www.utrinski.com.mk
27 јуни 2017 21:16
Актуелно
Архива
Контакт
Редакција
Маркетинг
Претплата
период од-до
-
20.03.2017, 14:37

Ќофтиња од модар патлиџан

Потребно: 300 г мелено месо, 1 кифла, млеко, 1 модар патлиџан, 1 голема главица кромид, 1 чешне лук, презла, брашно, 1 јајце, масло, неколку ливчиња оригано или босилек, 2 лажици пармезан, сол и црн пипер.

Приготвување: исечканата кифла навлажнете ја со млеко. Излупете и исечкајте го кромидот, а модриот патлиџан исечете го на коцкички. Заедно пржете десет минути. Излупете го лукот, измешајте го со ориганото, или босилекот и тоа додајте му го на модриот патлиџан. Со миксер изгмечете го сето тоа во каша и малку мешајте на пареа, додека не се згусне. Измешајте го со месото, исцедената кифла, сол, црн пипер, 2 лажици пармезан и презла за да се поврзе се'. Обликувајте ќофтиња, истркалајте ги во брашно и пржете.Статијата е прочитана 1416 пати.


Испрати коментар
Што прават денеска
Вкусен агол
Во Македонија не постои естрада
„Несериозна“ пунџичка и патец на страна
Концерт на Влатко Стефановски и „Биг бенд оркестар“ на словенечката војска
Миша Бартон - Моите најголеми стравови се остварија
Шон Пен со ултиматум го спасил синот од зависност

Електронско издание

Денот низ фотографии
 
Најнови вести
28°СкопјеВреме
Делумно облачно
Вто31
Сре35
Чет36
Пет37
Саб38
Нед31
Пон25
Вто26
Сре29
Чет31
НајчитаниНајкоментирани
 
ЕУ: рекордна казна за Гугл за манипулирање на резултати од пребарување
Меркел најави признавање на истополните бракови во Германија
Холандија соодговорна за смртта на 350 муслимани во Сребреница
     Site Meter   
период од-до
-
Редакција ул. "Васил Ѓоргов" бр.16, четврти кат Тел. 3236 900
Факс. 3236 901
E-mail: contact@utrinski.com.mk
МАРКЕТИНГ