www.utrinski.com.mk
29 април 2017 21:32
Актуелно
Архива
Контакт
Редакција
Маркетинг
Претплата
период од-до
-
20.03.2017, 14:38

Пита од зелје

Потребно: четири врзалки зелје, 350 грама месо, 3 јајца, 1 филџан млеко, сол, црн пипер, 1 главица кромид и 1 шолја варен ориз.

Приготвување: зелјето се попарува со жешка вода и се сечка. Месото се пропржува на кромид, се посолува и се зачинува. Потоа се додава зелјето смешано со оризот и сето тоа се става во рерна. Кога ќе се потпече, питата се премачкува со изматените јајца и млеко и се пече уште 10 минути. Се сервира со кисела павлака.

Статијата е прочитана 955 пати.


Испрати коментар
Што прават денеска
Вкусен агол
Во Македонија не постои естрада
„Несериозна“ пунџичка и патец на страна
Концерт на Влатко Стефановски и „Биг бенд оркестар“ на словенечката војска
Миша Бартон - Моите најголеми стравови се остварија
Шон Пен со ултиматум го спасил синот од зависност

Електронско издание

Денот низ фотографии
 
Најнови вести
20°СкопјеВреме
Облачно
Саб23
Нед17
Пон22
Вто24
Сре25
Чет23
Пет22
Саб22
Нед23
Пон21
НајчитаниНајкоментирани

ЕУ единствена околу преговорите за разводот од Лондон
Зошто на Македонија, и покрај политичкиот хаос, не ѝ се заканува граѓанска војна
Даночната реформа на Трамп е осудена на неуспех
     Site Meter   
период од-до
-
Редакција ул. "Васил Ѓоргов" бр.16, четврти кат Тел. 3236 900
Факс. 3236 901
E-mail: contact@utrinski.com.mk
МАРКЕТИНГ