www.utrinski.com.mk
22 февруари 2017 16:13
Актуелно
Архива
Контакт
Редакција
Маркетинг
Претплата
период од-до
-
17.02.2017, 15:30
Ибрахимовиќ и Џеко ѕвезди на вечерта во Лига ЕвропаДвајцата напаѓачи постигнаа хет-трик во првите шеснаесетфинални средби, Швеѓанецот против Сент Етјен (3:0), репрезентативецот на БиХ кај Вилјареал (0:4)

Златан Ибрахимовиќ и Един Џеко беа ѕвезди на вечерта во првите шеснаесетфинални средби во Лига Европа. Двајцата постигнаа по три гола за Манчестер јунајтед, односно, Рома кои имаат резултати за фазата топ 16. Шведскиот интернационалец ги реализира против Сент Етјен во триумфот на „црвените ѓаволи“ на „Олд Трафорд“ со 3:0, репрезентативец на БиХ, пак, ги даде против Вилјареал во победата на „волчицата“ во Шпанија со 4:0.

„Секој трофеј е неверојатен за мене. Секаде досега сум освојувал по некој и ќе бидам пресреќен ако освојам нешто и со Јунајтед. Секогаш го давам максимумот. Тоа го знаат тие што ме познаваат. Победувам каде и да одам. Јас сум како Индијана Џонс“, рече Ибрахимовиќ по мечот со француската екипа во кој стигна до бројка од 23 погодоци за клубот од „црвениот“ дел на Манчестер.

Ибрахимовиќ на Островот пристигна од ПСЖ, а дека Сент Етјен е екипа што особено му лежи покажа во четвртокот. Против неа има 17 гола во кариерата на што искоментира:

„Постигнав неколку голови против нив, но јас никогаш не се фокусирам на поедини тимови. Само се трудам да ја завршам својата работа, да го работам тоа во што сум добар“.

На Џеко му требаше цела сезона да се навикне во Италија и на фудбалските услови на Апенините. Ланската помина како еден вид жртва за оваа да биде една од најдобрите во неговата кариера. Напаѓачот од Сараево има 28 гола во 34 натпревари, а дека е во одлична форма потврди и на незгодно гостување на римјаните во Шпанија.

„За мене не е изненадување што секогаш давам голови. Минатата сезона беше поинаку, оваа сакам да докажам дека можам уште“, истакна Џеко по изданието на „Ел мадригал“.

Екс фудбалерот на Волфсбург на Манчестер сити е на делба на првото место на листата на стрелци во Серија А со Гонзало Игуаин со 20 гола. Мрежата на Вилјареал ја тресеше трипати во период од 20 минути.

„Бевме извонредни. Не дозволивме ништо во одбрана, а постигнавме четири гола против добра екипа каква е Вилјареал. Секој меч е приказна за себе. Понекогаш се мачиме на гостувањата во Серија А, со условно, помалите екипи, но сега покажавме колку сме добри“, додаде Џеко.

Шеснаесетфинале, први мечеви

Вилјареал - Рома 0:4
ПАОК - Шалке 0:3
Манчестер Ј. - Сент Етјен 3:0
Легија - Ајакс 0:0
Хапоел Бер Шева - Бешикташ 1:3
Атлетик Б. - АПОЕЛ 3:2
Андерлехт - Зенит 2:0
Олимпијакос - Османлиспор 0:0
Борусија М. - Фиорентина 0:1
Лудогорец - Копенхаген 1:2
Гент - Тотенхем 1:0
Ростов - Спарта Прага 4:0
Селта - Шахтјор Д. 0:1
Астра - Генк 2:2
АЗ Алкмар - Олимпик Л. 1:4
Краснодар - Фенербахче 1:0
Статијата е прочитана 1544 пати.


Испрати коментар
Дури 14 голови на двата натпревари во Лигата на шампионите
Металург со победа го заврши домашниот настап во СЕХА лигата
Федерер - Би сакам да играм во дубл со Надал
Македонија во Полска за 3 до 5 евра
Лазаров - Македонија има загарантирана иднина за следните 10 години
Шпанскиот суд ја одби жалбата на Нејмар
Лакрабер и следната сезона ќе настапува за Вардар
Запад го победи Исток во меч со рекорден број поени
Прва титула на Карпош Соколи во Купот на Македонија
Победи за Вардар и Шкендија
Второ злато за Хиршер на Светското првенство во Сент Мориц
Фени Индустри против Карпош Соколи во финалето на Купот
Голема победа за ракометарите на Вардар против ПИК Сегед
Илчо Ѓорѓиоски едногласно реизбран за претседател на ФФМ
МЗТ Скопје Аеродром последен полуфиналист во Купот
Лазаров и Ристовски дел од триумфот на Барселона над Шафхаузен
Карпош Соколи прв полуфиналист во кошаркарскиот куп
Лекиќ уште две сезони во ЖРК Вардар
Ѓорѓиоски избран за член на Организацискиот комитет на ФИФА
Кот победник на денешните скокови во Кореја
Одлуката од Лозана за Адеми дури на 17 март
Убедливи победи на Баерн и Реал во првите осминафинални дуели од ЛШ
Крафт победник на ски-сковите во Пјонгчанг
Триумф на Кливленд на гостувањето кај Минесота
ПСЖ убедлив во првото осминафинале против Барселона во ЛШ
Дамјановски четврти на „Мавровскиот меморијал“ и со „А“ норма за ЗОИ во Пјеонгчанг
Симјановска сепак ќе се натпреварува во велеслаломот во Сент Мориц
„Винсенте Калдерон“ домаќин на финалето на шпанскиот куп
Ерни сензационален победник во комбинација на СП во Швајцарија
Ентони го предводеше Њујорк до важна победа над Сан Антонио
Червар - Македонија живее за ракометот

Денот низ фотографии
 
Најнови вести
16°СкопјеВреме
Претежно облачно
Сре12
Чет13
Пет13
Саб8
Нед11
Пон13
Вто14
Сре13
Чет13
Пет12
НајчитаниНајкоментирани
Популизам: анализа на еден феномен
Нема бесплатно полнење на мобилните апарати
Грција: Кризата засега одложена
     Site Meter   
период од-до
-
Редакција ул. "Васил Ѓоргов" бр.16, четврти кат Тел. 3236 900
Факс. 3236 901
E-mail: contact@utrinski.com.mk
МАРКЕТИНГ