www.utrinski.com.mk
29 април 2017 21:31
Актуелно
Архива
Контакт
Редакција
Маркетинг
Претплата
период од-до
-
20.03.2017, 15:29

Одбележан Светскиот ден на раскажувањето

Во Градската библиотека „Браќа Миладиновци“ во Скопје, денеска се одбележа Светскиот ден на раскажувањето сказни со читање на приказните од едицијата „Бајки од Македонија“ пред првачињата од основното училиште „Коле Неделковски“. Наратори на приказните беа актерите Теоман Максут и Миа Кантарџиева, кои со својата изведба ги доближија македонските народни приказни на најмладите. А со цел збогатување на книжевниот фонд и достапност до поголем број читатели на градските библиотеки во Македонија им беа донирани 40 комплети од приказните од оваа едицијата од страна на Движењето за поддршка на креативноста Иво Лауренчиќ „Браво сине“ и издавачката куќа „Арс ламина“.

Статијата е прочитана 771 пати.


Испрати коментар
Концерти, предавања и франкофонски средби за Меѓународниот ден на франкофонијата
„Плати со поезија“ во Скопје и во Велес
Големи и мали
Нови автори од „Апсолутно модерен“ во Скопје

Електронско издание

Денот низ фотографии
 
Најнови вести
20°СкопјеВреме
Облачно
Саб23
Нед17
Пон22
Вто24
Сре25
Чет23
Пет22
Саб22
Нед23
Пон21
НајчитаниНајкоментирани

ЕУ единствена околу преговорите за разводот од Лондон
Зошто на Македонија, и покрај политичкиот хаос, не ѝ се заканува граѓанска војна
Даночната реформа на Трамп е осудена на неуспех
     Site Meter   
период од-до
-
Редакција ул. "Васил Ѓоргов" бр.16, четврти кат Тел. 3236 900
Факс. 3236 901
E-mail: contact@utrinski.com.mk
МАРКЕТИНГ