www.utrinski.com.mk
23 април 2017 12:05
Архива
Контакт
Редакција
Маркетинг
Претплата
период од-до
-
19.04.2017, 16:58

Конференцијата „Книжевноста и Библијата“ во МАНУ

Македонската академија на науките и уметностите (МАНУ), во соработка со Балканскиот институт за вера и култура од Скопје, во четврток и петок организира дводневна научна конференција на тема „Книжевноста и Библијата“.

„Целта на конференцијата е да отвори компаративна расправа за односите на релација Светото писмо – книжевноста, како и за начинот на којшто се интерпретираат и се актуализираат познати библиски митови, мотиви, жанрови, стилови и модуси во современото и во средновековното книжевно творештво“, посочија од МАНУ и истакнаа дека на конференцијата ќе земат учество професори од Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ од Скопје, како и гости од Универзитетот „Оксфорд“ од Велика Британија.

Научната конференција, утре со почеток во 10 часот, ќе ја отвори академик Таки Фити, претседател на МАНУ, а уводна реч ќе има академик Катица Ќулавкова, раководител на проектот. Конференцијата се надоврзува на научноистражувачкиот проект „Методи на книжевната херменевтика“ на Одделението за лингвистика и литературна наука при МАНУ.

Статијата е прочитана 1094 пати.


Испрати коментар
Личната драма „Реквием за госпоѓа Ј“ го отвори 20. Скопски филмски фестивал
Александар Поповски во жири за 62. „Стеријно позорје“
Во Охрид почна снимањето на играниот филм „Дедо и внук“
Во Брисел со „Дениција“
„Европејци“ – на сцените во Тетово и Скопје
МОБ на „Средба на балетски уметници од поранешна Југославија“
Родниот Штип го чествуваше Ацо Шопов
Дела од „Михајлово“ на изложба во Прилеп
„Ах, љубов моја“ премиерно на Скопски фестивал
Предавања на Јордан Плевнеш на Сорбона
Алаѓозовски на меѓународната конференција „Културата меѓу параграфите“

Електронско издание

Денот низ фотографии

Најнови вести
15°СкопјеВреме
Облачно
Нед16
Пон17
Вто21
Сре23
Чет23
Пет24
Саб20
Нед17
Пон17
Вто18
НајчитаниНајкоментирани

Конфронтации во Келн: Жестоки протести против АФД
Македонија на чекор до неславниот рекорд на Холандија
Германија не е виновна што извезува толку многу
     Site Meter   
период од-до
-
Редакција ул. "Васил Ѓоргов" бр.16, четврти кат Тел. 3236 900
Факс. 3236 901
E-mail: contact@utrinski.com.mk
МАРКЕТИНГ