www.utrinski.com.mk
23 април 2017 11:57
Архива
Контакт
Редакција
Маркетинг
Претплата
период од-до
-
19.04.2017, 17:00

Предавања на Јордан Плевнеш на Сорбона

Македонскиот писател и ректор на Универзитетот за аудиовизуелни уметности ЕСРА , Јордан Плевнеш, ја одржа пристапната беседа насловена „Драматургијата и глобалниот политички терор: Земи или остави“ на Универзитетот „Пантеон Асас“ на париската Сорбона, а по повод изборот за редовен член на Европската академија на науките, уметностите и книжевностите, информираа од ЕСРА.

„Темата во шест академски циклуси, Плевнеш ќе ја презентира пред магистрантите и докторандите на универзитетот во периодот меѓу 18 и 30 април, како своевидна хронологија на односот помеѓу драмското писмо и политичката историја од античката трагедија до денес“, се додава во соопштението на ЕСРА од каде што се истакнува дека „на 26 април, а во рамките на фестивалот Еуропдрам, во Куќата на Европа и Ориентот ќе биде преставена сценската изведба на француската верзија на драмата на Плевнеш ’Кирил и Методиј’, која со плејада на париски актери ќе ја престави францускиот режисер Патрик Вершурен“.

Статијата е прочитана 1206 пати.


Испрати коментар
Личната драма „Реквием за госпоѓа Ј“ го отвори 20. Скопски филмски фестивал
Александар Поповски во жири за 62. „Стеријно позорје“
Во Охрид почна снимањето на играниот филм „Дедо и внук“
Во Брисел со „Дениција“
„Европејци“ – на сцените во Тетово и Скопје
МОБ на „Средба на балетски уметници од поранешна Југославија“
Родниот Штип го чествуваше Ацо Шопов
Дела од „Михајлово“ на изложба во Прилеп
„Ах, љубов моја“ премиерно на Скопски фестивал
Конференцијата „Книжевноста и Библијата“ во МАНУ
Алаѓозовски на меѓународната конференција „Културата меѓу параграфите“

Електронско издание

Денот низ фотографии

Најнови вести
15°СкопјеВреме
Облачно
Нед16
Пон17
Вто21
Сре23
Чет23
Пет24
Саб20
Нед17
Пон17
Вто18
НајчитаниНајкоментирани

Конфронтации во Келн: Жестоки протести против АФД
Македонија на чекор до неславниот рекорд на Холандија
Германија не е виновна што извезува толку многу
     Site Meter   
период од-до
-
Редакција ул. "Васил Ѓоргов" бр.16, четврти кат Тел. 3236 900
Факс. 3236 901
E-mail: contact@utrinski.com.mk
МАРКЕТИНГ