www.utrinski.com.mk
23 април 2017 11:57
Архива
Контакт
Редакција
Маркетинг
Претплата
период од-до
-
21.04.2017, 14:11

Во Брисел со „Дениција“

Театарската кореодрама работена според поемата на Петре М. Андреевски ќе биде изведена на фестивалот „Балкан трафик“

Театарската кореодрама „Дениција“, работена според истоимената поема на Петре М. Андреевски, ќе биде изведена во недела во Брисел, во рамки на фестивалот „Балкан трафик“ во познатиот театар-кабаре „Ос а Моел“. Станува збор за европска премиера на копродукција помеѓу Народниот театар од Охрид и парискиот театар „Иси е ла“.Претставата е најавена на интернет-страницата на бриселскиот фестивал, како „љубовен Молотов коктел од Македонија“ и како што напоменуваат од Народниот театар од Охрид, „предизвикува голем интерес кај публиката. https://www.osamoelle.be/nos-spectacles/barnab%C3%A9

Театарско-поетскиот чин „Дениција“ е авторски сон на Константин Плевнеш, режисер и композитор на оригиналната музика, а во него настапуваат актерите Рубенс Муратовски и Димитрина Мицкоска како и балерината Саша Ефтимова од Македонската опера и балет. Сценографијата е на Валентин Светозарев, костимите на Марија Пупучевска, уметнички соработник е Флориан Габер од Париз. Видеоартот е на Милчо Узунов, а ликовниот уметник Сергеј Андреевски е автор на серијалот на слики инспирирани од Дениција.

Статијата е прочитана 269 пати.


Испрати коментар
Личната драма „Реквием за госпоѓа Ј“ го отвори 20. Скопски филмски фестивал
Александар Поповски во жири за 62. „Стеријно позорје“
Во Охрид почна снимањето на играниот филм „Дедо и внук“
„Европејци“ – на сцените во Тетово и Скопје
МОБ на „Средба на балетски уметници од поранешна Југославија“
Родниот Штип го чествуваше Ацо Шопов
Дела од „Михајлово“ на изложба во Прилеп
„Ах, љубов моја“ премиерно на Скопски фестивал
Предавања на Јордан Плевнеш на Сорбона
Конференцијата „Книжевноста и Библијата“ во МАНУ
Алаѓозовски на меѓународната конференција „Културата меѓу параграфите“

Електронско издание

Денот низ фотографии

Најнови вести
15°СкопјеВреме
Облачно
Нед16
Пон17
Вто21
Сре23
Чет23
Пет24
Саб20
Нед17
Пон17
Вто18
НајчитаниНајкоментирани

Конфронтации во Келн: Жестоки протести против АФД
Македонија на чекор до неславниот рекорд на Холандија
Германија не е виновна што извезува толку многу
     Site Meter   
период од-до
-
Редакција ул. "Васил Ѓоргов" бр.16, четврти кат Тел. 3236 900
Факс. 3236 901
E-mail: contact@utrinski.com.mk
МАРКЕТИНГ