www.utrinski.com.mk
23 април 2017 12:04
Архива
Контакт
Редакција
Маркетинг
Претплата
период од-до
-
21.04.2017, 17:01

Дипломатите бараат да запре незаконското пополнување на амбасадите

Станува збор за распишаните дваесетина интерни конкурси за распоредување кадри во македонските дипломатско-конзуларни претставништва, при што на списокот се и тие во кои веќе се пополнети вторите позиции, како Вашингтон, Лондон, Париз и мисијата на НАТО во Брисел

Синдикатот на македонската дипломатска служба повика уште еднаш да престане незаконското испраќање на партиски кадри во амбасадите и претставништвата во странство додека Македонија е со техничка влада, бидејќи според нив не се работи за ургентна потреба ниту за редовна смена во повеќето од нив, туку за нивно удомување во пресрет на очекуваната промена на власта.

Станува збор за распишаните дваесетина интерни конкурси за распоредување кадри во македонските дипломатско-конзуларни претставништва, при што на списокот се и тие во кои веќе се пополнети вторите позиции, како Вашингтон, Лондон, Париз и мисијата на НАТО во Брисел. Од дипломатската служба посочуваат исто така на мислењето на Антикорупциската комисија дека од денот на донесување одлука за распишување избори, па се' до изборот на влада постои „законска пречка да се врши распоредување и унапредување на лица вработени во органите на државната управа“.

Претседателот на дипломатскиот синдикат Сашко Тодоровски изјави дека во време на политичка криза нема потреба од испраќање на урегентни дипломати во ДКП-а кои и онака се кадровски добро покриени. Додава дека Синдикатот е заобиколен во постапката и предупредува дека тоа е дел од една смислена тактика за злоупотреба на дипломатско-конзуларните претставништва, која би можела да продолжи и во иднина.

Реакцијата на дипломатите беше одговор на вчерашното соопштение од МНР, во кое беше истакнато дека испраќањето на дипломатски претставници во македонските ДКП-а е во согласност со законот, а тврдењето за партиско удомување на кадрите беше наречено „инфантилно и перфидно“. Некои од новинарите што присуствуваа на прес-конференцијата на дипломатската служба се обидоа да му прикачат на претседателот на синдикатот, Тодоровски, политичка амбиција со сугестија дека реакцијата е напишана во партиски штаб, на што добија реципрочен одговор - дека таму им се напишани прашањата. Нивниот настап беше на линија на тврдењата на МНР дека „неколку лица со нескриени политички амбиции се затскриваат зад насловот Синдикат на македонската дипломатска служба“. Фактите во МНР пак говорат дека бројот на дипломатите се зголеми трикратно откако ВМРО-ДПМНЕ ја предводи власта, дека бројот на професионални дипломати во амбасадите од две третини спадна на една, дека МНР практично и не води надворешна политика бидејќи политиката на ВМРО-ДПМНЕ е дипломатска изолација и дека како никогаш порано имаше скандали во амбасадите, мисиите и конзулатите и тие функционираат како партиски штабови, што најмногу се виде за време на изборите. (С.Ј.)

Статијата е прочитана 817 пати.


Испрати коментар
(ФОТО) Принцезата од Тајланд во посета на Македонија
Протест во Париз пред првиот круг од изборите
Миноски - Нови 72 милиони евра за малите и средните бизниси
ЕЛЕМ нема да бара поскапување на струјата
Референдум во Гевгелија за рудниците за злато
Франција на претседателски избори од кои зависи иднината на ЕУ
Комисии ќе ги испитуваат штетите кај овошните и лозовите насади
Вонредна владина седница за штетите од ниските температури
Македонија дел од одбележувањето на Светски ден на планетата Земја
СДСМ - Трајановски веднаш да го смени директорот на Водовод
Повредени двајца полицајци при претрес на осомничен нарко дилер
Тодоров - Вакцините се безбедни, родителите да не го одложуваат вакцинирањето
Пациенти во поликлиниката „Ѓорче Петров“ нападнале полицаец
Брисел препорачува реформи и соработка во Западен Балкан, наместо опасни изјави
СДСМ - Спречувањето на мирен трансфер на власта значи блокада на државниот систем
ВМРО-ДПМНЕ - Нема да се реализира тиранската платформа затоа што граѓаните ја осудуваат
ММФ и Светска банка - Македонската економија е стабилна и покрај политичката криза
Прва средба на Трамп и Гутереш во „добра дискусија“
Дванаесет лица загинаа во насилства и грабежи во Каракас, 1.500 уапсени од почетокот на протестите
Најмалку 140 авганистански војници убиени во напад на талибанците
Јужна Африка - Во сообраќајна несреќа загинаа 20 деца
„За заедничка Македонија“ бара избори за излез од кризата
Собранието во понеделник ќе ја продолжи конститутивната седница
Џорџ Сорос следната недела во посета на седиштето на ЕУ
Кукан гледа сериозна политичка криза во Македонија
И Тиквешијата е против отворање рудници под Кожуф
(ФОТО) Оган проголта три бараки на „Партизански одреди“ во Скопје
По булеварите ќе „никнат“ 4.000 заштитни столпчиња
Новиот Луна-парк ќе биде отворен наредното лето
Крадци на акумулатори нападнале полицаец во Прилеп
Ограбен манастирот „Света Богородива Балаклија“ во Делчево
Нигерија - Електричен кабел усмрти 30 навивачи на Манчестер јунајтед
Горат бараките карши Педагошка
Ученик нападнал наставник во училиште во Гостиварско
Французин со полициско досие го извршил нападот во Париз
„Џудишал воч“ со тужба на Стејт департментот бара одговори за тоа како се трошеле парите во Македонија
ВМРО-ДПМНЕ - Заев не смее да осуди ниту една антидржавна изјава
СДСМ - Со блокадата на Парламентот се загрозуваат државните интереси
Вашингтон се подготвува за формално обвинение и апсење на Џулијан Асанж
Ахмадинеџад дисквалификуван од претседателската трка
Уапсен бомбашот од Дортмунд
Инвеститорот тврди дека рудникот во Казандол нема да ја загрози животната средина
Студено утро со негативни температури, снег во Маврово и Крушево
Албанската опозиција најави радикализација на протестите
Продолжува конститутивната седница на Собранието
Трамп се премисли и за ЕУ, сега ја сака силна

Електронско издание

Денот низ фотографии

Најнови вести
15°СкопјеВреме
Облачно
Нед16
Пон17
Вто21
Сре23
Чет23
Пет24
Саб20
Нед17
Пон17
Вто18
НајчитаниНајкоментирани

Конфронтации во Келн: Жестоки протести против АФД
Македонија на чекор до неславниот рекорд на Холандија
Германија не е виновна што извезува толку многу
     Site Meter   
период од-до
-
Редакција ул. "Васил Ѓоргов" бр.16, четврти кат Тел. 3236 900
Факс. 3236 901
E-mail: contact@utrinski.com.mk
МАРКЕТИНГ