www.utrinski.com.mk
22 февруари 2017 16:19
Актуелно
Архива
Контакт
Редакција
Маркетинг
Претплата
период од-до
-
14.02.2017, 15:30
„Мачорот во чизми“ во подготовка во Театарот за деца и младинциАдаптацијата на познатата приказна од Шарл Перо е на Горјан Милошевски, а режијата на Игор Ивковиќ

Во Театарот за деца и младинци од Скопје во тек се подготовките за претставата „Мачорот во чизми“, чија адаптација на познатата приказна од Шарл Перо ја направи Горјан Милошевски, а според заедничките идеи на режисерот Игор Ивковиќ, соопштија од овој театар. „Претставата треба да биде магионичарско-илузионистичко шоу, преку кое ќе ја пренесеме пораката дека доброто секогаш го победува злото и дека подадената рака на луѓето кои се во неволја е највредната човечка карактеристика. Создаваме вистинска херојска комедија за деца, па и возрасни, исполнета со многу смеа, музика, магија и илузија“, истакнува во соопштението режисерот Ивковиќ. „Испишав драматизација многу различна од старата бајка. Во оваа претстава ги нема лукавоста, расипаната снаодливост и важноста на материјалните добра кои се истакнати во традиционалната бајка“, додава авторот на текстот Милошевски.

Главната улога (Мачорот) ќе ја толкува Мартин Јордановски, а покрај него во претставата играат и: Ненад Митевски, Мики Анчевски, Марија Трајановска, Емра Куртишова, Владимир Лазовски, Ана Левајковиќ и Винета Дамчевска. Музиката е на Бојан Петков („Летечки пекинезери“), кореографијата е на Валентин Апостоловски, дизајнот на сценографијата и костимите се на Маре Трајковска, а како соработник- магионичар е ангажиран Гого Реквием.Статијата е прочитана 834 пати.


Испрати коментар
„Виолински бравури“ со Сихана Бадивуку и Филхармонија
Избрани 37 дела на Конкурсот од областа на класичната музика
„Мајстор Чинго“ премиерно прикажан во Кинотека
„Театар, љубов моја“ се подготвува во Велешкиот театар
Почина актерот Ворен Фрост
Симпозиум „Хамлет и Европа –да се биде или не!“
„Златна мечка“ за унгарскиот филм „За телото и душата“
Берово годинешен град на културата
„Кога денот немаше име“ прикажан на Берлинале
Друштвото на писателите на Македонија одбележа 70 години
Денови на иранска кинематографија со Шарам Мокри
Ѓорѓе Јовановиќ во „Захета“ во Варшава
„Фотограметријата во презентација на културното наследство“
Изложба во Велес на автори со дела и во „Скопје 2014“

Електронско издание

Денот низ фотографии
 
Најнови вести
16°СкопјеВреме
Претежно облачно
Сре12
Чет13
Пет13
Саб8
Нед11
Пон13
Вто14
Сре13
Чет13
Пет12
НајчитаниНајкоментирани

Јанева за ДВ: Доста е, време е јавноста да знае што се случува!
Популизам: анализа на еден феномен
Нема бесплатно полнење на мобилните апарати
     Site Meter   
период од-до
-
Редакција ул. "Васил Ѓоргов" бр.16, четврти кат Тел. 3236 900
Факс. 3236 901
E-mail: contact@utrinski.com.mk
МАРКЕТИНГ