www.utrinski.com.mk
22 февруари 2017 16:13
Актуелно
Архива
Контакт
Редакција
Маркетинг
Претплата
период од-до
-
17.02.2017, 15:56

Берово годинешен град на културатаВо реализацијата на активностите ќе учествуваат установи и здруженија на територијата на општината

Општина Берово е носител на титулата „Град на културата во 2017 година“. Според Министерството за култура, програмата предвидува учество на млади и реномирани уметници, гостувања од странство, продукции на погранични градови и установи со што ќе се обезбеди рамномерен културен развој, а ќе го поттикне и меѓународниот културен развој на оваа општина. Во реализацијата на активностите ќе учествуваат установи и здруженија на територијата на општината, односно општинските и образовните установи, библиотеките и други субјекти.

Програмата е збогатена со сите постојни традиционални фестивали и манифестации кои ќе бидат реализирани под белегот на оваа се позначајна манифестација во Македонија. Предвидени се музички концерти од сите жанрови, литературни читања и промоции, ликовни изложби програма со популарна и традиционална музика, театарски продукции со учество на реномирани и млади актери, како и национални и независни театарски групи. Прогласувањето на Берово за „Град на културата за 2017 година“ треба да придонесе за унапредување на културата во регионот, како и за негов развој и афирмација воопшто.

Статијата е прочитана 439 пати.


Испрати коментар
„Виолински бравури“ со Сихана Бадивуку и Филхармонија
Избрани 37 дела на Конкурсот од областа на класичната музика
„Мајстор Чинго“ премиерно прикажан во Кинотека
„Театар, љубов моја“ се подготвува во Велешкиот театар
Почина актерот Ворен Фрост
Симпозиум „Хамлет и Европа –да се биде или не!“
„Златна мечка“ за унгарскиот филм „За телото и душата“
„Кога денот немаше име“ прикажан на Берлинале
Друштвото на писателите на Македонија одбележа 70 години
Денови на иранска кинематографија со Шарам Мокри
„Мачорот во чизми“ во подготовка во Театарот за деца и младинци
Ѓорѓе Јовановиќ во „Захета“ во Варшава
„Фотограметријата во презентација на културното наследство“
Изложба во Велес на автори со дела и во „Скопје 2014“

Електронско издание

Денот низ фотографии
 
Најнови вести
16°СкопјеВреме
Претежно облачно
Сре12
Чет13
Пет13
Саб8
Нед11
Пон13
Вто14
Сре13
Чет13
Пет12
НајчитаниНајкоментирани
Популизам: анализа на еден феномен
Нема бесплатно полнење на мобилните апарати
Грција: Кризата засега одложена
     Site Meter   
период од-до
-
Редакција ул. "Васил Ѓоргов" бр.16, четврти кат Тел. 3236 900
Факс. 3236 901
E-mail: contact@utrinski.com.mk
МАРКЕТИНГ