илиевска рече дека никој нема полза од оваа криза и оти најмногу штетата ја чувствуваат граѓаните. - Нема полза кога некој без размислување само за личен интерес прави некакви непринципиелни коалиции со кои може да ги поткопа интересите на сопствената држава и на сопствениот народ и да предизвика долгоречни последици за нашата држава, рече таа.

Чедомир Саздовски од ГРОМ рече дека оваа политичка криза се претворила во вистинска македонска голгота која удира во темелните вредности на македонското општество и во Уставот на Република Македонија. Тој додаде дека Уставот не може да биде менуван како резултат на дневно-политички пазар, туку во иднина потребно е секоја промена на Уставот да оди на реферндум при што граѓаните ќе бидат и гласачи и поротници и судии.

Илија Димовски од ВМРО-ДПМНЕ истакна дека начинот како СДСМ обезбеди над 60 пратеници во ова Собрание е политички договор помеѓу СДСМ и неколку други партии затоа што, како што додаде, СДСМ изгуби на изборите.

- Цената на тој договор за обезбедување над 60 пратеници СДСМ ја плати со прифаќање на „Тиранската платформа“ во која се зборува за јазикот, за името за знамето, грбот и химната на државата... За да дојдат до власт СДСМ се спремни за сето ова да разговараат и сето ова да го променат, рече Димовски.

Радмила Шекеринска од СДСМ нагласи дека од моментот кога продолжи седницата после паузата до денеска ниту збор не е кажан за точката од дневниот ред. За тоа таа го обвини Трајко Вељаноски дека како претседавач со оваа седница продолжил да го крши Деловникот. - Тоа не е случајно, тоа е план на ВМРО - ДПМНЕ да спречи легитимен, легален и демократски трансфер на власта, додаде таа.

И Ибрахими Зекирија од БЕСА со забелешка дека на седницата се слушаат само предавања за спортски сали, за патишта, за разни платформи, за албанскиот јазик да стане службен јазик, за геноциди и разни други рабиоти, а не се говори за точката од дневниот ред - избор на Комисијата за прашања на изборите и именувањата и изборот.

Драган Данев од ВМРО-ДПМНЕ реплицирајќи му на Зекирија рече дека цел ден на седницата говорат за македонскиот Устав и за македонската унитарност. Тој во своето обраќање потсети на пораката на американскиот претседател Абрахам Линколн, кој секогаш кога на неговиот народ и држава им било тешко им порачувал дека и тоа ќе помине. - И ова ќе помине со една обединувачка македонска платформа, која ќе нуди единствено економски раст за сите граѓани на Република Македонија без разлика на нивната национална, верска и политичка припадност, додаде Данев.

Согласно договореното, во Комисијата за прашања на изборите и именувањата треба да членуваат шест претставници од ВМРО-ДПМНЕ и пет од СДСМ, а ДУИ и БЕСА да имаат по еден член.

Конститутивната собраниска седница почна на 30 декември 2016 година, но беше прекината бидејќи не беше обезбедено парламентарно мнозинство за избор на претседател на законодавниот дом.

Статијата е прочитана 318 пати.


Испрати коментар
(ФОТО) Принцезата од Тајланд во посета на Македонија
Протест во Париз пред првиот круг од изборите
Миноски - Нови 72 милиони евра за малите и средните бизниси
ЕЛЕМ нема да бара поскапување на струјата
Референдум во Гевгелија за рудниците за злато
Франција на претседателски избори од кои зависи иднината на ЕУ
Комисии ќе ги испитуваат штетите кај овошните и лозовите насади
Вонредна владина седница за штетите од ниските температури
Македонија дел од одбележувањето на Светски ден на планетата Земја
СДСМ - Трајановски веднаш да го смени директорот на Водовод
Повредени двајца полицајци при претрес на осомничен нарко дилер
Тодоров - Вакцините се безбедни, родителите да не го одложуваат вакцинирањето
Пациенти во поликлиниката „Ѓорче Петров“ нападнале полицаец
Брисел препорачува реформи и соработка во Западен Балкан, наместо опасни изјави
СДСМ - Спречувањето на мирен трансфер на власта значи блокада на државниот систем
ВМРО-ДПМНЕ - Нема да се реализира тиранската платформа затоа што граѓаните ја осудуваат
ММФ и Светска банка - Македонската економија е стабилна и покрај политичката криза
Прва средба на Трамп и Гутереш во „добра дискусија“
Дванаесет лица загинаа во насилства и грабежи во Каракас, 1.500 уапсени од почетокот на протестите
Најмалку 140 авганистански војници убиени во напад на талибанците
Јужна Африка - Во сообраќајна несреќа загинаа 20 деца
„За заедничка Македонија“ бара избори за излез од кризата
Џорџ Сорос следната недела во посета на седиштето на ЕУ
Дипломатите бараат да запре незаконското пополнување на амбасадите
Кукан гледа сериозна политичка криза во Македонија
И Тиквешијата е против отворање рудници под Кожуф
(ФОТО) Оган проголта три бараки на „Партизански одреди“ во Скопје
По булеварите ќе „никнат“ 4.000 заштитни столпчиња
Новиот Луна-парк ќе биде отворен наредното лето
Крадци на акумулатори нападнале полицаец во Прилеп
Ограбен манастирот „Света Богородива Балаклија“ во Делчево
Нигерија - Електричен кабел усмрти 30 навивачи на Манчестер јунајтед
Горат бараките карши Педагошка
Ученик нападнал наставник во училиште во Гостиварско
Французин со полициско досие го извршил нападот во Париз
„Џудишал воч“ со тужба на Стејт департментот бара одговори за тоа како се трошеле парите во Македонија
ВМРО-ДПМНЕ - Заев не смее да осуди ниту една антидржавна изјава
СДСМ - Со блокадата на Парламентот се загрозуваат државните интереси
Вашингтон се подготвува за формално обвинение и апсење на Џулијан Асанж
Ахмадинеџад дисквалификуван од претседателската трка
Уапсен бомбашот од Дортмунд
Инвеститорот тврди дека рудникот во Казандол нема да ја загрози животната средина
Студено утро со негативни температури, снег во Маврово и Крушево
Албанската опозиција најави радикализација на протестите
Продолжува конститутивната седница на Собранието
Трамп се премисли и за ЕУ, сега ја сака силна

Електронско издание

Денот низ фотографии

Најнови вести
15°СкопјеВреме
Облачно
Нед16
Пон17
Вто21
Сре23
Чет23
Пет24
Саб20
Нед17
Пон17
Вто18
НајчитаниНајкоментирани

Конфронтации во Келн: Жестоки протести против АФД
Македонија на чекор до неславниот рекорд на Холандија
Германија не е виновна што извезува толку многу
     Site Meter   
период од-до
-
Редакција ул. "Васил Ѓоргов" бр.16, четврти кат Тел. 3236 900
Факс. 3236 901
E-mail: contact@utrinski.com.mk
МАРКЕТИНГ