www.utrinski.com.mk
28 мај 2017 03:02
Актуелно
Архива
Контакт
Редакција
Маркетинг
Претплата
период од-до
-
14.05.2017, 01:20

Португалија надмоќно победи на Евросонгот, Бугарија втора

Португалија вечерва ја слави првата победа на Евросонг, извојувана уверливо како со гласовите од стручните жирија, така и од телевоутингот. Едноставниот, но харизматичен музичар Салвадор Собрал и ја донесе првбата победа на неговата земја која настапува на еврововизиските фестивали веќе половина век. Тој ја освои Европа на 62. издание на Евросонг со песната "Amae Pelos Dois", која што ја изведе на мајчиниот португалски јазик.


Речиси и да не се паметат толку "дванаесетки" кои што се редеа од стручните жирија. Неговата нетипична изведба предизвика посебно внимание и ги остави фаворизирате Италија, Франција,, Белгија ипесните на другите земји зад себе.Македонија своите 12 поени ги даде за бугарскиот претставник, седумнаесетгодишниот Кристијан Костов, кој имаше одличен настап, и чија песна произлезе од истото студио, како и македонската и српската. Тој исто така беше еден од фаворитите и единствен имаше можност да ја однесе победата по пребројувањето на гласовите од телефонското гласање, но тоа сепак не се случи, бидејќи и во овој дел Португалија доби најмногу гласови.

Покрај Бугарија, гласовите од македонското жири отидоа за Шведска - еден поен, два за Норвешка, три за Велика Британија, четири за Романија, пет за Франција, шест за Молдавија, седум за Данска, осум за Австралија и 10 за Португалија."Музиката е чувство. Да ја вратиме музиката и нејзините вредности меѓу нас",порача по прогласувањето на победата скромниот Собрал.

Шоуто го следеа над 200 милиони гледачи, а гласаа 42 земји, колку што имаа претставници на годинашниот Евросонг што се одржа во Киев, Украина. И покрај одличната организација, сепак, шоуто не помина без скандали. Имено, за време на настапот во ревијалниот дел на минатогодишната победничка Џамала, на сцената се качи маж наметнат со австралиското знаме и ги соблече панталоните, покажувајќи ја голиот задник. Обезбедувањето веднаш реагираше, а Џамала продолжи да пее.

Македонија, како што е познато, и овој пат не се пласираше во евровизиското финале. Нашата претставничка Јана Бурческа настапи на втората полуфинална вечер, кога заврши како 15 од 18 учесници со вкупно 69 поени, 29 од жирито и 40 од телевоутингот.

Статијата е прочитана 1071 пати.


Испрати коментар
Научниците конечно открија што ја уништило древната цивилизација Астеките?
Марк Цукерберг конечно дипломира на Харвард
ЧОКОЛАДЕН КОЛАЧ СО ВИШНИ
Том Круз најави втор дел на "Топ Ган"
Таен инвеститор „освојува“ парцели во Црниче
Дрејк со најмногу награди на Billboard Music Awards
Кои ке го наследи Богаството на Принс
Драма на филмскиoт фестивал во Кан
Музичкиот талент Дамјан Димевски освои Гран при на фестивал во Турција
Најбогатите луѓе загубија 35 милијарди долари за еден ден
Кан 2017: Гламурот на црвениот тепих
Антонио Бандерас ќе го глуми ликот на Ламборгини
По трет пат ќе се доделат алтернативни награди за музика
Милион Македонци "висат" на Фејсбук
Синот на легендарниот Војо Стојаноски - Дамјан, го сними првиот видеоспот
Славните U2 со јубилејна турнеја во Америка
необјавните скапи филмови на "Волт Дизни" на удра на хакери
Ѕирнете во најскапата куќа во Беверли Хилс
Младата Мартија со нова песна
Македонката убавина триумфира на Изборот за убавина на Кипар
Пол Макартни ќе глуми во "Пиратите од Карибите"
„Скопје сака птици“ - по повод Светскиот ден на птиците преселници
Британка ќе добие 583 милиони долари од разводот со нафтен магнат
Отворен ден на Машинскиот факултет во Скопје
Шесто издание на „Мариово офф роуд искуство“
Италијанците се најздрава нација на светот, Македонците на 44 место
ри корпорејшн во Скопје на 20 јуни
Се снимаат последните кадри од филмот "Дедо и внук" на Пиперкоски
Јана Бурческа остана без Евровизиско финале, но доби венчален прстен
Јана Бурчевска со „Dance alone" настапува вечерва на Евровизија
Почина познатиот ДЈ Роберт Мајлс
Принцот Хари и неговата идна принцеза веќе не се кријат
Се снима втора сезона на тв серијалот Преспав
Паднаа првите прогнози за Евросонг 2017, Бурчевска настапува в чевтрток
Шпанија најдобрата туристичка дестинација за 2017
Авантуристи се венчаа на Монт Еверест
Дејвид Линч веќе никогаш нема да снима филмови
Легенарниот Ален Делон се збогува од филмот
Адел најплатена британска пејачка
Каролина Гочева судбоносно да кажа во романтичниот Париз
Италијанец се "ожени" сам со себе
Рекорден број алпинисти годинава ќе го освојуваат Монт Еверест
Хотелот „Калифорнија“ од легендарната песна навистина постои, но го чека тужба од „Иглс“
Во Перу 1.459 лица носат имиња од серијалот "Војна на ѕвездите"
Јана Бурческа ја снима разгледницата за Македонија на Евровизија!
Телохранителот на Дијана ја обвинува кралицата Елизабета за нејзината смрт
Принцот Филип, сопругот на кралицата Елизабета се повлекува
Еве што прават денес девојките од Тату
Откриен ветувачки лек за ХИВ
Актерите на "Кум" се собра по 45 години
Северина ја освои американската публика
Почина најстариот човек на светот на 146 години
Бред Пит со прва фотосесија по разводот
Јана Бурческа преставничаката на Евровизија задоволна од првата проба
Моника Белучи - Нов доказ за сексапил
Жизел Бундшен - Враќање на огнената Бразилка
„Демофест 2017“ со богата програма и ѕвезди
Кире Лазаров и Пере - „Нокаут“ на ручек во Барселона
Фолк-фест „Филиграни“ се сели во лето
Елтон Џон во болница поради инфекција
(ФОТО) Концерт - Кога Наум пее, нема одење рано
Џек Николсон го прослави 80. роденден
Ерин Моран почина на 57 години
Македонија влезе во Гинис со шопска салата
Централното греење многу ќе го намали загадувањето во Скопје
„Не за селфи на воз - вреди да живееш“
Околу 800 ученици „Возеа кон иднината“
(ФОТО) Концерт на Влатко Стефановски и Биг бендот на оркестарот на словенечката армија - Музичко обединување на два темпераменти
Серена Вилијамс по породувањето ќе се врати на теренот
Австрискиот канцелар разнесуваше пици
(ВИДЕО) Грчки „летачки поп“ стана хит на интернет

Електронско издание

Денот низ фотографии
 
Најнови вести
12°СкопјеВреме
Ведро
Нед21
Пон23
Вто24
Сре26
Чет27
Пет26
Саб23
Нед24
Пон25
Вто25
НајчитаниНајкоментирани
 
Заев најави обединување наместо поделби
Г7 - Шест против еден
Маљковиќ: Иднината е во регионалните лиги
     Site Meter   
период од-до
-
Редакција ул. "Васил Ѓоргов" бр.16, четврти кат Тел. 3236 900
Факс. 3236 901
E-mail: contact@utrinski.com.mk
МАРКЕТИНГ