www.utrinski.com.mk
23 април 2017 11:58
Архива
Контакт
Редакција
Маркетинг
Претплата
период од-до
-
20.04.2017, 17:21

МОБ на „Средба на балетски уметници од поранешна Југославија“

Утре во Љубљана ќе настапат Александра Мијалкова и Васил Чичијашвили

Балетски уметници од Македонската опера и балет (МОБ) од утре во Љубљана учествуваат на дводневната „Средба на балетски уметници од поранешна Југославија“. За денеска е предвидена конференција на балетските раководители на ансамблите од Белград, Загреб, Сплит, Сараево, Марибор, Љубљана и Скопје како и излагање на уметничкиот раководител на балетот на МОБ, Олга Панго. Програмскиот дел се одржува на сцената на Словенското народно гледалишче - Опера и балет.

Утре на програмата е настап на првенците на балетот на МОБ, Александра Мијалкова и Васил Чичијашвили, кои ќе изведат дует од балетот „Клеопатра“, во кореографија на Василиј Медведев од Русија и па де де од балетот „Самсон и Далила“, во кореографија на Роналд Савковиќ. Предвидени се и настапи на балетски уметници од балетските ансамбли од центрите на поранешна Југославија поканети на манифестацијата.

Статијата е прочитана 843 пати.


Испрати коментар
Личната драма „Реквием за госпоѓа Ј“ го отвори 20. Скопски филмски фестивал
Александар Поповски во жири за 62. „Стеријно позорје“
Во Охрид почна снимањето на играниот филм „Дедо и внук“
Во Брисел со „Дениција“
„Европејци“ – на сцените во Тетово и Скопје
Родниот Штип го чествуваше Ацо Шопов
Дела од „Михајлово“ на изложба во Прилеп
„Ах, љубов моја“ премиерно на Скопски фестивал
Предавања на Јордан Плевнеш на Сорбона
Конференцијата „Книжевноста и Библијата“ во МАНУ
Алаѓозовски на меѓународната конференција „Културата меѓу параграфите“

Електронско издание

Денот низ фотографии

Најнови вести
15°СкопјеВреме
Облачно
Нед16
Пон17
Вто21
Сре23
Чет23
Пет24
Саб20
Нед17
Пон17
Вто18
НајчитаниНајкоментирани

Конфронтации во Келн: Жестоки протести против АФД
Македонија на чекор до неславниот рекорд на Холандија
Германија не е виновна што извезува толку многу
     Site Meter   
период од-до
-
Редакција ул. "Васил Ѓоргов" бр.16, четврти кат Тел. 3236 900
Факс. 3236 901
E-mail: contact@utrinski.com.mk
МАРКЕТИНГ