www.utrinski.com.mk
30 април 2017 13:08
Актуелно
Архива
Контакт
Редакција
Маркетинг
Претплата
период од-до
-
19.04.2017, 16:56

Алаѓозовски на меѓународната конференција „Културата меѓу параграфите“

Од утре до 22 април Роберт Алаѓозовски ќе земе учество на меѓународната конференција „Културата меѓу параграфите“ којашто се одржува во Мастрихт, Холандија, а во рамките на одбележувањето на 25-годишнината од Договорот во Мастрихт. Организатор на конференцијата е европската мрежа на менаџери во културата „Оракл“ со седиште во Брисел, која обединува преку 500 културни работници и менаџери од цела Европа и европското соседство, а чиј фокус е меѓународната соработка и критичкото преиспитување на културните политики. Алаѓозовски учествува во панелот посветен на надворешните културни врски на Унијата, регионалните перспективи, новите заедници и идентитети во културата.

„Културната соработка во Европа денес е попотребна од кога било. Миграциите и бегалската криза, засилувањето на границите и ’Брегзит’ нагласуваат дека обединета Европа е работа во тек и бара културните професионалци да дејствуваат смело, промовирајќи ја културата како сила во европската политика, која има потенцијал да ги зајакне вредностите на човековото достоинство, слободата, еднаквоста и да ги помогне европските интеграции“, се посочува во соопштението на издавачката куќа „Готен“.

Статијата е прочитана 1114 пати.


Испрати коментар
„Травијата“ со Ана Дурловски за отворање на 45. Мајски оперски вечери
Отворена постхумна изложба на Нове Франговски
Концерти на Миха Погачник за интеграција во ЕУ
Успешна изведба на „Дениција“ во Брисел
Светскиот ден на книгата и авторското право одбележан во НУБ „Св. Климент Охридски“
„Плакати“ од Михајло Арсовски на изложба во МСУ
Харлан - „Кјубрик најмногу се интересираше за политиката“
Фестивалот на монодрама Битола од 5 до 9 мај
И „Лолита“ на Скопje филм фестивал
Екипата на „Ах, љубов моја“ се поклони во „Милениум“
Светот се' уште е „гладен за книги“
Личната драма „Реквием за госпоѓа Ј“ го отвори 20. Скопски филмски фестивал
Александар Поповски во жири за 62. „Стеријно позорје“
Во Охрид почна снимањето на играниот филм „Дедо и внук“
Во Брисел со „Дениција“
„Европејци“ – на сцените во Тетово и Скопје
МОБ на „Средба на балетски уметници од поранешна Југославија“
Родниот Штип го чествуваше Ацо Шопов
Дела од „Михајлово“ на изложба во Прилеп
„Ах, љубов моја“ премиерно на Скопски фестивал
Предавања на Јордан Плевнеш на Сорбона
Конференцијата „Книжевноста и Библијата“ во МАНУ

Електронско издание

Денот низ фотографии
 
Најнови вести
11°СкопјеВреме
Облачно
Нед17
Пон20
Вто25
Сре25
Чет22
Пет21
Саб23
Нед25
Пон25
Вто23
НајчитаниНајкоментирани

Луначек: Курц ги дискредитира Австрија и ЕУ со поддршката за Груевски
ЕУ единствена околу преговорите за разводот од Лондон
Даночната реформа на Трамп е осудена на неуспех
     Site Meter   
период од-до
-
Редакција ул. "Васил Ѓоргов" бр.16, четврти кат Тел. 3236 900
Факс. 3236 901
E-mail: contact@utrinski.com.mk
МАРКЕТИНГ