www.utrinski.com.mk
23 април 2017 11:57
Архива
Контакт
Редакција
Маркетинг
Претплата
период од-до
-
19.04.2017, 16:56

Алаѓозовски на меѓународната конференција „Културата меѓу параграфите“

Од утре до 22 април Роберт Алаѓозовски ќе земе учество на меѓународната конференција „Културата меѓу параграфите“ којашто се одржува во Мастрихт, Холандија, а во рамките на одбележувањето на 25-годишнината од Договорот во Мастрихт. Организатор на конференцијата е европската мрежа на менаџери во културата „Оракл“ со седиште во Брисел, која обединува преку 500 културни работници и менаџери од цела Европа и европското соседство, а чиј фокус е меѓународната соработка и критичкото преиспитување на културните политики. Алаѓозовски учествува во панелот посветен на надворешните културни врски на Унијата, регионалните перспективи, новите заедници и идентитети во културата.

„Културната соработка во Европа денес е попотребна од кога било. Миграциите и бегалската криза, засилувањето на границите и ’Брегзит’ нагласуваат дека обединета Европа е работа во тек и бара културните професионалци да дејствуваат смело, промовирајќи ја културата како сила во европската политика, која има потенцијал да ги зајакне вредностите на човековото достоинство, слободата, еднаквоста и да ги помогне европските интеграции“, се посочува во соопштението на издавачката куќа „Готен“.

Статијата е прочитана 1072 пати.


Испрати коментар
Личната драма „Реквием за госпоѓа Ј“ го отвори 20. Скопски филмски фестивал
Александар Поповски во жири за 62. „Стеријно позорје“
Во Охрид почна снимањето на играниот филм „Дедо и внук“
Во Брисел со „Дениција“
„Европејци“ – на сцените во Тетово и Скопје
МОБ на „Средба на балетски уметници од поранешна Југославија“
Родниот Штип го чествуваше Ацо Шопов
Дела од „Михајлово“ на изложба во Прилеп
„Ах, љубов моја“ премиерно на Скопски фестивал
Предавања на Јордан Плевнеш на Сорбона
Конференцијата „Книжевноста и Библијата“ во МАНУ

Електронско издание

Денот низ фотографии

Најнови вести
15°СкопјеВреме
Облачно
Нед16
Пон17
Вто21
Сре23
Чет23
Пет24
Саб20
Нед17
Пон17
Вто18
НајчитаниНајкоментирани

Конфронтации во Келн: Жестоки протести против АФД
Македонија на чекор до неславниот рекорд на Холандија
Германија не е виновна што извезува толку многу
     Site Meter   
период од-до
-
Редакција ул. "Васил Ѓоргов" бр.16, четврти кат Тел. 3236 900
Факс. 3236 901
E-mail: contact@utrinski.com.mk
МАРКЕТИНГ